Šetřete čas s Europassem

11. prosince 2006, 00:00 - FILIP ČERNOCH
11. prosince 2006, 00:00

PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍZaložení živnosti v zahraničí není pouze otázkou zdatného obchodního ducha. S nemalými překážkami musí podnikatel bojovat třeba už jen při žádosti o uznání potřebné kvalifikace.Český pekař, řezník nebo třeba truhlář, který se chystá přesunout živnost například do Rakouska, bude muset tamním úřadům prokázat svou odbornou kvalifikaci.

PODNIKÁNÍ V ZAHRANIČÍ Založení živnosti v zahraničí není pouze otázkou zdatného obchodního ducha. S nemalými překážkami musí podnikatel bojovat třeba už jen při žádosti o uznání potřebné kvalifikace.

Český pekař, řezník nebo třeba truhlář, který se chystá přesunout živnost například do Rakouska, bude muset tamním úřadům prokázat svou odbornou kvalifikaci. Většinou živnostenským listem, v případě, že jsou na příslušné povolání v dané zemi kladeny podstatně vyšší nároky než v Česku, ještě absolvovanou praxí (blíže Profit č. 24/2006).

A právě tady mohou vznikat problémy. V řadě zemí se totiž místní úřady vůbec nemusí v předkládaných potvrzeních a osvědčeních vyznat. Nastává pak zdlouhavé úřední zjišťování úrovně požadavků na stolaře či kadeřníka, jestli nejsou příliš měkké a jestli by žadatel neměl prokázat i praxi v oboru. A papírů, potvrzení a zbytečně proplýtvaného času přibývá. Málo známým řešením tohoto problému je využití takzvaného Europassu.

PAPÍRY NA VZDĚLÁNÍ

Zjednodušeně řečeno, jde o soubor dokumentů, které jednotnou formou pro celou Unii popisují vzdělání a dosaženou kvalifikaci jejich vlastníka. Primárně slouží studentům a zájemcům o zaměstnání v zahraničí, mimo životopisu totiž tento instrument jednotným způsobem přibližuje jazykovou vybavenost majitele a jeho zkušenosti se stážemi a prací v cizině. V neposlední řadě ale Europass také jasně a přehledně popisuje dosažené vzdělání. Zatímco z výučního listu nebo vysvědčení se potenciální zahraniční zaměstnavatel nebo škola příliš informací nedozví, Europass představuje dosaženou kvalifikaci tak, aby bylo jasné, jakými znalostmi a vědomostmi absolvent oboru disponuje. A právě tuto vlastnost lze využít při žádosti o uznání kvalifikace v zahraničí.

„Europass může celé řízení podstatně urychlit. Pokud příslušnému úřadu předložíte tyto podrobné podklady, tak nemusí zdlouhavě zjišťovat, jak je to se srovnáním vzdělávacích programů u nás a v zahraničí, protože se to v Europassu dočte,“ shrnuje výhody tohoto nástroje Miroslava Salavcová z českého centra Europass. Například v Portugalsku, Španělsku nebo Rakousku už je tento dokument vyžadován, v řadě dalších zemí se do povědomí úřadů postupně dostává a může hodně pomoci.

JEDNODUCHÉ A ZADARMO

Přitom je vyřízení Europassu zadarmo a poměrně jednoduché. Navíc existuje možnost vybrat si pouze ty položky, které žadatel skutečně využije. První dva formuláře, životopis a osvědčení o jazykových dovednostech, si žadatel vyplní sám, ostatní papíry už musí být úředně potvrzeny. Doklad o získaných zahraničních pracovních a studijních zkušenostech vyplňuje vysílající a hostitelská organizace. Osvědčení o dosaženém odborném vzdělání, tedy o maturitní zkoušce nebo získání výučního listu, vydává Národní ústav odborného vzdělávání na základě vyplněné žádosti a příslušných vysvědčení. Poslední dokument, osvětlující vysokoškolské vzdělání, je už dnes standardně přikládán k diplomu.

Přestože Europass funguje na zcela dobrovolné bázi a v některých zemích s ním v tuto chvíli stále ještě nemusíte uspět, stojí za to si jej před případnou návštěvou úřadů pro jistotu vyřídit. Navíc, co není dnes, může být zítra - podle údajů českého centra roste počet zájemců a povědomost o tomto dokladu velmi rychle.

NÁLEŽITOSTI EUROPASSU

1) Životopis - formulář je dostupný na internetu i k vyzvednutí v Národním centru Europassu (NCE). Vyplňuje si jej sám žadatel v libovolném jazyce a není úředně potvrzován.

2) Jazykový pas - stejný princip. Žadatel si na základě jasných pravidel a připojené tabulky sám zhodnotí svou jazykovou vybavenost.

3) Mobilita - dokládá a popisuje absolvování nějakého druhu pracovní nebo studijní stáže v zahraničí. Potvrzuje jej vysílající i hostitelská instituce.

4) Dodatek k diplomu - podrobně popisuje obsah a průběh studia. Je automatickou přílohou vysokoškolského diplomu.

5) Dodatek k osvědčení - připojuje se k vysvědčení o závěrečné zkoušce, vysvědčení-výučnímu listu nebo vysvědčení o maturitní zkoušce. Popisuje a rozvádí informace o kvalifikaci držitele. Vystavuje Národní ústav odborného vzdělávání v češtině a dalším jazyce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít