Se svobodným povoláním lze ušetřit

13. února 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
13. února 2006, 00:00

BANKOVNÍ POPLATKY Pokud jste například advokát, notář či lékař specialista, máte poměrně slušnou šanci ušetřit na bankovních poplatcích. Některé finanční domy totiž nabízejí výhodné balíčky služeb pro svobodná povolání.

BANKOVNÍ POPLATKY Pokud jste například advokát, notář či lékař specialista, máte poměrně slušnou šanci ušetřit na bankovních poplatcích. Některé finanční domy totiž nabízejí výhodné balíčky služeb pro svobodná povolání. Speciální finanční služby pro takzvaná svobodná povolání jsou v zahraničí poměrně běžné. Nyní však postupně zdomácňují i v Česku. „Tito lidé potřebují jak správu podnikatelského, tak osobního účtu. Banka jim to může zajistit v rámci jednoho balíčku, za jehož vedení klient samozřejmě ušetří,“ uvádí obchodní ředitel segmentu CitiBusiness ze Citibank Ladislav Kročák. Bankéři si zákazníky provozující svobodné podnikání předcházejí. Není divu. Právníci, notáři, architekti nebo třeba auditoři patří k nejlepší a finančně velice stabilní bankovní klientele. Takoví zákazníci jsou také potenciálními klienty privátního bankovnictví. Okruh podporovaných profesí se u jednotlivých bank v zásadě příliš neliší. Například Citibank zvýhodněné balíčky nabízí notářům, advokátům a lékařům z oborů neurologie a kardiologie, zubařům, gynekologům a očním lékařům. „Jde o vybraná svobodná povolání. Časem počítáme též s rozšířením o konkurzní správce,“ uvedl Kročák. Živnostenská banka zase své služby v tomto ohledu zacílila na lékárníky, advokáty, notáře, auditory, správce konkurzních podstat či akreditované architekty. „Příslušníci svobodných povolání jsou pro nás jednou z hlavních cílových skupin. Jejich podnikání je hodně individuální, co se týče bankovních služeb, mají často specifické požadavky a většinou využívají produkty doslova ušité na míru,“ tvrdí segmentový manažer Živnostenské banky Juraj Valkovič. BEZ PENĚZ MEZI ELITU

Součástí balíčku pro svobodné povolání také mohou být služby určené jenom pro movitější klientelu. V tomto případě ovšem banka nepožaduje obvyklou částku ve správě. „Ten, kdo si koupí takovýto balíček, získá automaticky služby osobního bankovnictví na úrovni CitiGold. Ten zahrnuje aktivní péči o zůstatky na účtu, investice či služby osobního bankéře,“ potvrzuje Kročák.

Klient tak má zaručený individuální přístup a řešení soukromých i firemních financí „na jednom místě“. Právě tento princip je velice důležitý. U svobodných povolání často platí, že soukromé a podnikatelské finance k sobě mají tak blízko, jak to jen účetní a daňové zákony dovolují. Je proto důležité, že osobní bankéř zná potřeby v obou finančních oblastech.

**HYPOTÉKA JAKO BONUS

V nabídce jsou často zahrnuty i nejrůznější doplňkové služby. „Svobodným povoláním nabízíme například poskytnutí kontokorentního úvěru k běžnému účtu v závislosti na vykonávané profesi až do 200 tisíc korun, a to bez nutnosti dokládání daňových přiznání a dalšího zajištění,“ dodává Valkovič.

GE Money Bank zase nabízí hypotéku až do 50 procent ceny nemovitosti bez potvrzení o příjmu. Namísto něj tak stačí předložit čestné prohlášení a doložit alespoň pětiletou pracovní historii. Hypotéku přitom získají až do dvou milionů korun za zcela standardních podmínek, včetně úrokové sazby.

„Při formování této nabídky jsme vycházeli především z velmi dobré historické zkušenosti s těmito klienty, u nichž je jen minimální riziko nestabilních příjmů. Aby mohli svou profesi vykonávat, musí nejprve splnit celou řadu náročných požadavků na vzdělání a odborné kvality, lékaři či advokáti mají také povinné členství v profesní komoře. Jsou to lidé, kteří jsou přímo vázáni ke své praxi, a nehrozí tak u nich náhlé změny,“ vysvětluje strategii GE Money Bank produktový manažer Michal Strcula.

Česká spořitelna nabízí pro klienty z řad svobodných povolání, kteří jsou členy příslušných profesních komor, program Profesionál. Komerční banka má zase balíček Optimum Medicum, Živnobanka Professional Menu a ČSOB pak Podnikatelské konto.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít