Šetříme náklady na IT - I.

21. února 2012, 09:00 - Jan Zajíc
21. února 2012, 09:00

Napadlo vás někdy, kolik peněz „spolknou“ náklady na informační technologie, software a hardwarové vybavení? Asi ano, ale zároveň si většina lidí povzdechne, že to jinak nejde – bez fungujících počítačů se přece podnikat nedá. To je do velké míry samozřejmě pravda, ale i v této oblasti se skrývá prostor pro úspory. Ukážeme vám, jak na to.

Foto: Profimedia.cz

Nejprve si ale řekneme, kde se dělají nejčastější chyby. Základem je samozřejmě najít optimální hardwarovou vybavenost. „Stává se, že firma vlastní zbytečně mnoho počítačů a tiskáren, než opravdu potřebuje,“ říká Jindřich Groeger ze společnosti ITICA, která se mimo jiné zabývá právě optimalizací IT vybavení. Pochopitelně platí, že každé zařízení navíc vás stojí peníze.

Finanční zátěž v řádech deseti tisíců až sta tisíců pak představují licence na nejrůznější nakoupený software – nejčastěji se jedná o licence MS Office (přibližně každé tři roky navíc vychází nová verze), Windows a licence za podnikový systém. MS Office je rozhodně kvalitním balíčkem kancelářských aplikací a nabízí celou řadu užitečných funkcí, ale řadu z nich v některých firmách nevyužívají a ani využívat nebudou. „Na trhu přitom existují levnější alternativy, některé dokonce zdarma. Nenabízí možná takové možnosti, ale základní požadavky spolehlivě splní,“ tvrdí Jindřich Groeger. Představíme si je v příštím díle.

Peníze však mohou utíkat i jinými způsoby. Například neefektivním využíváním podnikového informačního systému. Takový systém, jehož pořízení představuje i několikamilionovou investici, by přitom naopak měl fungovat jako nástroj, který automatizuje a usnadňuje velké množství interních firemních procesů, nejčastěji účetnictví, fakturaci, výrobu a logistiku. Jedním z nejrozšířenějších podnikových systémů je SAP.

Nedostatečně efektivní využívání podnikového systému může mít na firmu významné negativní dopady, dochází například k pozdní fakturaci, ke zvýšení skladových zásob, zvýšení objemu objednávaného materiálů či zpožděným dodávkám zboží zákazníkům. Máme zdokumentované případy, kdy optimalizace nastavení a využití systému SAP přinesla úsporu ve skladových zásobách v jednotkách i desítkách milionů korun,“ vypočítává Pavel Daněk, SAP a Audit specialista ve společnosti ITICA.

V příštím díle se zaměříme na konkrétní postupy, jak práci s informačními technologiemi co nejvíce zefektivnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít