Seriál o víně 10.díl: Francie, největší vína světa

25. října 2009, 02:03 - Milan Ballík
25. října 2009, 02:03

Korsika a Languedoc na jihu, Alsasko na severu, především ale legendární Bordeaux, famózní Bourgogne a samozřejmě pyramidální Champagne.

Autor: Martin Siebert

Jména snad nejvyhlášenějších oblastí světa, jména evokující nedostižné chuti vín, jež se v nich rodí. Ano, řeč je o Francii. O Francii, která přes bouřlivý rozvoj vinařství v posledním čase již po staletí udává tón největším vínům světa.

Francie si stále drží pozici země s nejvzývanějšími vinařskými regiony a sklepy. Ač dílem možná porážena, dílem jakoby zasunuta do bábelu nabídky produkce ze všech vinařských koutů planety, čtrnáct regionů, rozprostřených na ploše mezi zhruba 42.–49. rovnoběžkou severní šířky a 2. poledníkem západní – a osmým východní délky, skýtá nejrozmanitější koberec klimatických a půdních podmínek pro pěstování rév. Proto mohou francouzští vinaři nabídnout tak širokou škálu vín, ve které si najde to své oblíbené snad každý. Oslnivá šampaňská nenašla dosud konkurenci ani přesto, že jejich podíl na světové produkci šumivých vín stále klesá. Velká jména sklepů velevyhlášené apelace Champagne dávají velká vína. Díky jedinečné surovině ze znamenitých poloh, jedinečné technologii i legendě, marketingově úžasně využité, nemohou nebýt při žádné opravdu významné události. Velkému respektu se těší především etikety ze sedmnácti obcí oblasti nesoucích statut Grand cru.

Burgundsko s bohatou historií a úžas vzbuzujícími víny, jak červenými, tak i bílými, je mnohými považováno za to nejlepší, co země galského kohouta vinařskému světu dala a stále dává. Hluboké, vyvážené pinot noir nebo svěží, ovocité chablis, doprovázené příběhy z dávných dějin burgundských sklepů, to jsou největší devizy oblasti. Omezení výnosů, citlivé zpracování i některé chytré obchodní tahy zaručují burgundským vínům širokou klientelu věrných konzumentů. Některé sklepy, takový Domaine de la Romanée-Conti třeba, to je jistě jedno z největších jmen celého vinařského glóbu.

A ovšem Bordeaux se jmény apelací, která si zbožně opakuje každý milovník dobrého vína. Bordeaux s oblastmi jako Médoc a nejprestižnějšími apelacemi v zemi vůbec nabízí paletu nejznamenitějších vín. Trochu snad tajemných, hloubavých, dobře si chránících svá tajemství. Vždyť okolo velkých etiket se má po špičkách chodit alespoň pět let, spíše více. Teprve potom začínají, zvolna a nerada, nabízet ve sklence všechna svá omamující kouzla. I když si region prošel mnoha aférami, i když musí čelit stále silnějším konkurenčním tlakům, stále tvoří, i díky propracované apelační hierarchii, samu špici produkčních oblastí největších vín vůbec.

Je tu však i Alsasko, Jura, Beaujolais, Rhôna a všechny ostatní regiony, které po dlouhou dobu udávaly tón vinařskému dění a vlastně poskytly světu největší část odrůd, dnes zvaných mezinárodní. My se dnes zaměříme na vína ne možná tolik frekventovaná, rozhodně však stojící za zmínku.

Cremant de Bourgogne Blanc de Noirs – Bourgogne, Joseph Cartron

Světle zlatavá barva, protkaná spirálami drobných perliček, deroucích se k hladině. Takový je pohled do sklenky tohoto burgundského šumivého vína. Kytka není příliš výrazná, podporují ji však droboučké bublinky. Neširoké tělo střední plnosti nese soubor chutí, který není kdovíjak široký, náznak nazrálosti se cudně ukrývá za příjemnou ovocitostí. Zprvu až dravé perlení se zklidní a prochází se stále živým, ne už však provokativním důrazem po celou dlouhou dobu odeznívání. Příjemně osvěžující, nenáročný doušek. I když se asi nedokáže vymanit ze stínu svých příbuzných v Champagne, skýtá toto blanc de noirs přívětivý, hravý doušek s patrným otiskem terroiru. Rozhodně stojí za přechutnání, je jiný, svérázný a dokáže potěšit ty, pro něž hluboce vyzrálé „bublinky“ šampaňské nejsou až takovým zázrakem.

Sylvaner Réserve 2008 Vin d’Alsace – Alsace, Domaine Weinbach

Myriády jisker probleskávajících ve světlém, zelenkavém opalizujícím víně brilantní čirosti. Nos signalizuje odrůdu, i když nijak násilně, spíše stydlivě, tlumeně. Kytku charakterizují lehké valéry hroznové ovocnosti, tažené vedoucím podílem kyselinného projevu. Tělo, nepříliš opulentní, nese chutě ve vyrovnané, zaoblené řadě. Patrné minerální doteky se potkávají s lehkým nádechem koření a doprovodem hroznu. Na své mládí trochu usedlejší, klidný projev je trochu překvapivý. Závěrečný rázný vstup kyselin, které rozbouří letargii vína v doznívání, je příčinou jeho probuzení, to potom odchází za příjemné, obveselující svěžesti.

Pouilly Fumé 2007 AOC Domaine de Berthiers – Loira, www.neudrinks.cz

V barvě patrné zelenkavé odlesky, minerální čirost a živý jas. Kytka spíše uzavřená, na svěží trávovo-ovocné valéry trochu skoupá. Chuť kombinuje lehýnké nádechy citrusů, které ale brzy předbíhá severní, luční, mírně peprný projev. Tělo charakterizuje vyšší kyselina, která v závěrečném zaznění vystupuje jako vedoucí síla. Z druhého plánu vstupují na pódium i lehké podkresy podloží. Typický sauvignon z vinic v okolí Loiry, nepříliš chlubivý, nicméně dostatečně sebevědomý, svérázný a jedinečný. Možná ne každému padnoucí, přesto však charakteristický, kombinující projevy severní travnatosti s jižní citrusovou svěžestí. To, co mu snad chybí v těle, nahrazuje přívětivou, provokující živoucností.

Gigondas „Les Eglantiéres“ 2004 – Gigondas AOC – Vallé du Rhône, Domaines Pierre Dupond, www.lepanier.cz

Víno temné, ale se světlými raráškovsky proskakujícími jiskérkami a světlejším lomem na disku. Bohatý buket Rhôny, ovocný, s nátiskem medových vůní, až marnotratně široký. Vyrovnaná, vesele rozevlátá chuť, v níž dominuje tmavé ovoce, podpořené mírným náznakem ořechové příchuti. Dále se přidá decentní, neatakující tříslo, které jen dodá noblesní hladkosti něco oživujícího. Konec však odchází ve vyrovnaném, hladivém závěru, bohatém, rozverném a podmaňujícím. Krásný reprezentant oblasti, již možná mnozí ke své škodě přehlížejí. Rhôna je místem s obrovským potenciálem a tamní produkce se dere na místa v nejvyšších regálech prestižních vinoték i do lístků těch nejvyhlášenějších restaurací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít