Se splácením hypoték má problémy jen zlomek Čechů

26. srpna 2009, 03:53 - Petr Kučera, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
26. srpna 2009, 03:53

Počet lidí s vážnými problémy při splácení hypotéky v Česku neroste. Z informací Bankovního úvěrového registru vyplývá, že podíl splátek tři a více měsíců po splatnosti činí necelých 0,25 procenta z celkového objemu hypoték evidovaných v registru.

Autor: Jakub Stadler

„Podíl problémových splátek u hypoték se mírně snižuje, v květnu činil 0,28 procenta,“ řekla online deníku Aktuálně.cz Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní úvěrový registr.

Průměr splátek tři a více měsíců po splatnosti u všech typů úvěrů v bankovním registru činil v červnu 0,66 procenta. „Hypotéky tak patří mezi nejméně rizikové úvěry,“ říká Pečená.

Počet neplatičů odpovídá očekávání

Větší problémy nehlásí ani Hypoteční banka, největší poskytovatel hypoték v Česku. Nicméně podle jejího generálního ředitele Jana Sadila počet úvěrů, které nejsou dlouhodobě spláceny, vzrostl z dlouhodobě stabilní úrovně kolem jednoho procenta na současných 1,8 procenta. Za dlouhodobě nesplácené jsou považovány úvěry po splatnosti více než 90 dní.

„Vývoj klasifikovaných úvěrů teď sledujeme mnohem častěji a detailněji než v minulosti. S rostoucím počtem poskytnutých úvěrů může dojít i k růstu podílu problémových hypoték. Nepředpokládáme však, že tento růst bude významný,“ dodává Hávová.

Oproti tomu například Česká spořitelna považuje podíl nesplácených hypotečních úvěrů za interní informaci. „Pokud jde o celé portfolio úvěrů, tedy nejen hypotečních, byl podíl rizikových úvěrů ke konci června v souladu s očekáváním na úrovni 3,4 procenta,“ říká Pavla Langová z tiskového oddělení banky.

Údaje o tom, kolika lidem už zabavily dům, tuzemské banky nezveřejňují. „Využití zástavního práva k nemovitosti je vždy až tím posledním řešením,“ říká bez konkrétních čísel Pavla Langová z České spořitelny.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít