Schodek obchodní bilance bude letos nejnižší od roku 1999

30. září 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
30. září 2002, 00:00

Po vysokém červencovém schodku (14,8 miliardy korun po revizi) dosáhl srpnový deficit obchodní bilance jen 11,8 mld. Kč. To byl velmi povzbudivý výsledek pro domácí trh, protože se obecně očekávaly výsledky horší. Průměrné očekávání trhu totiž bylo 13,7 miliardy.

Prognózy jednotlivých institucí na trhu se přitom výrazně lišily (od 7,5 až po 22 mld. Kč) Tento značný rozdíl byl dán zejména tím, že ekonomové postrádali jakékoli statistiky o skutečném postižení ekonomiky.

Navzdory ničivým povodním

Statistika ukazuje, že povodně neměly na ekonomiku tak ničivé důsledky, jak se původně mnozí domnívali. Letošní srpnový schodek je dokonce nižší než loňský. Mnozí výrobci byli sice povodněmi zasaženi - buď jejich podnik zaplaven nebo kvůli poničeným komunikacím a výpadkům dodávek elektřiny museli přerušit výrobu, ale z pohledu celé ekonomiky to stále ještě nebylo tolik, aby se to mohlo dramaticky projevit v makroekonomických veličinách. Mimo to byla statistika povodněmi ovlivněna i tím, že bylo mnoho hraničních přechodů uzavřeno. Z pohledu růstu tempa exportů a importů se opět prokázalo, jak jsou obě tyto veličiny provázané díky tomu, že velká část importů tvoří vstupy pro exporty. Exporty poklesly meziročně o 17 procent, zatímco importy o 16,4 procent. Na menším poklesu dovozů se podílela především potřeba nahradit domácí zboží, které nemohlo být kvůli povodním vyráběno, a částečně i rostoucí ceny ropy. Vzhledem k tomu, že se ceny ropy pravděpodobně ještě budou dále zvedat, bude tento trend pokračovat. Z pohledu struktury bilance došlo ke snížení pasiva v obchodě se surovinami, polotovary a chemickými výrobky (o 1,5 miliardy). K lepším výsledkům přispěl vyšší vývoz strojů a dopravních prostředků, který importy v této položce předčil o 0,9 miliardy Kč. Zvýšený dovoz se naopak projevil u zemědělského a potravinářského zboží, což bylo v souladu s očekáváním. Pokud bychom hodnotili vývoj kumulovaného deficitu za období leden až srpen, je zde v porovnání s předešlým rokem vidět snížení deficitu zhruba o 70 procent, což bylo dáno příznivým vývojem na začátku tohoto roku. Dopady povodní se výrazněji projeví ještě v zářijové obchodní bilanci. V následujících měsících se pak budou postupně ztrácet, což se projeví jen v dočasném poklesu exportů. Navzdory povodním tak trváme na naší prognóze, že letošní celoroční deficit bude nejnižší od roku 1999.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít