Šelma, která nekouše

09. května 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
09. května 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - HOTEL BÍLÝ LEV Největšími problémy centrálního náměstí ve Žďáru nad Sázavou jsou parkovací plochy a chátrající hotel Bílý lev. Zatímco s parkováním si radnice poradí sama, s hotelem ne. Peníze na jeho vykoupení totiž nemá a čeká tedy na vhodného investora.

Do obnovy stavby je třeba investovat přibližně padesát milionů korun.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - HOTEL BÍLÝ LEV Největšími problémy centrálního náměstí ve Žďáru nad Sázavou jsou parkovací plochy a chátrající hotel Bílý lev. Zatímco s parkováním si radnice poradí sama, s hotelem ne. Peníze na jeho vykoupení totiž nemá a čeká tedy na vhodného investora.

Historický skvost to zrovna není, přesto kdysi známý hotel Bílý lev ke žďárskému Náměstí Republiky neodmyslitelně patří. V současnosti je ale spíš místní ostudou. Přes deset let chátrá, dveře má zatlučené, střechu nedostavěnou. Místní radnici i obyvatele Žďáru nad Sázavou tento stav velmi trápí.

Od roku 1989 se v jeho držení vystřídali již tři majitelé, ani jeden z nich si však se stavbou nedokázal poradit. Jeden chtěl z hotelu vybudovat obchodní centrum, druhý luxusní restauraci, všechny plány ale nakonec zkrachovaly na nedostatku financí.

Poslední majitel, brněnská firma Stavos, chtěla na opravu získat peníze z unijních fondů. Když se jí to však nepodařilo, rozhodla se od rekonstrukce také ustoupit.

Městští zastupitelé si jsou vědomi, že na obnovu stavby bude potřeba zhruba padesát milionů korun, proto o jejím vykoupení neuvažují. Nadějí je tak pouze silný investor, který by se „betonového monstra“, jak je žďárskými dům často nazýván, nezalekl, a pokusil se o jeho zmrtvýchvstání.

MODERNA V CENTRU

Bývalé okresní město Žďár nad Sázavou leží na pomezí Čech a Moravy v malebné krajině Českomoravské vrchoviny. Jeho historie je úzce spjata s rozvojem místního cisterciáckého kláštera a sahá až do poloviny 13. století. Moderní tvář však daly městu až stavební úpravy na přelomu 19. a 20. století, kdy díky napojení na železnici nastal rozvoj průmyslu. K největšímu růstu počtu obyvatel pak došlo až po druhé světové válce v souvislosti s výstavbou Žďárských strojíren a sléváren.

V době, kdy na okrajích města vyrostla nová sídliště i obchodní centra, vznikl i plán na oživení historického centra. Chybělo zde především hotelové zařízení, které by uspokojilo potřeby stále se zvyšujícího cestovního ruchu. Bez ohledu na památkovou ochranu mnoha okolních budov začala počátkem 70. let stavba moderního hotelu přímo na centrálním náměstí, jehož dominantou byla do té doby pouze historická radnice.

Po dokončení dostal podnik název Bílý lev a přes jeho poněkud násilné začlenění do městské zástavby si na něj lidé brzy zvykli. Fungoval jako hotel, restaurace i vinárna, kam si hosté chodili odpočinout a příjemně posedět. Takovou atmosféru si udržel po celá sedmdesátá i osmdesátá léta, kdy byl ve správě státního podniku Restaurace a jídelny.

STRAŠIDELNÝ DŮM

Rokem 1989 však klidné časy nenávratně skončily. Žďárský podnikatel, který hotel v privatizaci získal, finančně nezvládl jeho přestavbu na obchodní centrum a budova začala chátrat. Město nemohlo s neutěšeným stavem nic dělat a majitele dotlačilo pouze k zajištění nedostavěné střechy. V roce 2002 získala objekt v dražbě českobudějovická společnost CB Leasing. Měla plány obnovit v něm hotelové zařízení a nechala si v tomto směru dokonce vypracovat projekt. K realizaci ale opět nedošlo a po dvou letech změnil notně zdevastovaný hotel znovu majitele.

Stala se jím brněnská firma Stavos, jejíž dceřiná společnost Salus Invest v hoteliérství a restaurační činnosti již dříve podnikala. Starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta byl s touto změnou zprvu spokojen. Otevřeně prohlásil, že firmu Stavos považuje za dosud nejserióznějšího vlastníka objektu, a doufal v rychlé zahájení oprav. Stavos ale počítal s tím, že na rekonstrukci získá peníze z Evropské unie. Když se tak nestalo, ztratil o hotel zájem.

Osud Bílého lva je tak od počátku tohoto roku opět nejistý. Starosta Brychta sice tvrdí, že se dva kupci již o stavbu zajímali, smlouvu však zatím nikdo nepodepsal. Prázdný a zchátralý hotel se tak lepších časů prozatím nedočká. Nenajde-li se vhodný investor, bude jeho strašidelná silueta žďárské náměstí ještě nějakou dobu „zdobit“.

POPIS OBJEKTU

Název:      Bílý lev

místo:        Žďár nad Sázavou

kraj:          Vysočina

adresa:      Náměstí Republiky 65

typ:           hotel

stav:          zchátralý

využití:      žádné

kult.

památka:   ne

vlastník:    Stavos Brno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít