Schikaneder, Myslbek, Mathey, Godin...

28. dubna 2003, 00:00 - Petr Bým, bym@profit.cz
28. dubna 2003, 00:00

Trojský zámekDílo Jakuba Schikanedera je u nás dnes velmi populární. Tomuto zájmu vychází vstříc tematická výstava "Tak jasně jsem ji zřel", věnovaná Schikanaderovým obrazům žen. V pražském zámku Trója je k vidění do 31. října.

Trojský zámek

Dílo Jakuba Schikanedera je u nás dnes velmi populární. Tomuto zájmu vychází vstříc tematická výstava „Tak jasně jsem ji zřel“, věnovaná Schikanaderovým obrazům žen. V pražském zámku Trója je k vidění do 31. října.

Několik desítek pláten - od monumentální Vraždy v domě po komorní U dívčina lože - poskytuje poměrně jasnou představu, jak malíř vnímal roli žen ve společnosti své doby (žil v letech 1855-1924). Už názvy řady pláten napovídají: Mrtvá dívka, Poslední pomazání či Utonulá. Schikanederovy ženy nejsou ani veselá, ani krásná stvoření, spíše bytosti drcené osudem, odpovědností a nelítostným světem. Ten, koho do Tróje přilákal Schikaneder, na cestě za jeho obrazy chtě nechtě musí projít ještě další výstavou - stálou expozicí českého malířství 19. století. Pro leckoho vrcholná doba domácí malířské tvorby je prezentována jmény slavnými (např. Mařák), i méně proslulými (např. Hellich) a celou plejádou stylů od romantické krajinky, přes realistické portréty, až po historický realizmus. A ani to není všechno - prohlídková trasa je na závěr okorunována malou, ale zajímavou výstavou moderní české plastiky, reprezentovanou díly J. V. Myslbeka i Olbrama Zoubka. Trochu pozornosti si zaslouží i sám Trojský zámek - barokní stavba z přelomu 17. a 18. století, jejímž autorem byl francouzský architekt J. B. Mathey. Jde o komplex několika budov a rozlehlé zahrady francouzského stylu, které ani loňské povodně příliš neponičily. Méně zasvěcené poněkud zarazí přemíra čistých, přímých linií hlavní budovy, které trochu kontrastují s klasickým barokním dvouramenným schodištěm a připomínají spíše období klasicistní a empírové architektury. Stavba totiž vznikla jako letní sídlo hraběte ze Šternberka a její tvůrce se inspiroval antikou a římskými předměstskými vilami, proto také dostal „antické“ jméno Trója. Později se stalo také názvem obce, na jejímž katastru se zámek nalézá a která byla původně nazývána Ovenec. Antické motivy se také staly (vedle aktuálních událostí, jako byly boje s tureckým impériem, historie rodu Šternberků a glorifikace habsburské dynastie) hlavními motivy bohaté vnitřní výzdoby zámku. Pečlivě restaurované stropní a nástěnné malby od antverpského malíře Godina a italských bratrů Marchettiových jsou zážitkem samy o sobě.

Jakub Schikaneder: Bylinářka

FOTO: ARCHIV

Trojský zámek

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít