Senát podpořil sankce za porušení rozpočtových pravidel EU

26. ledna 2011, 14:16 - ČTK
26. ledna 2011, 14:16

Senát dnes podpořil zpřísnění sankcí pro členské země Evropské unie, které zavedly euro, za porušení unijních rozpočtových pravidel. Zásadně ale odmítl pokutování za velký přebytek na běžném účtu platební bilance, nejen za jeho schodek.

Foto: Jakub Stadler

Takový přístup by vlastně trestal země, které dodržují Pakt stability a růstu, které si vytvářejí rezervy pro dobu nepohody. Proto tomu chceme zamezit,“ uvedl předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS).

Příslušná nařízení EU mají začít platit od ledna příštího roku. “Navrhované sankce za neplnění kritérií se týkají pouze eurozóny, nikoli České republiky, ale zajímat nás musejí, protože jsme zemí, která do eurozóny jednou vstoupit může, či vstoupí,“ podotkl ministr financí Miroslav Kalousek.

Země eurozóny by podle návrhu Evropské komise neměly být nově pokutovány jen za překročení tříprocentní hranice hrubého domácího produktu u rozpočtového deficitu. Sankce ve výši 0,2 procenta HDP bude hrozit i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejichž vlády jej nesnižují buď vůbec, nebo jen velmi pomalu. Pokud by Česko již platilo eurem, případná sankce by v jeho případě podle propočtu ČTK činila zhruba sedm miliard korun.

Senát podpořil odstupňovaní sankcí, které mají mít formu neúročených vkladů až peněžních pokut. Sankce mají platit automaticky, pokud je nezruší Evropská rada kvalifikovanou většinou během deseti dnů od jejich uvalení. V současnosti přitom celý systém funguje obráceně a o potrestání zemí rozhodují ministři financí na návrh Evropské komise.

Rezervovaně se Senát postavil k navrhovanému poměřování tempa růstu výdajů s takzvaným obezřetně plánovaným střednědobým tempem růstu HDP. “Vypovídací schopnost tohoto indikátoru, který má být stanoven na základě projekcí na období deseti let a pravidelně aktualizován, je značně omezená,“ míní senátoři.

Horní komora také Evropskou komisi požádala o to, aby při zavádění mechanismu dohledu nad makroekonomickou stabilitou v EU byl zohledněn stupeň integrace členského státu do hospodářské měnové unie. Návrh komise by neměl být podle Senátu směrnicí, ale spíše doporučením, ze kterého by členské státy mohly čerpat v souladu s jejich národními specifiky rozpočtového procesu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít