Schovávaná s počítačem

28. dubna 2003, 00:00 - Tomáš Suchomel, it@profit.cz
28. dubna 2003, 00:00

Příjemnou vlastností mini PC je i nižší spotřeba energieVelké krabice běžných osobních počítačů nejsou zrovna ozdobou pracovního stolu, na kterém doma ani v kanceláři nebývá místa nazbyt. Proto slaví stále větší úspěchy kategorie mini PC, schopných schovat se za složené noviny.

Příjemnou vlastností mini PC je i nižší spotřeba energie

Velké krabice běžných osobních počítačů nejsou zrovna ozdobou pracovního stolu, na kterém doma ani v kanceláři nebývá místa nazbyt. Proto slaví stále větší úspěchy kategorie mini PC, schopných schovat se za složené noviny.

Elegance a dokonalost je vlastní všem miniaturám od dámských hodinek po mikročipy. Trend zmenšování se proto nemohl vyhnout ani tak zavedeným produktům, jako jsou všudypřítomná PC. Konstruktérům stačilo si uvědomit, že velká část průměrných uživatelů nikdy nevyužije možnosti rozšíření počítače o další nebo novější komponenty. K práci v kancelářských programech, e-mailování a brouzdání po internetu opravdu není nutný druhý harddisk, další CD-ROM nebo CD-RW mechanika či přídavná karta pro ozvučení domácího kina. Přitom právě možnost dalšího rozšíření je hlavním důvodem, proč většinu prostoru uvnitř standardního PC vyplňuje „vzduch“.

Decentní, tichý a úsporný počítač

Malá profesionální PC se nestydí za svou jednoúčelovost, odlišující je od velkých sourozenců. Mají co nabídnout, počínaje minimálními rozměry. Výsledkem je, že někdy si neznalá návštěva splete počítač s podstavcem pro LCD monitor, v přísně navržených pracovnách zase objevíte mini PC schované či lépe řečeno zavěšené pod stolní deskou. Příjemnou vlastností může pro někoho být rovněž relativně nízká hlučnost malých počítačů, protože díky omezené produkci tepla nepotřebují tak výkonné a tedy hlučné větráky jako plnokrevné počítače. S tím souvisí také nižší spotřeba elektrické energie, která může být finančně zajímavá hlavně pro větší firmy nebo úřady. Na tomto světě není nic zadarmo, a proto miniaturní PC musela vyměnit své přednosti za některá omezení. Tajemství zmenšení nespočívá jenom ve vynechání volných rozšiřovacích pozic. Dalším krokem byla maximální integrace všech částí počítače na základní desku. Ta má speciální „ořezaný“ formát miniATX, ale přesto se na ni vejde integrovaná grafická karta spolu se zvukovým modulem. Obvyklé je také zabudování síťové karty a modemu - všestranných nástrojů pro on-line komunikaci uvnitř firmy stejně jako sólově doma nebo na cestách. Zvlášť v kombinaci s lehkým LCD displejem mini PC přímo svádí k tomu vzít si třeba nedodělanou práci na víkendovou chatu.

Interní komponenty nahradí externí periferie

Ale ani tehdy, když zjistíte, že na některé věci nemá mini PC přece jen dostatečné vybavení, není nic ztraceno. Možnosti přidávání komponent dovnitř malé skříně (pokud je to vůbec možné) jsou zpravidla omezeny na jednu přídavnou kartu určitých rozměrů, ale nic nebrání připojování externích periferií. Přes konektory rychlých rozhraní jako USB 2.0 nebo FireWire není problém pracovat s vnějším pevným diskem, vypalovací mechanikou a podobně. Jen je třeba počítat s vyššími náklady na pořízení takových doplňků v porovnání s interními modely. Výhodnou kombinací zvlášť u velkých výrobců IT je možnost používat shodné výměnné příslušenství jako u notebooků stejné značky. Příkladem může být USF PC (Ultra Small Form) Dell OptiPlex SX 260. Do jeho zásuvky totiž přesně pasují vyjímatelné doplňky pro notebooky Dell Latitude jako CD a DVD mechaniky nebo pevný disk o kapacitě 40 GB. Rozměry počítače jsou přitom zajímavé, čtverec o straně přibližně 25 centimetrů a tloušťce 8,5 centimetru. Speciální držák tak může směle počítat s montáží pod stolní desku, na stěnu nebo za plochý LCD displej stejného výrobce. Konfiguraci si každý zvolí sám podle nároků: procesor Intel Celeron nebo Pentium 4, harddisk 20 nebo 40 GB. Co je pevně dáno, je síťová karta s rychlostí až 1 gigabit a integrovaná grafická část Intel Extreme s 64 MB obrazové paměti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít