Sci-fi sny se mění v realitu

13. února 2006, 00:00 - MARIUS DRAGOMIR
13. února 2006, 00:00

DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ Česká republika je připravena přejít na digitální televizní vysílání. Za několik let si tak možná budeme moci stiskem jediného tlačítka na dálkovém ovladači objednat jídlo. Nebo vsadit na výsledky sportovních zápasů.

DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ Česká republika je připravena přejít na digitální televizní vysílání. Za několik let si tak možná budeme moci stiskem jediného tlačítka na dálkovém ovladači objednat jídlo. Nebo vsadit na výsledky sportovních zápasů.

Televizní vysílání se nachází uprostřed nové revoluce. Digitální televize se rychle prosazuje a do roku 2012 v mnoha evropských zemích nahradí analogovou. Pozorovatelé tvrdí, že přes několik nepodařených začátků na některých velkých západních trzích (například ve Velké Británii) přechod zdárně pokračuje.

Kromě vyšší kvality obrazu a zvuku digitální televize účinněji využívá kmitočtové spektrum a slibuje stovky pozemních, volně dostupných kanálů a interaktivitu. Předpovědi tvrdí, že ze několik let budou diváci v on-line režimu kupovat potraviny nebo sázet na oblíbený fotbalový tým. Nebo změnit úhel pohledu při sledování živého přenosu. To vše pouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači.

BOJ O LICENCE

Není ovšem jasné, zda z těchto výhod budou moci v dohledné době těžit i lidé v Česku. Země v této oblasti poněkud pokulhává za některými západními sousedy. Právní předpisy stanovující podmínky pro spuštění digitalizace stagnují v parlamentu, veřejná diskuze je minimální. Na přidělování licencí pro budoucí digitální kanály se pracuje již déle než rok.

Když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v prosinci 2004 spustila proces licencování, obdržela více než 40 žádostí od zhruba třiceti subjektů. V únoru 2005 Rada slíbila, že bude jednat se všemi skupinami žadatelů a dospěje k rozhodnutí k polovině roku. Těmto předsevzetím ovšem bránilo opožděné vytváření legislativy nutné pro zavedení digitálního vysílání. V květnu 2005 parlament schválil nový zákon o elektronické komunikaci, který konsolidoval veškerou legislativu týkající se komunikací. A to včetně telekomunikací - vynechal ovšem ustanovení o digitálním vysílání.

Nejtvrdší boj o licence údajně probíhal u zpravodajských kanálů, protože na tomto poli soupeří několik silných hráčů. Mezi ně patří TV Nova a První zpravodajská, financovaná skupinou J&T. Vládní sociální demokraté podle některých zdrojů vyvíjeli tlak na regulátora, aby licence letos neuděloval.

KONEC ANALOGU

V rámci pokusu o urychlení zavádění digitalizace vydalo ministerstvo informatiky na konci loňského června strategický dokument, který má za cíl ukončit analogové vysílání mezi lety 2010 a 2012. Také Evropská unie plánuje uzavřít používání analogových signálů do roku 2012.

Na červen je v Ženevě plánována významná konference RRC-06 rozhodující o redistribuci frekvencí v Evropě. Událost organizuje Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), nadnárodní organizace zabývající se technickými aspekty komunikačních služeb. Prezident unie Valery Timofeev uvedl, že výstupem konference má být nová regionální smlouva o alokaci frekvencí.

Na úrovni ITU existují v debatě o digitalizaci dva různé tábory; některé země chtějí zavedení digitalizace v roce 2015, jiné až v roce 2030. Timofeev ovšem varoval, že rychlost rozvoje digitálního televizního vysílání bude „významně záviset na politice (jednotlivých) vlád, protože přinejmenším v první fázi se do tohoto procesu musí aktivně zapojit stát“.

PŘÍJEM SIGNÁLU

Digitální spektrum je rozděleno do tří takzvaných multiplexů hostících šestnáct licencí pro televizní vysílání.

Multiplex A je rezervován pro veřejnoprávní televizi a pokrývá 70 procent území Česka. Kanály v multiplexech B a C pokryjí pouze okolo 30 procent území státu.

Digitální vysílání bylo zahájeno v říjnu 2005. Nyní existují tři kanály - Česká televize, TV Nova a Prima TV - a několik digitálně fungujících radiových stanic.

Signál pokrývá oblasti Prahy, Brna a od minulého týdne i Ostravska.

MARIUS DRAGOMIR, Czech Business Weekly

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít