Sdružení obrany spotřebitelů je znovu v insolvenčním řízením

14. února 2011, 16:06 - ČTK
14. února 2011, 16:06

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) je ode dneška opět v insolvenčním řízení. Nový návrh na oddlužení největší spotřebitelské organizace v zemi podal údajný předseda SOS Ivan Urban poté, co Vrchní soud v Praze na začátku února potvrdil verdikt pražského městského soudu, který zamítl požadavek Urbana na pokračování v předchozím insolvenčním řízení. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku.

Foto: SOS

Situace v SOS je už několik měsíců nepřehledná, jelikož o vedení se přou dvě znesvářené skupiny. Rozhádané SOS kvůli nedostatku peněz omezilo provoz.

„Tento návrh jsme nuceni podat s ohledem na to, že ministerstvo průmyslu a obchodu nám neposkytlo druhou, závazně přislíbenou část dotace ve výši 2,3 milionu korun z projektu, kterého jsme se zúčastnili,“ uvedl v novém návrh na oddlužení Urban, podle kterého SOS kvůli tomu není schopno splácet závazky vůči dodavatelům a vyplácet mzdy zaměstnancům. Vedení SOS v předchozím návrhu na oddlužení uvedlo, že na mzdách dluží svým zaměstnancům 805.000 korun a celkové jeho závazky vyplývající z faktur obnášejí dalších zhruba 900.000 korun.

SOS má více než 10.000 členů a v Česku funguje 18 let. V čele dvou skupin, které se po zářijovém republikovém shromáždění dohadují o předsednické křeslo a další vedoucí funkce, stojí Urban a druhou reprezentuje právnička sdružení Martina Neuročná.

Soud loni v listopadu se SOS na Urbanovu žádost zahájil insolvenční řízení a v prosinci jej zastavil poté, co Urban kvůli údajnému příslibu vyplacení zbývající části státní dotace vzal insolvenční návrh zpět. Na začátku letošního roku se Urban ale odvolal proti zastavení insolvenčního řízení a neúspěšně požádal soud o zrušení zpětvzetí insolvenčního návrhu, jelikož sdružení nedostalo od MPO zbytek dotace na loňský rok.

Neuročná tehdy upozornila soudy, že insolvenční návrh na SOS podalo neprávoplatné vedení reprezentované Urbanem. Její skupina členů SOS kvůli tomu podala trestní oznámení a připravila žaloby, které mají vleklý spor o vedoucí funkce rozetnout. Urban oponuje, že je právoplatným předsedou SOS.

SOS mělo v roce 2010 slíbenu dotaci 5,3 milionu korun. MPO mu ovšem v létě pozastavilo dotace, protože SOS podle úřadu neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. Vyplacení dotace navíc na podzim zkomplikovaly personální spory o složení vedení SOS. Kvůli nedostatku peněz SOS v závěru loňského roku omezilo činnost včetně poradenských služeb. Skupina členů SOS sdružených kolem Neuročné v lednu zprovoznila novou verzi internetových stránek SOS a snaží se obnovit jeho činnost.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít