Separační komando zabodovalo

28. června 2010, 14:50 - (jbn)
28. června 2010, 14:50

Betlémská kaple uvítala před pár dny nominační galavečer soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, kategorie Mládež. Vyhlásit nominované projekty přijel i předseda představenstva E.ON Czech Holding AG Michael Fehn.

Autor: E.ON

Energy Globe Award je nejvýznamnějším celosvětovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se plných jedenáct let a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají veřejné zdroje, jako jsou energie či voda, nebo používají jejich obnovitelné formy.

V České republice má tato cena celkem sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Vítězný projekt každé kategorie, který bude oznámen v rámci slavnostního vyhlášení v říjnu letošního roku, dostane finanční odměnu 50 tisíc korun.

Výjimkou jsou dvě kategorie:

Kutil, jejíž vítěz získá plných sto tisíc, a kategorie Mládež, jejíž vítězný projekt už teď získává výhru v podobě energeticky úsporných opatření v celkové hodnotě 300 tisíc korun.

Celkový vítěz, jehož zvolí diváci v rámci slavnostního vyhlášení, pak postupuje do mezinárodního finále, které se uskuteční v jedné ze světových metropolí. Tam bude v rámci galavečera přenášeného televizemi celého světa bojovat o odměnu deseti tisíc eur.

Školáci berou třídění do svých rukou Před odbornou porotou uspěly v Česku tři nominované projekty, které byly před pár dny v Betlémské kapli slavnostně vyhlášeny. Projekt ZŠ Kamenická v Děčíně je zaměřen na třídění odpadu. Do této aktivity se zapojili i žáci druhého stupně a vytvořili Separační komando, které ve škole dělá osvětu o dané problematice a organizuje různé soutěže ve sběru. Projekt v Základní a mateřské škole v Bolešinách je zaměřen na komplexní ekologickou výchovu a provoz: spojuje výsadbu stromů a keřů v okolí školy, třídění odpadů, zateplení budovy školy, změnu vytápění a výměnu osvětlení za úspornější, vytvoření „zelené učebny“ a přeměnu běžné školní zahrady na ekologickou, výstavbu solárního sytému pro výrobu tepla a elektřiny, ale i environmentální výchovu žáků a veřejnosti. Český student zateplil himalájskou školu

Projekty přihlášené do E.ON Energy Globe Awards ČR však nepomáhají jenom v České republice. Na základě diplomové práce studenta Jana Tilingera z Prahy dokázalo občanské sdružení Surya realizovat v Himalájích v nadmořské výšce 4200 metrů projekt školy vytápěné sluneční energií.

Vesnice je vzdálena tři dny pěší chůze od nejbližší silnice a v zimním období zde teploty klesají až na minus 40° Celsia. Stavba probíhala zcela ekologicky bez užití mechanizace. Pracovalo se takřka výhradně s lokálně dostupnými přírodními materiály a veškeré práce byly prováděny pouze za použití lidských a zvířecích sil.

Vítězové se v kapli nenudili**

Kromě vyhlášení nominovaných projektů účastníci slavnostního večera zažili i jedinečné vystoupení dvou zpěvaček. Nadšenému publiku nejprve zazpívala první dáma českého jazzu Jana Koubková se svým Quartetem, poté diváci aplaudovali vystoupení finalistky Česko-Slovenské superstar Dominiky Staré. Večerem navíc provázel oblíbenec mladé generace, herec a moderátor Jiří Mádl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít