Série nezdařených privatizací pokračuje

02. prosince 2002, 00:00 - Eva Martínková, martinkova@profit.cz
02. prosince 2002, 00:00

Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.

Místo peněz z prodeje Českého Telecomu získá vláda vysoké dividendy

Zrušení privatizace Českého Telecomu není tragédií. Pro zákazníky se nic nemění a není vyloučeno, že za několik let půjde cena telekomunikačního podniku nahoru. Pro vládu je ovšem další nezdařená privatizace blamáží.

Vzápětí po krachu privatizačních jednání se kabinet stal terčem kritiky opozice. „Kromě Transgasu se vládě nepodařilo úspěšně zprivatizovat téměř nic. Unipetrol zrušen, Český Telecom zrušen, pokusy privatizovat ČEZ byly dramaticky špatné, ČSA odloženo,“ vypočítává vládní privatizační nezdary senátor ODS Mirek Topolánek a připomíná, že ani privatizace bank nebyla úspěšná. Opozice nevěří ani tomu, že by se prodej státního podílu v Českém Telecomu podařilo uzavřít do konce volebního období. Ministr financí Bohuslav Sobotka je však přesvědčen, že to zvládne. Návrh na další postup chce vypracovat již do konce ledna. Překážkou v úspěšné privatizaci Telecomu se staly neshody mezi současnými majiteli. Strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, jež původně mělo prodávat akcie dohromady se státem, s konečnou metodou prodeje odmítlo souhlasit. Konsorciu se nelíbila cena za výkup jeho 27 % akcií. Odložení prodeje Telecomu doporučil i poradce pro jeho privatizaci Johannes Kinsky ze společnosti J.P. Morgan. Opozice nyní zpochybňuje odborné schopnosti vládou vybraných poradců a vysoké honoráře, které za jejich neúspěšnou práci stát zaplatil. Podle ministra Vladimíra Mlynáře, jenž bude mít od ledna telekomunikace na starosti, bude stát chtít odstranit problémy, které prodej znemožnily. Na řadě jsou jednání s konsorciem TelSource. Prvním krokem státu bylo odvolání generálního ředitele Českého Telecomu Přemysla Klímy, který však podle mínění odborníků průběh privatizace nemohl ovlivnit. Podle premiéra Vladimíra Špidly není vláda pod tak velkým tlakem, aby musela rychle přijmout jakoukoli nabídku. Analytici předpokládají, že až se akciové trhy odrazí ode dna, nastanou pro prodej telekomunikační společnosti lepší podmínky. Rychlé vypsání nového tendru nepovažují za reálné, nové nabídky by byly pravděpodobně nižší právě kvůli negativnímu vývoji na telekomunikačním trhu. Podle analytiků by akcionáři na valné hromadě, svolané Fondem národního majetku, mohli jednat o výplatě vysoké dividendy, která by státu částečně nahradila výpadek očekávaných příjmů z prodeje 51 procenta v Telecomu. Pokud by se vyplácelo 100 korun na jednu akcii, mohl by stát získat až 20 miliard korun. Prodej by mu vynesl jen o dvacet miliard více.

Jak se privatizoval Český Telecom

červen 2001

podepsána smlouva mezi FNM a konsorciem TelSource o společném postupu při prodeji Telecomu

listopad 2001

FNM vyzval potenciální zájemce o Telecom, k předložení předběžných nabídek

leden 2002

osm firem předložilo nabídky

duben 2002

vláda shledala nabídky jako nevyhovující a prodej odložila

srpen 2002

vláda se rozhodla pro prodej konsorciu Deutsche Bank a TSC

říjen 2002

měla být uzavřena smlouva o prodeji

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít