Šéf PKP Cargo popřel, že by se jednalo o fúzi firmy s ČD Cargo

05. ledna 2011, 12:07 - ČTK
05. ledna 2011, 12:07

Předseda představenstva polského nákladního železničního přepravce PKP Cargo Wojciech Balczun popřel informace o tom, že by se jednalo o možném spojení této společnosti s českým ČD Cargo. O plánu českého ministerstva dopravy na možné sloučení ČD Cargo a PKP Cargo v úterý napsal deník Mladá fronta Dnes.

Foto: Pavel Lebeda

Žádná jednání ve věci prodeje akcií PKP Cargo ani s českým ČD Cargo, ani s českým ministerstvem dopravy se nekonají a nekonala,“ řekl Balczun v úterý internetovému portálu wnp.pl. “Jednání nevedeme ani s žádným jiným investorem, protože proces samotné privatizace ještě nezačal,“ dodal.

Polská vláda plánuje PKP Cargo prodat, nicméně ministerstvo infrastruktury ještě žádná rozhodnutí v této věci neudělalo. V současnosti ministerstvo analyzuje různé možnosti prodeje nákladního železničního přepravce. V některých polských médiích se ještě v prosinci objevila informace, že privatizace by se mohla uskutečnit v letošním roce.

Také mluvčí skupiny PKP Lukasz Kurpiewski, jejíž je PKP Cargo součástí, už v úterý zprávy o plánovaném spojení polského a českého nákladního přepravce označil za „mediální a ne skutečný fakt“.

Náměstek českého ministra dopravy Jakub Hodinář v úterním deníku Mladá fronta řekl, že na české i polské straně vznikla pracovní skupina, která se možným spojením ČD Cargo a PKP Cargo zabývá. Český stát už v minulosti přemýšlel o spojení se slovenským Cargem, Slováci však nakonec ztratili zájem. Ministr dopravy Vít Bárta se netají vizí spojit v jeden holding České dráhy, ČD Cargo a nakonec i Správu železniční dopravní cesty.

PKP Cargo koncem loňského listopadu založilo společnost PKP Cargo International se sídlem v Bratislavě, která chce nabízet služby například na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku nebo v Rumunsku. V první fázi pro tuto společnost mají náklady vozit po železnici místní dopravci, až získá potřebné licence, chce je vozit sama.

PKP Cargo samostatně působí v Česku, nově získalo do roku 2014 bezpečnostní certifikát i pro Německo. PKP Cargo v roce 2009 hospodařilo se ztrátou skoro půl miliardy zlotých (přes tři miliardy korun), podle odhadů měla společnost loni zisk okolo 40 milionů zlotých.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít