Senát podpořil sankce za porušení rozpočtových pravidel EU

26. ledna 2011, 14:16 - ČTK
26. ledna 2011, 14:16

Senát dnes podpořil zpřísnění sankcí pro členské země Evropské unie, které zavedly euro, za porušení unijních rozpočtových pravidel. Zásadně ale odmítl pokutování za velký přebytek na běžném účtu platební bilance, nejen za jeho schodek.

Foto: Jakub Stadler

Takový přístup by vlastně trestal země, které dodržují Pakt stability a růstu, které si vytvářejí rezervy pro dobu nepohody. Proto tomu chceme zamezit,“ uvedl předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS).

Příslušná nařízení EU mají začít platit od ledna příštího roku. “Navrhované sankce za neplnění kritérií se týkají pouze eurozóny, nikoli České republiky, ale zajímat nás musejí, protože jsme zemí, která do eurozóny jednou vstoupit může, či vstoupí,“ podotkl ministr financí Miroslav Kalousek.

Země eurozóny by podle návrhu Evropské komise neměly být nově pokutovány jen za překročení tříprocentní hranice hrubého domácího produktu u rozpočtového deficitu. Sankce ve výši 0,2 procenta HDP bude hrozit i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejichž vlády jej nesnižují buď vůbec, nebo jen velmi pomalu. Pokud by Česko již platilo eurem, případná sankce by v jeho případě podle propočtu ČTK činila zhruba sedm miliard korun.

Senát podpořil odstupňovaní sankcí, které mají mít formu neúročených vkladů až peněžních pokut. Sankce mají platit automaticky, pokud je nezruší Evropská rada kvalifikovanou většinou během deseti dnů od jejich uvalení. V současnosti přitom celý systém funguje obráceně a o potrestání zemí rozhodují ministři financí na návrh Evropské komise.

Rezervovaně se Senát postavil k navrhovanému poměřování tempa růstu výdajů s takzvaným obezřetně plánovaným střednědobým tempem růstu HDP. “Vypovídací schopnost tohoto indikátoru, který má být stanoven na základě projekcí na období deseti let a pravidelně aktualizován, je značně omezená,“ míní senátoři.

Horní komora také Evropskou komisi požádala o to, aby při zavádění mechanismu dohledu nad makroekonomickou stabilitou v EU byl zohledněn stupeň integrace členského státu do hospodářské měnové unie. Návrh komise by neměl být podle Senátu směrnicí, ale spíše doporučením, ze kterého by členské státy mohly čerpat v souladu s jejich národními specifiky rozpočtového procesu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít