Sešívaní miliardáři

25. ledna 2008, 21:09 - ing. Miroslav Tryner
25. ledna 2008, 21:09

Vlastnictví práv k pojistkám hráčů má posílit stabilitu klubu

Před zahájením jarní sezony si fotbalová Slavia Praha připravila - kromě přestupů hráčů - i jedno byznysové překvapení. Na čtvrtek 31. ledna svolala mimořádnou valnou hromadu, která má na programu jediný bod: rozhodnout o navýšení základního kapitálu společnosti. Podle informací týdeníku EURO hodlá pražský klub navýšit současný základní kapitál z asi 422 milionů korun o 618 milionů na částku přesahující 1,04 miliardy.
Takový krok potřebovali sešívaní už v uplynulých letech, zejména v době, kterou tehdejší šéf Vladimír Leška diplomaticky nazýval „neluxusní“… Hráči za nevyplacené mzdy hrozili v šatně rebelií a ultimativní požadavky na nevyplacené miliony vznášeli bývalý trenér Miroslav Beránek i exhráči jako Václav Koloušek či Miroslav Holeňák. Navrhované zvýšení kapitálu má vytvořit ekonomické předpoklady pro stabilizaci a další rozvoj aktivit společnosti a posílit její kapitálovou přiměřenost. Stručně řečeno, dát Slavii finanční „grunt“.
Jak Slavia kapitál navýší? Jak „nový“ majoritní vlastník klubu (již rok a půl utajovaný) oněch 600 milionů vloží? Záležitost bude prostší, než by se očekávalo. Upsání nových akcií proběhne nepeněžitým vkladem, bezhotovostně. Předmětem celého nepeněžitého vkladu mají být majetková práva vázaná ke kmeni pojištěnců – hráčům fotbalového klubu – z uzavřených pojistných smluv. Slavia si výši práv z těchto smluv nechala ocenit expertem pražského městského soudu. Nově vydané akcie mají být v listinné podobě v počtu 618 kusů čili jedna akcie má mít hodnotu rovného milionu korun. Každá z nich bude převoditelná pouze po souhlasu představenstva klubu, v současnosti tedy generálního ředitele Petra Doležala a podnikatele Tomáše Rosena.
A jak navýšení kapitálu komentují ti nejpovolanější? Slávistického šéfa Doležala zastihl týdeník EURO v Dubaji, kde dohlíží na průběh slávistického soustředění. Navýšení kapitálu označil Doležal za standardní záležitost klubu, kterou jako interní věc nehodlal telefonicky blíže komentovat. Obdobně se vyjádřil Daniel Brzkovský, předseda představenstva společnosti Key Investments, jež v současnosti spravuje pro utajeného majoritáře 61 procent akcií klubu. „Nemám od našeho klienta pověření k jakémukoli prohlášení, o této transakci navíc nemáme informace. K případné změně by mohlo dojít po uvedené mimořádné valné hromadě, na závěry a případné další pokyny musíme sami vyčkat,“ sdělil Daniel Brzkovský. Oslovení právní experti označují krok Slavie za standardní. Jisté je, že současný vlastník posílí kapitálovým navýšením svou pozici, neboť dle informací týdeníku EURO budou akcie upisovány bez veřejné nabídky. Znamená to, že do klubu nevstoupí jiný konkurenční akcionář. Otázkou je, proč majetková práva k pojistným smlouvám hráčů nebyla vlastnictvím klubu již dříve. Chyběly na krytí pojistek peníze a kdo dosud plnil roli „sešívaného“ pojistníka?
V novodobé historii Slavia naposledy navyšovala kapitál v únoru 2005. Bylo to za zmiňovaných dob bez přepychu, kdy tehdejší vlastní kapitál činil minus 374 milionů korun (a za finanční rok k 30. červnu 2004 klub vykázal ztrátu 96 milionů). Podle českých zákonů byla zadluženost Slavie taková, že samo představenstvo mělo poslat firmu do konkurzu. Tehdejší anglický majitel 97 procent akcií - britská investiční skupina ENIC - však svolal valnou hromadu společnosti, na níž se rozhodl předložit návrh kapitalizace ve výši 400 milionů korun, které mu Slavie dlužila. Klub tím byl finančně očištěn.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít