Sdružení spotřebitelů je proti omezení prodeje v supermarketech

29. října 2004, 00:00 - čtk
29. října 2004, 00:00

Sdružení českých spotřebitelů (SČS)nesouhlasí se zákazem nočního prodeje v supermarketech a prodejeo státních svátích, se kterým počítá návrh zákona z dílny skupinykomunistických a sociálnědemokratických poslanců.

Podle SČS by natotiľ omezení prodeje doplatili předevąím spotřebitelé. Protinávrhu jsou také provozovatelé obchodních řetězců, Svaz obchodu acestovního ruchu i opoziční ODS.

„SČS vyjadřuje svůj nesouhlas s regulací tohoto typu spřesvědčením, ľe neľádoucí regulací je postiľen zejménaspotřebitel, i kdyľ nezanedbatelné jsou i jiné aspekty, jako jenapříklad zaměstnanost,“ řekl dnes ČTK předseda SČS Libor Dupal.Dodal, ľe SČS svůj postoj opírá o projednání v odborných komisíchpro ochranu spotřebitele, jejichľ zaloľení inicioval v několikaregionech, a o výsledky ankety na svých webových stránkách. SČS podle Dupala povaľuje návrh zákona za nesystémový,protoľe zavádí mnoho výjimek a účelových opatření. „Jedná se odaląí regulativní opatření, jimiľ je náą právní řád zaplevelen anamísto slibovaného zjednoduąování a zpřehledňování systémuzákonodárci vytvářejí daląí a daląí legislativní opatření, kterána sebe systematicky nenavazují a vytvářejí umělé, nadbytečné anebezpečné napadání liberálního prostředí nutného pro potřebnýrůst naąí ekonomiky. Následky pocítí zejména spotřebitel,“ uvedlDupal.

Dodal, ľe v zahraničí, kde byla regulace prodejní dobyzavedena, se nyní sloľitě hledá způsob jejího uvolnění. „Pokudněkde existuje podobná regulace, byla přijímána obvykle před vícelety a za jiných hospodářských podmínek, neľ je tomu u nás,“upozornil Dupal._

Větąí obchody by podle návrhu zákona mohly mít otevřeno jenod 06:00 do 22:00, a to včetně sobot a nedělí. O státníchsvátcích by ale směly otevřít jen na ©tědrý den do 14:00.Předloha má zřejmě sluąnou ąanci na schválení. Uľ ČSSD a KSČMmají totiľ v dolní komoře pohodlnou větąinu. Navíc i lidoveckýmístopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku JosefJaneček dnes ČTK řekl, ľe KDU-ČSL by mohla podobné omezenípodpořit.

S návrhem na omezení prodejní doby nesouhlasí opoziční ODS.“ODS je zásadně proti tomuto návrhu. Povaľujeme jej nejen zanevhodný z praktického hlediska zájmů vąech zainteresovanýchstran - spotřebitelů, zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale předevąímza absurdní vrchol socialistického fanatismu regulovat vąechno avąechny,“ řekl ČTK stínový ministr průmyslu a obchodu MartinŘíman.

Také provozovatelé obchodních řetězců namítají, ľe by kvůlizákazu prodeje o státních svátcích a v noci přiąli o zákazníky amuseli by propustit část zaměstnanců. Například obchodní řetězecTesco, který v ČR zaměstnává zhruba 8000 lidí a ve vybranýchprodejnách má otevřeno 24 hodin denně, by počet zaměstnanců muselzredukovat o pět aľ sedm procent. O práci by tak přiąlo několikstovek jeho zaměstnanců.

Autoři předlohy tvrdí, ľe tak pomohou i malým podnikatelům.Zákaz by se totiľ týkal jen obchodů s prodejní plochou větąí neľ200 metrů čtverečních. Na malé obchody, na čerpací stanice,lékárny, obchody na nádraľích a letiątích a v nemocnicích by senevztahoval. Omezení otevírací doby ve větąích supermarketechposlanci hájí i tím, ľe lidé budou mít víc volného času, aby semohli věnovat své rodině a koníčkům. Na podporu své iniciativytaké uvedli, ľe z 15 „starých“ zemí EU je prodejní doba zcelaneomezená jen ve ©védsku, jinde ji tak či onak regulují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás…
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít