Separační komando zabodovalo

28. června 2010, 14:50 - (jbn)
28. června 2010, 14:50

Betlémská kaple uvítala před pár dny nominační galavečer soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, kategorie Mládež. Vyhlásit nominované projekty přijel i předseda představenstva E.ON Czech Holding AG Michael Fehn.

Autor: E.ON

Energy Globe Award je nejvýznamnějším celosvětovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se plných jedenáct let a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají veřejné zdroje, jako jsou energie či voda, nebo používají jejich obnovitelné formy.

V České republice má tato cena celkem sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Vítězný projekt každé kategorie, který bude oznámen v rámci slavnostního vyhlášení v říjnu letošního roku, dostane finanční odměnu 50 tisíc korun.

Výjimkou jsou dvě kategorie:

Kutil, jejíž vítěz získá plných sto tisíc, a kategorie Mládež, jejíž vítězný projekt už teď získává výhru v podobě energeticky úsporných opatření v celkové hodnotě 300 tisíc korun.

Celkový vítěz, jehož zvolí diváci v rámci slavnostního vyhlášení, pak postupuje do mezinárodního finále, které se uskuteční v jedné ze světových metropolí. Tam bude v rámci galavečera přenášeného televizemi celého světa bojovat o odměnu deseti tisíc eur.

Školáci berou třídění do svých rukou Před odbornou porotou uspěly v Česku tři nominované projekty, které byly před pár dny v Betlémské kapli slavnostně vyhlášeny. Projekt ZŠ Kamenická v Děčíně je zaměřen na třídění odpadu. Do této aktivity se zapojili i žáci druhého stupně a vytvořili Separační komando, které ve škole dělá osvětu o dané problematice a organizuje různé soutěže ve sběru. Projekt v Základní a mateřské škole v Bolešinách je zaměřen na komplexní ekologickou výchovu a provoz: spojuje výsadbu stromů a keřů v okolí školy, třídění odpadů, zateplení budovy školy, změnu vytápění a výměnu osvětlení za úspornější, vytvoření „zelené učebny“ a přeměnu běžné školní zahrady na ekologickou, výstavbu solárního sytému pro výrobu tepla a elektřiny, ale i environmentální výchovu žáků a veřejnosti. Český student zateplil himalájskou školu

Projekty přihlášené do E.ON Energy Globe Awards ČR však nepomáhají jenom v České republice. Na základě diplomové práce studenta Jana Tilingera z Prahy dokázalo občanské sdružení Surya realizovat v Himalájích v nadmořské výšce 4200 metrů projekt školy vytápěné sluneční energií.

Vesnice je vzdálena tři dny pěší chůze od nejbližší silnice a v zimním období zde teploty klesají až na minus 40° Celsia. Stavba probíhala zcela ekologicky bez užití mechanizace. Pracovalo se takřka výhradně s lokálně dostupnými přírodními materiály a veškeré práce byly prováděny pouze za použití lidských a zvířecích sil.

Vítězové se v kapli nenudili**

Kromě vyhlášení nominovaných projektů účastníci slavnostního večera zažili i jedinečné vystoupení dvou zpěvaček. Nadšenému publiku nejprve zazpívala první dáma českého jazzu Jana Koubková se svým Quartetem, poté diváci aplaudovali vystoupení finalistky Česko-Slovenské superstar Dominiky Staré. Večerem navíc provázel oblíbenec mladé generace, herec a moderátor Jiří Mádl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít