Schengenská opona

09. června 2009, 14:19 - Martin Shabu
09. června 2009, 14:19

Řada zemí EU nechce zjednodušit vydávání víz občanům z východní Evropy

Vznik takzvaného Východního partnerství je jedním z nejdůležitějších výsledků českého předsednictví EU. Zůstává však otázkou, zda se tuto iniciativu podaří naplnit konkrétním obsahem. V souvislosti se zeměmi, jichž se má Východní partnerství týkat – Běloruskem, Ukrajinou, Moldavskem, Gruzií, Arménií a Ázerbájdžánem – je třeba zmínit oblast, kde naše předsednictví úspěšné nebylo. A sice problematiku víz. Přes sliby, společné deklarace premiérů a ministrů zahraničních věcí Visegrádské čtyřky a vzletné heslo „Evropa bez bariér“ se v této oblasti během našeho předsednictví neudálo takřka nic. Jedná se o problematiku mimořádně citlivou na obou stranách nové schengenské hranice, jež vznikla po vstupu nových členských zemí do tohoto prostoru v roce 2007. Pro Čechy, Slováky, Poláky, Maďary a obyvatele Pobaltí znamenalo zrušení hranic se západní Evropou definitivní odstranění železné opony. Pro občany Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí východní Evropy tím vznikla opona nová. Zatímco v devadesátých letech mohli bez víz cestovat do Polska i dalších zemí dnešní EU, s Schengenem přišly nepříjemné povinnosti. Po jejich zavedení se dotčené země právem cítily odstrčeny od rozšiřujícího se klubu EU.

Ach ti byrokraté Pro vstup do schengenského prostoru musejí Arméni, Gruzínci a Ukrajinci kvůli vyřízení víza podstoupit mnohem složitější a také dražší proceduru. Často přitom jde o maraton s nejistým koncem. Tolik kritizované vydávání víz do USA pro Čechy v tomto srovnání vychází jako byrokratický sprint. Podle dobře informovaných zdrojů konzulární úředníci často – v rozporu s platnými pravidly – požadují nesmyslné dokumenty a žadatelům dokonce tykají. Za podání žádosti navíc cizinec zaplatí 35 eur na Ukrajině, v Moldavsku a Rusku a celých 60 eur v ostatních zemích. Tato částka pro většinu obyvatel představuje podstatný díl měsíčního příjmu. Zaplacení obnosu navíc nezakládá jistotu, že vízum dostanete. Pokud jste kupříkladu mladší žena, konzulární úředník může usoudit, že existuje vážné riziko, že se budete živit prostitucí a vízum nedostanete ani v případě, že máte pozvání a řádné zaměstnání. Výjimečné nejsou ani případy, kdy vízum nezískali rodiče, jejichž děti v jedné ze zemí Schengenu legálně žijí či studují.

O vízech a dobrém sousedství Řada unijních zemí včetně Francie, Španělska a Rakouska, ale také české ministerstvo vnitra se staví proti jakémukoliv zjednodušování pravidel pro vydávání víz občanům z východní Evropy. České ministerstvo zahraničních věcí v této otázce dlouhodobě prohrává s resortem vnitra, jenž argumentuje především strachem z přílivu přistěhovalců. Unie tak postupuje nejen nekonzistentně, ale i nesmyslně a ve výsledku ohrožuje sama sebe. Hovoří-li se ve všech unijních dokumentech o společném zájmu, aby si východoevropské státy vybudovaly demokratické instituce a byly dobrými sousedy EU, pak nemůžeme vůči jejich občanům uplatňovat restriktivní vízovou politiku. Platí totiž pravidlo, že čím je procedura získávání víz komplikovanější a dražší, tím více se otevírá prostor pro korupci a vliv organizovaného zločinu, který na byrokratickém šimlovi parazituje. Potvrzují ho množící se skandály na českých konzulátech i skutečnost, že nelegálních migrantů neubývá. Vízovou politiku EU si lidé na východ od Polska a Slovenska navíc vyloží jako slogan „v Evropě vás nechceme“.

O peníze nejde Návrh Východního partnerství vypracovaný Evropskou komisí v závěru minulého roku předpokládal zrušení poplatků za žádost o vydání víza. Uváděl také odhad, že by tím všechny členské státy schengenského prostoru přišly dohromady maximálně o 75 milionů eur ročně, což je v kontextu unijního rozpočtu zanedbatelná částka. Mimochodem – celoroční kmitání europoslanců mezi Bruselem s Štrasburkem je třikrát dražší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít