Šetříme náklady na IT – III.

23. února 2012, 09:45 - Jan Zajíc
23. února 2012, 09:45

V našem seriálu o úspoře nákladů na IT vybavení jsme se doposud věnovali především teorii. Nyní je na čase ukázat, že tyto rady opravdu fungují i ve skutečném světě podnikání.

Foto: Profimedia.cz

Jednou z firem, která se rozhodla najít co nejefektivnější způsob využívání vlastního hardwaru a softwaru, je mladá společnost Ekosvětlo s.r.o., zabývající se distribucí ekologických, úsporných a „dlouho-životnostních“ světelných systémů zejména pro osvětlení průmyslových a logistických hal nebo sportovišť. „Hledali jsme také řešení efektivní spolupráce nejen interního týmu pracovníků, ale i nemalého počtu externích kolegů,“ popisuje ředitel společnosti Zbyněk Svoboda. „Jako nejzajímavější řešení se ukázala implementace Google Apps. „Byl jsem překvapen jejich výhodami, jednoduchostí a samozřejmě i úsporou na nákladech,“ dodává.

Díky tomuto řešení společnost ušetřila u první investice, která zahrnuje především pořízení a instalaci kancelářského softwaru, více než 90 % nákladů než v případě, že by použila namísto Google Apps konkurenční software MS Office. Náklady TCO (Total Cost of Ownership) na 3 roky pak vycházejí zhruba na 30 tisíc korun. Což představuje přibližně třetinu původní běžné kalkulace počítající s dnes nejrozšířenějším kancelářským balíčkem. Google Apps lze bezplatně používat až s deseti účty. Pokud je uživatelů víc, jako v případě společnosti Ekosvětlo, platí se roční poplatek 50 dolarů.

Trochu jinou cestou se vydala společnost Carl Zeiss Czech Republic and Slovakia, tuzemská pobočka světového lídra v optickém průmyslu. „Firmě se vyplatí přechod z menšího podnikového systému SAP Business One ke komplexnějšímu, ale také složitějšímu systému SAP R/3,“ říká Aleš Janda ze společnosti ITICA, která se ujala úkolu podpory implementace nové verze programu. „Zejména pro zaměstnance, kteří přišli s verzí SAP R/3 do styku poprvé, nebyl přechod jednoduchý. Proto jsme uvítali možnost proškolení zaměstnanců. I díky tomu teď víme, že podnikový systém využíváme efektivněji a přechod na nový systém proběhl plynule,“ doplňuje Marek Klufa z Carl Zeiss.

Školení, jak co nejvíce využít možnosti podnikového systému SAP, absolvovali v nedávné době také zaměstnanci společnosti Nemak, předního světového dodavatele v automobilovém průmyslu. „Připravili jsme týdenní plán, který uživatelům ukázal souvislosti mezi jednotlivými moduly a transakcemi. Data, která by dříve muselo hledat a vzájemně posílat několik uživatelů, teď zvládne uživatel získat sám,“ popisuje Pavel Daněk z firmy ITICA. „Díky tomu je možné data také lépe kontrolovat a vědět, co vlastně znamenají a odkud se berou. Šetří se tím drahocenný čas uživatelů a získává možnost lepší kontrolu nad mrtvou skladovou zásobou a nízko-obrátkovým materiálem,“ dodává.

Svět informačních technologií se neustále vyvíjí a směřuje stále více ze serveroven k lidem, k uživatelům. Objevuje se spousta nových, originálních cloudových řešení jako Google Apps, Mailchimp, Zoho a Salesforce. Mnoho nových technologií vzniká právě proto, aby ušetřila uživatelům čas a náklady. Je tedy dobré o nich vědět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít