Šéf PKP Cargo popřel, že by se jednalo o fúzi firmy s ČD Cargo

05. ledna 2011, 12:07 - ČTK
05. ledna 2011, 12:07

Předseda představenstva polského nákladního železničního přepravce PKP Cargo Wojciech Balczun popřel informace o tom, že by se jednalo o možném spojení této společnosti s českým ČD Cargo. O plánu českého ministerstva dopravy na možné sloučení ČD Cargo a PKP Cargo v úterý napsal deník Mladá fronta Dnes.

Foto: Pavel Lebeda

Žádná jednání ve věci prodeje akcií PKP Cargo ani s českým ČD Cargo, ani s českým ministerstvem dopravy se nekonají a nekonala,“ řekl Balczun v úterý internetovému portálu wnp.pl. “Jednání nevedeme ani s žádným jiným investorem, protože proces samotné privatizace ještě nezačal,“ dodal.

Polská vláda plánuje PKP Cargo prodat, nicméně ministerstvo infrastruktury ještě žádná rozhodnutí v této věci neudělalo. V současnosti ministerstvo analyzuje různé možnosti prodeje nákladního železničního přepravce. V některých polských médiích se ještě v prosinci objevila informace, že privatizace by se mohla uskutečnit v letošním roce.

Také mluvčí skupiny PKP Lukasz Kurpiewski, jejíž je PKP Cargo součástí, už v úterý zprávy o plánovaném spojení polského a českého nákladního přepravce označil za „mediální a ne skutečný fakt“.

Náměstek českého ministra dopravy Jakub Hodinář v úterním deníku Mladá fronta řekl, že na české i polské straně vznikla pracovní skupina, která se možným spojením ČD Cargo a PKP Cargo zabývá. Český stát už v minulosti přemýšlel o spojení se slovenským Cargem, Slováci však nakonec ztratili zájem. Ministr dopravy Vít Bárta se netají vizí spojit v jeden holding České dráhy, ČD Cargo a nakonec i Správu železniční dopravní cesty.

PKP Cargo koncem loňského listopadu založilo společnost PKP Cargo International se sídlem v Bratislavě, která chce nabízet služby například na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku nebo v Rumunsku. V první fázi pro tuto společnost mají náklady vozit po železnici místní dopravci, až získá potřebné licence, chce je vozit sama.

PKP Cargo samostatně působí v Česku, nově získalo do roku 2014 bezpečnostní certifikát i pro Německo. PKP Cargo v roce 2009 hospodařilo se ztrátou skoro půl miliardy zlotých (přes tři miliardy korun), podle odhadů měla společnost loni zisk okolo 40 milionů zlotých.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít