Sergej Kiseljov: Když nemáte argumenty, strašíte Ruskem

06. listopadu 2012, 09:40 - Jan Žižka
06. listopadu 2012, 09:40

Ruský velvyslanec v Praze Sergej Kiseljov odmítá obvinění, že Moskva zneužívá energetiky k prosazování svých politických cílů v Česku. „Jsme partneři. Jako dodavatelé a spotřebitelé jsme na sobě závislí,“ říká. V energetice podle něho platí, že ruské firmy potřebují zahraniční trhy. „Nemůžeme si se svou ropou, plynem a jadernými elektrárnami žít jen sami pro sebe,“ uvedl Kiseljov.

E15: Poté, co ČEZ vyloučil francouzskou Arevu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, silněji zaznívají obavy z přílišné závislosti Česka na Rusku – v dodávkách plynu, ropy a v jaderné energetice. Co na to říkáte?

Podle mého názoru to je uměle vykonstruovaný argument. Vlastně se tím vyhýbáte realistickému posouzení situace, objektivnímu hodnocení. Ve vztazích mezi Ruskem a Českem jde o normální vzájemně výhodnou spolupráci. Jestli chcete, můžeme tomu říkat byznys. Máme společný zájem na modernizaci průmyslu, zvyšování podílu špičkových technologií. To, že je Rusko významný ekonomický partner, ostatně uvádí česká zahraničněpolitická koncepce i exportní strategie.

E15: Jenže pokud jde o energetiku, zaznívají obavy, že ji Rusko zneužívá k prosazování politických cílů.

S tím nesouhlasím. Jsme partneři. Jako dodavatelé a spotřebitelé jsme na sobě závislí. Už několik desetiletí dokazujeme celé Evropě, že jsme jako dodavatelé surovin spolehlivý partner. A pokud jde o jadernou energetiku, česká vláda bude schvalovat energetickou koncepci, která počítá s dalším rozvojem tohoto odvětví. Rusko a ruské společnosti vycházejí tomuto českému zájmu vstříc. Česko-ruské konsorcium MIR.1200 předložilo společnosti ČEZ nabídku na stavbu dalších dvou bloků v Temelíně, kterou by podle mého názoru bylo těžké odmítnout.

E15: ČEZ bude porovnávat minimálně dvě nabídky. Vy víte, jaká je nabídka konkurenční společnosti Westinghouse?

Samozřejmě nevím, jaké jsou nabídky jednotlivých uchazečů. To ví v tuto chvíli pouze ČEZ. Ale mám dost informací k tomu, abych mohl být přesvědčen, že konsorcium předložilo komplexní nabídku, která je silná ve všech parametrech. Ať už jde o cenu, kvalitu, otázky bezpečnosti, technologie, ale také dodatečné faktory jako lokalizace, možné spolufinancování, předání technologického know-how.

E15: Lokalizace, tedy vysoký podíl českých subdodavatelů, není mezi oficiálními kritérii tendru…

To máte pravdu, ale už se stala významným faktorem. Nevymysleli jsme si to my. Tento faktor zdůrazňuje česká strana, a to i na vládní úrovni. Navíc českým firmám nabízíme možnost spolupráce na třetích trzích.

E15: Stejně tak je možné říci, že se významným faktorem stala energetická bezpečnost. Nemyslíte, že to může hrát docela významnou roli?

Jsem přesvědčen, že to je opravdu smyšlený, zástupný problém. To, že se takové pochybné argumenty vytahují, je projevem neférové konkurence. Budete mít další dva reaktory jaderné elektrárny, které nikdo nikam neodnese. Budou tam pracovat Češi, elektrárnu bude provozovat česká společnost ČEZ. A jak jsem uvedl, předpokládáme také předání technologického know-how. My poskytneme naši nejmodernější technologii.

E15: Obavy se do značné míry týkají závislosti na ruském jaderném palivu.

Ani tady nevidím problém. Máte zásoby uranu, můžete si například postavit závod na výrobu paliva.

E15: Máte na mysli návrh Rosatomu na vybudování závodu v Česku?

Ne nezbytně. To je zcela na rozhodnutí české strany. Ale pokud budou mít Češi zájem, jsme připraveni se na takovém projektu konstruktivně podílet. Jsme připraveni pružně řešit jakékoliv otázky.

E15: Myslíte si, že má česko-ruské konsorcium v této situaci vůbec šanci?

Všichni představitelé České republiky, se kterými jsme mluvili – včetně členů vlády a manažerů společnosti ČEZ – nás ujišťovali, že tendr bude transparentní, čestný a objektivní. Jsem přesvědčen, že pokud tu bude objektivní přístup, šance česko-ruského konsorcia jsou velké.

E15: Říkáte, že jste v energetice spolehlivý partner. Ale i kdyby Rusko bylo tím nejlepším spojencem, pořád má smysl mluvit o diverzifikaci. Není vždy lepší mít více partnerů?

Princip diverzifikace je opravdu důležitý, je součástí nejen českých, ale i ruských strategických dokumentů. Jsou tu ale širší souvislosti. Právě diverzifikace je přece důvodem, proč se v české zahraničněpolitické koncepci a exportní strategii věnuje taková pozornost Rusku a dalším zemím skupiny BRIC.

E15: Ale to se netýká energetiky. Pokud odebíráte surovinu pouze z jednoho místa, čelíte riziku, že když se stane něco nepředvídatelného, dodávky se zastaví.

Teoreticky ano, ale to platí i pro jiná odvětví, nejenom pro energetiku. V současné době by mohlo někoho třeba napadnout: co když zítra padnou všechny banky? A úmyslné zastavení dodávek už by vůbec nedávalo smysl. V energetice platí, že potřebujeme trhy. Nemůžeme si se svou ropou, plynem a jadernými elektrárnami žít jen sami pro sebe. V tomto smyslu jsme také exportně orientovaná země.

E15: Hlavním dodavatelem plynu je ruská společnost Gazprom, jejím hlavním akcionářem je ruský stát. A ten přece v Gazpromu může prosazovat své politické cíle?

Myslím, že právě to je argument, který mnozí vytahují, když nemají po ruce žádné jiné. Rusko – a před ním Sovětský svaz – byly opravdu vždy spolehlivým dodavatelem. Pokud v minulosti vznikaly nějaké problémy, nebyla to v žádném případě naše vina. A když takové problémy vznikly, rozhodli jsme se spolu s Evropany vybudovat plynovod Nord Stream, který bezpečnost dodávek ještě posiluje.

E15: Během loňské návštěvy prezidenta Medveděva v Praze podepsaly české a ruské firmy řadu kontraktů, ale zdá se, že se tyto projekty zatím nedaří realizovat. Mám na mysli stavbu železnice na Urale a výstavbu paroplynové elektrárny v Soči. Čím to je?

Není pravda, že by se nedařilo tyto projekty realizovat. Během návštěvy prezidenta byly podepsány dohody o projektech v celkové hodnotě 2,1 miliardy eur. Z toho 1,6 miliardy připadá právě na stavbu železnice na severním Urale. Je to obrovský a technicky složitý projekt v komplikovaných klimatických podmínkách, což také znamená velká rizika. Banky, které budou projekt úvěrovat, vše pečlivě studují a to nějaký čas trvá. Zástupci hlavního dodavatele stavby, společnosti OHL ŽS, chystají konkrétní jednání v Rusku na prosinec. A přípravné práce pokračují.


Čtěte také:

Gazprom se ve sporu s RWE Transgas odvolá

Rosatom: Arevu k dostavbě Temelína přizvat neplánujeme

Ruští turisté pomáhají ekonomikám problémových zemí


E15: Jak to vypadá s projektem elektrárny, kterou měla stavět společnost Královopolská RIA v Kudepstě – lázních spadajících pod širší Soči?

Tam se bohužel potvrdily problémy, na které jsme české partnery předem upozorňovali. Realizace projektu byla pozastavena kvůli obavám tamních obyvatel a možnému negativnímu vlivu na životní prostředí. Je možné, že se elektrárna bude stavět na jiném místě. Ale české firmy už na ruském trhu realizovaly několik podobných projektů a už se chystají další projekty. Potřeby ruského trhu jsou v této oblasti obrovské.

E15: Rusko vede s Evropskou unií i s Českem složitá jednání o zjednodušení vízového režimu. Na druhé straně do Česka přijíždí stále více Rusů. Takže víza tak velkou bariérou nejsou?

Trend v cestovním ruchu je velmi pozitivní. Loni bylo v Česku 570 tisíc Rusů, což byl nárůst o 170 tisíc proti předchozímu roku. V tomto roce to může být až 700 tisíc. Kdyby ale byla zrušena víza nebo by se výrazně zjednodušil vízový režim, byl by tento počet mnohem vyšší. Podle jednoho z průzkumů by se vyšplhal až na 2,5 milionu. V tom vidíme promarněnou výhodu. Otázka víz ale nesouvisí pouze s turismem, ale také s rozvojem spolupráce v humanitární oblasti, kultuře a vzdělávání. Také podnikatelé tlačí na zjednodušení vízového režimu. Vedeme dialog, ale obáváme se, že je tu někdy snaha politizovat i tuhle záležitost.


Sergej Kiseljov (65)

Je kariérním diplomatem, absolvoval Moskevský státní institut mezinárodních vztahů. Od roku 1971 pracoval střídavě na ministerstvu zahraničí v Moskvě a na ambasádách v zahraničí. Mimo jiné byl ruským velvyslancem na Seychelských ostrovech, v Singapuru a ředitelem bezpečnostního odboru ministerstva. Od srpna 2010 je ambasadorem v Praze. Ovládá angličtinu, francouzštinu a barmštinu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít