Šetřete čas s Europassem

11. prosince 2006, 00:00 - FILIP ČERNOCH
11. prosince 2006, 00:00

PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍZaložení živnosti v zahraničí není pouze otázkou zdatného obchodního ducha. S nemalými překážkami musí podnikatel bojovat třeba už jen při žádosti o uznání potřebné kvalifikace.Český pekař, řezník nebo třeba truhlář, který se chystá přesunout živnost například do Rakouska, bude muset tamním úřadům prokázat svou odbornou kvalifikaci.

PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍ Založení živnosti v zahraničí není pouze otázkou zdatného obchodního ducha. S nemalými překážkami musí podnikatel bojovat třeba už jen při žádosti o uznání potřebné kvalifikace.

Český pekař, řezník nebo třeba truhlář, který se chystá přesunout živnost například do Rakouska, bude muset tamním úřadům prokázat svou odbornou kvalifikaci. Většinou živnostenským listem, v případě, že jsou na příslušné povolání v dané zemi kladeny podstatně vyšší nároky než v Česku, ještě absolvovanou praxí (blíže Profit č. 24/2006).

A právě tady mohou vznikat problémy. V řadě zemí se totiž místní úřady vůbec nemusí v předkládaných potvrzeních a osvědčeních vyznat. Nastává pak zdlouhavé úřední zjišťování úrovně požadavků na stolaře či kadeřníka, jestli nejsou příliš měkké a jestli by žadatel neměl prokázat i praxi v oboru. A papírů, potvrzení a zbytečně proplýtvaného času přibývá. Málo známým řešením tohoto problému je využití takzvaného Europassu.

PAPÍRY NA VZDĚLÁNÍ

Zjednodušeně řečeno, jde o soubor dokumentů, které jednotnou formou pro celou Unii popisují vzdělání a dosaženou kvalifikaci jejich vlastníka. Primárně slouží studentům a zájemcům o zaměstnání v zahraničí, mimo životopisu totiž tento instrument jednotným způsobem přibližuje jazykovou vybavenost majitele a jeho zkušenosti se stážemi a prací v cizině. V neposlední řadě ale Europass také jasně a přehledně popisuje dosažené vzdělání. Zatímco z výučního listu nebo vysvědčení se potenciální zahraniční zaměstnavatel nebo škola příliš informací nedozví, Europass představuje dosaženou kvalifikaci tak, aby bylo jasné, jakými znalostmi a vědomostmi absolvent oboru disponuje. A právě tuto vlastnost lze využít při žádosti o uznání kvalifikace v zahraničí.

„Europass může celé řízení podstatně urychlit. Pokud příslušnému úřadu předložíte tyto podrobné podklady, tak nemusí zdlouhavě zjišťovat, jak je to se srovnáním vzdělávacích programů u nás a v zahraničí, protože se to v Europassu dočte,“ shrnuje výhody tohoto nástroje Miroslava Salavcová z českého centra Europass. Například v Portugalsku, Španělsku nebo Rakousku už je tento dokument vyžadován, v řadě dalších zemí se do povědomí úřadů postupně dostává a může hodně pomoci.

JEDNODUCHÉ A ZADARMO

Přitom je vyřízení Europassu zadarmo a poměrně jednoduché. Navíc existuje možnost vybrat si pouze ty položky, které žadatel skutečně využije. První dva formuláře, životopis a osvědčení o jazykových dovednostech, si žadatel vyplní sám, ostatní papíry už musí být úředně potvrzeny. Doklad o získaných zahraničních pracovních a studijních zkušenostech vyplňuje vysílající a hostitelská organizace. Osvědčení o dosaženém odborném vzdělání, tedy o maturitní zkoušce nebo získání výučního listu, vydává Národní ústav odborného vzdělávání na základě vyplněné žádosti a příslušných vysvědčení. Poslední dokument, osvětlující vysokoškolské vzdělání, je už dnes standardně přikládán k diplomu.

Přestože Europass funguje na zcela dobrovolné bázi a v některých zemích s ním v tuto chvíli stále ještě nemusíte uspět, stojí za to si jej před případnou návštěvou úřadů pro jistotu vyřídit. Navíc, co není dnes, může být zítra - podle údajů českého centra roste počet zájemců a povědomost o tomto dokladu velmi rychle.

NÁLEŽITOSTI EUROPASSU

1) Životopis - formulář je dostupný na internetu i k vyzvednutí v Národním centru Europassu (NCE). Vyplňuje si jej sám žadatel v libovolném jazyce a není úředně potvrzován.

2) Jazykový pas - stejný princip. Žadatel si na základě jasných pravidel a připojené tabulky sám zhodnotí svou jazykovou vybavenost.

3) Mobilita - dokládá a popisuje absolvování nějakého druhu pracovní nebo studijní stáže v zahraničí. Potvrzuje jej vysílající i hostitelská instituce.

4) Dodatek k diplomu - podrobně popisuje obsah a průběh studia. Je automatickou přílohou vysokoškolského diplomu.

5) Dodatek k osvědčení - připojuje se k vysvědčení o závěrečné zkoušce, vysvědčení-výučnímu listu nebo vysvědčení o maturitní zkoušce. Popisuje a rozvádí informace o kvalifikaci držitele. Vystavuje Národní ústav odborného vzdělávání v češtině a dalším jazyce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít