Sen o čisté rase

24. října 2011, 16:02 - Blahoslav Hruška
24. října 2011, 16:02

Nová biografie o Reinhardu Heydrichovi bourá některé mýty

Málokterá historická postava nacistického Německa se stala námětem tolika filmových a literárních zpracování jako zastupující říšský protektor a SS-obergruppenführer Reinhard Heydrich, ona „blonďatá bestie“ a druhý nejvýše postavený muž nacistického represivního aparátu. Rakouský exulant Fritz Lang natočil film o heydrichiádě již v roce 1943. Jedním z posledních příspěvků na téma Heydrich je pak svébytný historizující román HHhH z pera Laurenta Bineta, za nějž autor loni obdržel prestižní Goncourtovu cenu. Fascinaci Heydrichem se nelze divit: fyziognomií árijského superhrdiny byl vzorem nové německé rasy, o níž snil. Ale především je jeho jméno navždy spojeno s hrdinstvím československých parašutistů, kteří na něj spáchali úspěšný atentát. Pro samotné historické bádání je ovšem taková medializace nacistického pohlavára paradoxně spíše na škodu. Zatímco o operaci Anthropoid bylo napsáno bezpočet knih a studií, postava Heydricha jako muže stoupajícího na kariérním žebříčku a především jako hlavního vykonavatele „konečného řešení židovské otázky“ zůstává v Česku poměrně neznámá. Jediná ucelená česky psaná moderní monografie o muži, který se zapsal do paměti českého národa jako jeho katan, je komentovaná kniha fotografií Jaroslava Čvančary. Ani Německo na tom není o mnoho lépe a díru na badatelském poli se podařilo zacelit až mladému historikovi a absolventovi Oxfordu Robertu Gerwarthovi, který přednáší na University College v Dublinu.

Za vším hledej ženu

Nová biografie Reinharda Heydricha začíná poněkud netradičně, smrtí. Líčení atentátu ale není bezúčelné a dobře zapadá do celkové koncepce, v níž jsou postupně představeny Heydrichovy mise: od zoufalé snahy vymanit se z poklidného maloměšťáckého života ve 20. letech minulého století až po systematickou likvidaci židů a protektorátní germanizační plány. Ideologicky nejvýznamnějším rozhodnutím Heydrichova života byl podle Gerwartha sňatek s Linou von Osten, dcerou pomořanského statkáře, který patřil k raným stoupencům NSDAP. Poté, co byl Heydrich vyhozen z říšského námořnictva, mu právě rodina jeho ženy umožnila nastartovat novou kariéru – v mnichovských strukturách SS. „Postupně se odpoutal od své měšťácké minulosti a úspěšně se sebedefinoval jako příkladný národní socialista. Své nové identitě pevně věřil,“ píše Gerwarth o Heydrichovi.
Autorovi se přesvědčivě daří bourat některé zažité mýty. Třeba ten o Heydrichově údajně židovském původu, který vylučuje zevrubný genealogický posudek, jejž si na mladého esesáka nechali vypracovat nadřízení. Ani představa o chladnokrevném manažerovi vraždění a organizátorovi čistek v německém „lebensraumu“ podle Gerwartha úplně neodpovídá zkušenosti. V době přepadení Polska a později vpádu do SSSR Heydrich vyvolal svými nejednoznačnými pokyny mezi jednotkami SS chaos a v jeho očích „nesystémové“ násilí. „Vyžadoval iniciativu, aniž by však jmenoval exaktní cíle, což podstatným způsobem přispělo k eskalaci masových vražd,“ konstatuje autor.
Z českého pohledu je jistě nejzajímavější kapitola o Heydrichově pražském angažmá, které Gerwarth zasazuje do širší role vystupňované likvidace židů. „To, že se Heydrich stal zastupujícím říšským protektorem Čech a Moravy v době, kdy Hitler nařídil ,evakuaci‘ židů z Berlína, Prahy a Vídně, nemohla být jen náhoda,“ soudí historik. Poukazuje rovněž na to, že si Heydrich příliš neužil nový domov v Panenských Břežanech: až třikrát týdně pendloval mezi Prahou a Berlínem, protože kromě kanceláře na Hradě měl na starost také Hlavní úřad říšské bezpečnosti.

Velké i malé dějiny

Příběh o jedné z nejtemnějších postav českých dějin lze číst také jako životopis bezcitného a arogantního muže bez přátel, který se zhlédl v tom, že bude ve prospěch nové německé rasy odvádět práci „čističe“. Každý „odpad“ měl přitom své místo – ukrajinští nebo běloruští židé končili v hromadných hrobech, ti němečtí a protektorátní ve vyhlazovacích táborech, zatímco „Tschechengesindel“ měl být vysídlen nebo poněmčen.
Sympatické je, že se Gerwarth nesoustředil jen na německé prameny, ale hojně pracoval také s českou literaturou. Sám sice češtinu neovládá, našel si ale u nás spolupracovníka, který mu relevantní pasáže přeložil. Nejen tímto téměř manažerským přístupem k pramenům je Gerwarth příkladem poctivě odvedeného historického řemesla. V heydrichovské biografii se mu především daří kombinovat „velké“ dějiny s mikrohistorickými rodinnými sondami do Heydrichova života. A tak se v knize mísí nacistická politika Třetí říše s líčením úpadku Heydrichových rodičů, muzikantů z Halle, jimž zkrachovala soukromá hudební škola. V době, kdy se regály knihkupectví prohýbají pod podivnými překladovými tituly, by si Gerwarthova kniha zasloužila český překlad. Je to řemeslně dobře odvedená práce špičkového historika, který navíc dokáže psát o Češích v evropském kontextu. A to není zrovna málo.

Reinhard Heydrich. Biographie Autor Robert Gerwarth
Vydal Siedler Verlag, 2011
Rozsah 478 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít