Šest neděl do startu

19. března 2010, 16:49 - Kateřina Menzelová
19. března 2010, 16:49

EURO light

Až 70 milionů lidí by mělo zavítat na světovou výstavu EXPO 2010, která bude zahájena 1. května v Šanghaji. Akce, která potrvá do konce října, je vedle olympijských her a světového šampionátu ve fotbale považována za třetí nejvýznamnější mezinárodní událost. Momentálně již na místě finišuje výstavba pavilonů a příprava expozic, jak dokumentují například tyto fotografie.

Čína
Nebe a země V roce 2007 vypsal šanghajský magistrát soutěž na podobu pavilonu. Zvítězil návrh Koruna Východu, jehož autorem je více než sedmdesátiletý architekt Che Ťing-tchang. Stavba vychází z tradičních čínských architektonických prvků. V případě výstavního pavilonu, jehož rozloha dosahuje dvaceti tisíc metrů čtverečních, ale tradiční dřevo nahradily ocel a beton. Stavba má dvě části, v horní se nachází celonárodní výstavní sál, v dolní se budou prezentovat jednotlivé provincie a autonomní oblasti. Podle architekta odráží toto rozmístění vztah nebe a země v tradiční čínské filozofii a „zobrazuje vize ideálních životních a sociálních podmínek čínské kultury a orientální filozofie“.

Velká Británie Světelné trny
Britský pavilon je dílem Heatherwick Studia, autora slavného londýnského Oka. Architekti navrhli unikátní světelný box, jehož fasáda je pokryta trny. Ty se vznášejí v prostoru bez jakékoli viditelné opory. Konce bodlin jsou osazeny diodami, jež umožní rozehrát barevnou světelnou show. Naprogramovat lze mnoho vzorů od abstraktních tvarů až po portrét Davida Backhama. Vzhled pavilonu se tak může denně měnit.

Lucembursko
Recyklovatelná pevnost
Lucemburský pavilon z oceli, dřeva a skla připomíná strážní věž. Na ploše 1300 čtverečních metrů navrhl architekt Francois Valentiny patnáct metrů vysokou strukturu. Všechny použité materiály jsou recyklovatelné. Pomocí satelitu se návštěvníci pavilonu budou moci spojit s obyvateli Lucemburska či se podívat na přenos kulturních vystoupení.

Nizozemsko
Ulička štěstí
Holanďané zvolili jedinečný koncept. V Šanghaji se neprezentují jedním pavilonem, ale celou ulicí – Uličkou štěstí. Ta představuje život v zemi. Uvnitř domků naleznou návštěvníci umělecké artefakty i technologicky zaměřené exponáty včetně ukázky filtrace mořské vody a její přeměny na pitnou nebo využívání větrné energie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít