Schwarzenberg na utajené schůzce

13. června 2008, 17:48 - Mgr. Pavel Pokorný
13. června 2008, 17:48

Skupina Bilderberg Mgr.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zúčastnil 5. až 8. června v americkém městě Chantilly setkání legendami obestřené skupiny Bilderberg. Informaci přinesl minulý týden server idnes.cz. Po několika letech tak byl český politik opět přizván mezi více než stovku vlivných finančníků, monarchů, státníků a podnikatelů (naposledy se schůzky Bilderbergu účastnil v roce 2003 nynější český velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský). Ministrova návštěva měla ovšem zůstat v utajení, neinformovala o ní ani oficiální webová stránka Černínského paláce, ani vlády. Většina českým politiků, mezi nimi například ministr bez portfeje Cyril Svoboda (KDU-ČSL) nebo předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek, o Schwarzenbergově cestě nevěděla. Někteří pouze vyjádřili údiv nad touto aktivitou šéfa české diplomacie, jiné přímo rozčílila. „Nechápu, proč jako ministr jezdí na podobné setkání lobbistických skupin, aniž by měl k tomu jakýkoli mandát od vlády či parlamentu,“ řekl týdeníku EURO místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. „Bilderberg je setkání velice zajímavé, probírají se tady různé problémy na světě, ale to vždycky za předpokladu, že se o tom nemluví. Je to soukromé setkání ´bilderbergů´, jsou tu vynikající diskuse a přednášky,“ popsal jednání pro idnes.cz sám Schwarzenberg.
Za jeden z klíčových cílů Bilderberské skupiny je považováno prohlubování integrace Evropské unie. Evropští účastníci obvykle převažují, a schůzky se také nejčastěji konají v Evropě. Možným důvodem Schwarzenbergovy účasti proto mohla být otázka ratifikace Lisabonské smlouvy, jejíž přijetí je v České republice ohroženo. Takový důvod však Schwarzenberg popřel.

BOX
Tajná setkání elit Bilderberská skupina je neformální organizace politiků, monarchů, zástupců vojenskoprůmyslového komplexu, bankéřů či podnikatelů. Seznam osobností patřících do elitního klubu není stálý a účastníci setkání vystupují na fóru jako soukromé osoby. Bilderberg Group byla pojmenována podle hotelu Bilderberg v nizozemském Oosterbeeku, kde se v roce 1954 uskutečnila první konference. Od té doby pořádá klub každoroční setkání, která jsou vždy pečlivě utajována. Letos se ve virginském Chantilly sešlo téměř 140 osobností reprezentující elitu západní civilizace. Zabývaly se problémem odstraňování jaderných zbraní, situací v Africe, Afghánistánu a Pákistánu, islámským radikalismem, vztahy mezi EU a USA nebo mezinárodní finanční situací.

BOX
Výběr účastníků konference Ben Bernanke, šéf americké centrální banky
John Elkann, vicepředseda automobilky Fiat
Henry Kissinger, americký exministr zahraničí
Aleksander Kwaśniewski, bývalý polský prezident Peter Mandelson, evropský komisař pro obchod
Mario Monti, italský ekonom a akademik
Henry Paulson, americký ministr financí
Maud, Olofssonová, švédská vicepremiérka Philippe, belgický princ
Condoleezza Riceová, americká ministryně zahraničí
David Rockefeller, americký finančník
Jean-Claude Trichet, prezident Evropské centrální banky Robert Zoellick, prezident Světové banky

Kompletní seznam účastníků

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít