Šedou ekonomiku neodstraní policie, ale nízké daně

16. února 2004, 00:00 - MARTIN SCHMARCZ
16. února 2004, 00:00

Vláda potřebuje finanční policii. Bodejť by ne, když české daně jsou jedny z nejvyšších i v socialistické Evropě. Vymlátit z ekonomiky tolik peněz, kolik si z ní bere náš stát, je krajně obtížné. Takže musí nastoupit represe. Nepomůže to - prostě proto, že občané a firmy už více odvádět nemohou.

Vláda potřebuje finanční policii. Bodejť by ne, když české daně jsou jedny z nejvyšších i v socialistické Evropě. Vymlátit z ekonomiky tolik peněz, kolik si z ní bere náš stát, je krajně obtížné. Takže musí nastoupit represe. Nepomůže to - prostě proto, že občané a firmy už více odvádět nemohou. Ale ministři zřejmě získají lepší pocit. Je empiricky dokázáno, že složená daňová kvóta nad čtyřicet procent představuje strop pro výběr daní. Od této hranice se směrem vzhůru pouze zvyšuje rozsah šedé ekonomiky. Česko se nalézá právě v této oblasti a je třeba říci, že vláda je co do objemu vybraných peněz velice úspěšná i v mezinárodním srovnání. Tvrzení o závratných únicích a daňových nedoplatcích jsou jen levičáckou propagandou, která má ospravedlnit nasazení „donucovacích prostředků“, ať už jde o majetková přiznání, registrační pokladny či finanční policii. Je nerealistické očekávat, že při stávající míře zdanění, nespravedlivém rozložení daňového břemene a těžkopádné byrokratické mašinérii existuje způsob jak výrazně omezit stínovou ekonomiku. Přímá úměra mezi výší daní a podváděním státu je empiricky dokázána. Je jen pár výjimek. Například spořádaní Švédové si nedovolí ani při drastickém zdanění neplatit doma daně. Raději odstěhují sami sebe, případně sídlo své firmy za hranice, aby se této povinnosti legálně vyhnuli. Češi nehlasují nohama jako bohatí Švédové, ale prostě zatají své příjmy. Mimochodem, média zkreslují skutečnost, když soustavně omezují šedou ekonomiku jen na podnikatele. Když pomineme velké podvody typu lehkých topných olejů, tak nejtypičtějším projevem stínové ekonomiky je zneužívání dávek a práce načerno. Podvádí se prostě tam, kde se to kvůli nesmyslně vysokému zdanění nejvíce vyplatí - ne podle toho, zda je někdo kapitalista a někdo dělník. Jak z této situace ven? Ekonomové vědí, že kdyby se zavedla jednotná daň dejme tomu ve výši patnáct procent a zjednodušily se patřičné předpisy, šedá zóna se rychle scvrkne. Vláda oproti tomu přichází s finanční policií, která dostane právo získávat chráněné osobní údaje z daňových přiznání. Kromě berních úředníků tak budou v účtech podnikatelů slídit ještě policisté. Neunikne nikdo. Počítá se sice, že finanční policie by vyšetřovala případy daňových úniků nad půl milionu, ale jak přiznává samo vnitro, zákon je gumový a umožní policistům šťourat se prakticky v jakékoli cause. Tahle represe nebude k ničemu. Zbavila snad finanční policie Itálii pověsti jedné z nejzkorumpovanějších zemí? Jde jen o rychlé a rázné gesto, které nahrazuje neschopnost provést skutečnou reformu veřejných financí. Ale pro vládu to má ještě jednu výhodu. Našla svého viníka: Podnikatele. Masa drobných podvodníčků a dávkových přikrádačů byla očištěna, může tedy s radostí volit sociální demokracii.

Represe nebude k ničemu. Zbavila snad finanční policie Itálii pověsti jedné z nejzkorum povanějších zemí? Jde jen o rychlé a rázné gesto, které nahrazuje neschopnost provést skutečnou reformu veřejných financí. Ale pro vládu to má ještě jednu výhodu. Našla svého viníka: Podnikatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít