Šedou ekonomiku neodstraní policie, ale nízké daně

16. února 2004, 00:00 - MARTIN SCHMARCZ
16. února 2004, 00:00

Vláda potřebuje finanční policii. Bodejť by ne, když české daně jsou jedny z nejvyšších i v socialistické Evropě. Vymlátit z ekonomiky tolik peněz, kolik si z ní bere náš stát, je krajně obtížné. Takže musí nastoupit represe. Nepomůže to - prostě proto, že občané a firmy už více odvádět nemohou.

Vláda potřebuje finanční policii. Bodejť by ne, když české daně jsou jedny z nejvyšších i v socialistické Evropě. Vymlátit z ekonomiky tolik peněz, kolik si z ní bere náš stát, je krajně obtížné. Takže musí nastoupit represe. Nepomůže to - prostě proto, že občané a firmy už více odvádět nemohou. Ale ministři zřejmě získají lepší pocit. Je empiricky dokázáno, že složená daňová kvóta nad čtyřicet procent představuje strop pro výběr daní. Od této hranice se směrem vzhůru pouze zvyšuje rozsah šedé ekonomiky. Česko se nalézá právě v této oblasti a je třeba říci, že vláda je co do objemu vybraných peněz velice úspěšná i v mezinárodním srovnání. Tvrzení o závratných únicích a daňových nedoplatcích jsou jen levičáckou propagandou, která má ospravedlnit nasazení „donucovacích prostředků“, ať už jde o majetková přiznání, registrační pokladny či finanční policii. Je nerealistické očekávat, že při stávající míře zdanění, nespravedlivém rozložení daňového břemene a těžkopádné byrokratické mašinérii existuje způsob jak výrazně omezit stínovou ekonomiku. Přímá úměra mezi výší daní a podváděním státu je empiricky dokázána. Je jen pár výjimek. Například spořádaní Švédové si nedovolí ani při drastickém zdanění neplatit doma daně. Raději odstěhují sami sebe, případně sídlo své firmy za hranice, aby se této povinnosti legálně vyhnuli. Češi nehlasují nohama jako bohatí Švédové, ale prostě zatají své příjmy. Mimochodem, média zkreslují skutečnost, když soustavně omezují šedou ekonomiku jen na podnikatele. Když pomineme velké podvody typu lehkých topných olejů, tak nejtypičtějším projevem stínové ekonomiky je zneužívání dávek a práce načerno. Podvádí se prostě tam, kde se to kvůli nesmyslně vysokému zdanění nejvíce vyplatí - ne podle toho, zda je někdo kapitalista a někdo dělník. Jak z této situace ven? Ekonomové vědí, že kdyby se zavedla jednotná daň dejme tomu ve výši patnáct procent a zjednodušily se patřičné předpisy, šedá zóna se rychle scvrkne. Vláda oproti tomu přichází s finanční policií, která dostane právo získávat chráněné osobní údaje z daňových přiznání. Kromě berních úředníků tak budou v účtech podnikatelů slídit ještě policisté. Neunikne nikdo. Počítá se sice, že finanční policie by vyšetřovala případy daňových úniků nad půl milionu, ale jak přiznává samo vnitro, zákon je gumový a umožní policistům šťourat se prakticky v jakékoli cause. Tahle represe nebude k ničemu. Zbavila snad finanční policie Itálii pověsti jedné z nejzkorumpovanějších zemí? Jde jen o rychlé a rázné gesto, které nahrazuje neschopnost provést skutečnou reformu veřejných financí. Ale pro vládu to má ještě jednu výhodu. Našla svého viníka: Podnikatele. Masa drobných podvodníčků a dávkových přikrádačů byla očištěna, může tedy s radostí volit sociální demokracii.

Represe nebude k ničemu. Zbavila snad finanční policie Itálii pověsti jedné z nejzkorum povanějších zemí? Jde jen o rychlé a rázné gesto, které nahrazuje neschopnost provést skutečnou reformu veřejných financí. Ale pro vládu to má ještě jednu výhodu. Našla svého viníka: Podnikatele.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít