Schodek obchodní bilance bude letos nejnižší od roku 1999

30. září 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
30. září 2002, 00:00

Po vysokém červencovém schodku (14,8 miliardy korun po revizi) dosáhl srpnový deficit obchodní bilance jen 11,8 mld. Kč. To byl velmi povzbudivý výsledek pro domácí trh, protože se obecně očekávaly výsledky horší. Průměrné očekávání trhu totiž bylo 13,7 miliardy.

Prognózy jednotlivých institucí na trhu se přitom výrazně lišily (od 7,5 až po 22 mld. Kč) Tento značný rozdíl byl dán zejména tím, že ekonomové postrádali jakékoli statistiky o skutečném postižení ekonomiky.

Navzdory ničivým povodním

Statistika ukazuje, že povodně neměly na ekonomiku tak ničivé důsledky, jak se původně mnozí domnívali. Letošní srpnový schodek je dokonce nižší než loňský. Mnozí výrobci byli sice povodněmi zasaženi - buď jejich podnik zaplaven nebo kvůli poničeným komunikacím a výpadkům dodávek elektřiny museli přerušit výrobu, ale z pohledu celé ekonomiky to stále ještě nebylo tolik, aby se to mohlo dramaticky projevit v makroekonomických veličinách. Mimo to byla statistika povodněmi ovlivněna i tím, že bylo mnoho hraničních přechodů uzavřeno. Z pohledu růstu tempa exportů a importů se opět prokázalo, jak jsou obě tyto veličiny provázané díky tomu, že velká část importů tvoří vstupy pro exporty. Exporty poklesly meziročně o 17 procent, zatímco importy o 16,4 procent. Na menším poklesu dovozů se podílela především potřeba nahradit domácí zboží, které nemohlo být kvůli povodním vyráběno, a částečně i rostoucí ceny ropy. Vzhledem k tomu, že se ceny ropy pravděpodobně ještě budou dále zvedat, bude tento trend pokračovat. Z pohledu struktury bilance došlo ke snížení pasiva v obchodě se surovinami, polotovary a chemickými výrobky (o 1,5 miliardy). K lepším výsledkům přispěl vyšší vývoz strojů a dopravních prostředků, který importy v této položce předčil o 0,9 miliardy Kč. Zvýšený dovoz se naopak projevil u zemědělského a potravinářského zboží, což bylo v souladu s očekáváním. Pokud bychom hodnotili vývoj kumulovaného deficitu za období leden až srpen, je zde v porovnání s předešlým rokem vidět snížení deficitu zhruba o 70 procent, což bylo dáno příznivým vývojem na začátku tohoto roku. Dopady povodní se výrazněji projeví ještě v zářijové obchodní bilanci. V následujících měsících se pak budou postupně ztrácet, což se projeví jen v dočasném poklesu exportů. Navzdory povodním tak trváme na naší prognóze, že letošní celoroční deficit bude nejnižší od roku 1999.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít