Sbohem piny a fotky!?

09. června 2009, 16:53 - Ivan Pilný
09. června 2009, 16:53

Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné

Identifikace a ověřování naší totožnosti nabírá nový směr. Digitální otisky prstů, dokonce i snímání duhovky našich očí, DNA a krevní vzorky jsou za dveřmi. Biometrickou identitu na rozdíl od kombinací číselných řad a písmen si nosíme stále sebou, nelze ji zapomenout a není nutné ani možné ji často měnit. Biometrické údaje na pasech začínají být běžné i v takových baštách nedostupnosti personálních údajů, jako je Švýcarsko. Švýcaři si odhlasovali, i když těsně, elektronické pasy s digitální fotografií a dvěma otisky prstů. Státy Evropské unie, a tedy samozřejmě i Česká republika, začaly biometrické pasy již vydávat. Biometrická identifikace má řadu aplikací mimo bezpečnost na letištích a na hranicích. Používá se a bude používat v lékařství, informačních technologiích a komerčních transakcích.
Databáze čehokoli, a tedy samozřejmě i biometrických údajů, lze obtížně chránit. Ti, kteří se chtějí někam neoprávněně dostat, se tam často a prakticky nevyhnutelně dostanou. Útočníci jsou vždy krok před obranou. Obavy mnohých ze zneužití, a dokonce krádeže identity, jsou oprávněné. PIN si snadno změníte, oči si pravděpodobně nebudete ochotni vydloubat, když se jejich scanu zmocní někdo jiný. Experti už dokázali, jak je snadné zfalšovat otisky prstů. Stačí na to gumová cukrátka a laserová tiskárna.
Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné. Cena za možné zneužití je také značná. Zdá se obtížné stanovit hranici, za kterou už cena za bezpečnost a rizika jsou příliš vysoké. Nebo se bavíme o umělém problému? Průzkumy prováděné v několika zemích odhalily zajímavou skutečnost. Privátních údajů se nechce vzdát sedmdesát procent tázaných. Nicméně státu jsou je ochotni v průměru poskytnout za 100 eur, vědě za dvacet eur, soukromým firmám za šedesát eur. Belgičané chtějí dvakrát tolik co Němci. Zdá se, že peníze jsou jako obvykle na prvním místě. Nebo si myslíme, že už není co chránit, Velký bratr o nás už stejně všechno ví? K osobním údajům stačí přidat satelit koukající až do ložnice a soukromí bude, či spíše je iluzí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít