Šest neděl do startu

19. března 2010, 16:49 - Kateřina Menzelová
19. března 2010, 16:49

EURO light

Až 70 milionů lidí by mělo zavítat na světovou výstavu EXPO 2010, která bude zahájena 1. května v Šanghaji. Akce, která potrvá do konce října, je vedle olympijských her a světového šampionátu ve fotbale považována za třetí nejvýznamnější mezinárodní událost. Momentálně již na místě finišuje výstavba pavilonů a příprava expozic, jak dokumentují například tyto fotografie.

Čína
Nebe a země V roce 2007 vypsal šanghajský magistrát soutěž na podobu pavilonu. Zvítězil návrh Koruna Východu, jehož autorem je více než sedmdesátiletý architekt Che Ťing-tchang. Stavba vychází z tradičních čínských architektonických prvků. V případě výstavního pavilonu, jehož rozloha dosahuje dvaceti tisíc metrů čtverečních, ale tradiční dřevo nahradily ocel a beton. Stavba má dvě části, v horní se nachází celonárodní výstavní sál, v dolní se budou prezentovat jednotlivé provincie a autonomní oblasti. Podle architekta odráží toto rozmístění vztah nebe a země v tradiční čínské filozofii a „zobrazuje vize ideálních životních a sociálních podmínek čínské kultury a orientální filozofie“.

Velká Británie Světelné trny
Britský pavilon je dílem Heatherwick Studia, autora slavného londýnského Oka. Architekti navrhli unikátní světelný box, jehož fasáda je pokryta trny. Ty se vznášejí v prostoru bez jakékoli viditelné opory. Konce bodlin jsou osazeny diodami, jež umožní rozehrát barevnou světelnou show. Naprogramovat lze mnoho vzorů od abstraktních tvarů až po portrét Davida Backhama. Vzhled pavilonu se tak může denně měnit.

Lucembursko
Recyklovatelná pevnost
Lucemburský pavilon z oceli, dřeva a skla připomíná strážní věž. Na ploše 1300 čtverečních metrů navrhl architekt Francois Valentiny patnáct metrů vysokou strukturu. Všechny použité materiály jsou recyklovatelné. Pomocí satelitu se návštěvníci pavilonu budou moci spojit s obyvateli Lucemburska či se podívat na přenos kulturních vystoupení.

Nizozemsko
Ulička štěstí
Holanďané zvolili jedinečný koncept. V Šanghaji se neprezentují jedním pavilonem, ale celou ulicí – Uličkou štěstí. Ta představuje život v zemi. Uvnitř domků naleznou návštěvníci umělecké artefakty i technologicky zaměřené exponáty včetně ukázky filtrace mořské vody a její přeměny na pitnou nebo využívání větrné energie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít