Sergej Ropa Bubka

23. května 2008, 14:55 - Pavel Matocha
23. května 2008, 14:55

Analytici již prorokují cenu 500 dolarů za barel ropy

Když Sergej Bubka v osmdesátých letech překonával jeden rekord za druhým, přestal být rekord ve skoku o tyči něčím mimořádným. Ukrajinský atlet se stal fenoménem, ale jeho rekordy byly jaksi každodenní běžnou záležitostí. Byla to stejná rutina, jako když bratři Pospíšilové vyhrávali v kolové jedno mistrovství světa za druhým. A podobně je tomu nyní s ropou, která už tak dlouho a tak vytrvale prolamuje jeden cenový rekord za druhým, že to pomalu přestává být zajímavé.
Neuplynul ani týden od vydání zásadních článků o ropě, chybách velkých těžařů a rekordních cenách v časopise BusinessWeek (viz strany 120-123) a její cena poskočila o dalších deset dolarů. Ve čtvrtek minulého týdne se lehká americká ropa i severomořský Brent prodávaly za více než 135 dolarů za barel! To je dvojnásobek oproti tomu, co stál barel této suroviny loni, a zhruba desetkrát tolik, za co byl k mání před deseti lety.
Analytici se nyní předhánějí v předpovědích, kam až může cena ropy vystřelit, případně spadnout. Rozpětí je široké. Optimisté mluví o pádu na cenu 70 dolarů za barel, pesimisté varují před hranicí 500 dolarů. Zásadnější otázka, než kam až může ropa vylézt, zní: „Jakou cenu ropy světové hospodářství unese, než spadne do hospodářské krize?“ Na ní však nikdo dát odpovědět nedokáže. Přinese ji až realita budoucích měsíců a budoucích cen ropy.
Co rostoucí cena působí, však již začíná být vidět, a to i v Česku. U čerpacích stanic v květnu zdražila nafta o dvě koruny za litr. Minulý týden se diesel prodával podle statistik společnosti CCS za 34 korun a dopravci začali intenzivně vyjednávat o zdražení služeb o deset až patnáct procent. Náklady na dopravu se vzápětí promítnou do celé ekonomiky, od cen zájezdů cestovních kanceláří až po ceny potravin v hypermarketech.
Snad jen posilující koruna a slábnoucí dolar nás mohou ještě chránit před inflací blížící se deseti procentům. Podle analytiků jen samotné pohonné hmoty a zemní plyn měly na svědomí více než deset procent dubnové meziroční inflace.
Zdražením o deset dolarů za barel vzrostou výdaje na ropu v České republice o deset miliard korun ročně. Pokud by tedy cena ropy rostla v následujících dvanácti měsících stejně rychle jako v minulých dvanácti měsících, zaplatíme za ropu o 135 miliard korun více.
Už nejde o drobné a každý by s faktem drahé ropy měl počítat. Kdo je přesvědčen, že ropa bude opravdu dále a prudce zdražovat, neměl by nadávat na arabské šejky, ale nakoupit si akcie těžařských firem. Kdo staví nový dům, měl by si dvakrát rozmyslet, jak ho hodlá vytápět a jak kvalitní izolací ho opatří. Reagovat by ale měli nejen jednotlivci, rodiny a firmy, ale také města a stát. Česká republika by měla snížit spotřební daň z pohonných hmot na minimum, které je určeno Evropskou unií, a zároveň v Bruselu otevřít jednání o zrušení tohoto limitu. Zároveň by premiér Mirek Topolánek měl sebrat odvahu a říct naplno Martinovi Bursíkovi, že ČEZ postaví v Temelíně další dva nové jaderné reaktory a že plynové elektrárny si mají zelení stavět sami. U jaderných elektráren je paliva relativní dostatek, navíc v nové generaci reaktorů bude jako palivo moci sloužit to, které nyní ČEZ ukládá v meziskladech jako vyhořelé. Naopak uhlovodíkových surovin je nedostatek a cena zemního plynu s mírným zpožděním kopíruje cenu ropy.
Zatímco v dopravě jsme zatím na plnění nádrží benzinem, naftou či plynem závislí, elektrickou energii umíme efektivně vyrábět i bez ropy a zemního plynu. První správný krok udělal Topolánek minulý týden na Evropském jaderném fóru v Praze, kde představil výzvu českého kabinetu na podporu výstavby nových jaderných elektráren v zemích Evropské unie. Nyní by měl v české vládě a v českém parlamentu prosadit, aby nezůstalo jen u té levné výzvy, ale aby Česká republika sama začala stavět.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít