Sbohem piny a fotky!?

09. června 2009, 16:53 - Ivan Pilný
09. června 2009, 16:53

Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné

Identifikace a ověřování naší totožnosti nabírá nový směr. Digitální otisky prstů, dokonce i snímání duhovky našich očí, DNA a krevní vzorky jsou za dveřmi. Biometrickou identitu na rozdíl od kombinací číselných řad a písmen si nosíme stále sebou, nelze ji zapomenout a není nutné ani možné ji často měnit. Biometrické údaje na pasech začínají být běžné i v takových baštách nedostupnosti personálních údajů, jako je Švýcarsko. Švýcaři si odhlasovali, i když těsně, elektronické pasy s digitální fotografií a dvěma otisky prstů. Státy Evropské unie, a tedy samozřejmě i Česká republika, začaly biometrické pasy již vydávat. Biometrická identifikace má řadu aplikací mimo bezpečnost na letištích a na hranicích. Používá se a bude používat v lékařství, informačních technologiích a komerčních transakcích.
Databáze čehokoli, a tedy samozřejmě i biometrických údajů, lze obtížně chránit. Ti, kteří se chtějí někam neoprávněně dostat, se tam často a prakticky nevyhnutelně dostanou. Útočníci jsou vždy krok před obranou. Obavy mnohých ze zneužití, a dokonce krádeže identity, jsou oprávněné. PIN si snadno změníte, oči si pravděpodobně nebudete ochotni vydloubat, když se jejich scanu zmocní někdo jiný. Experti už dokázali, jak je snadné zfalšovat otisky prstů. Stačí na to gumová cukrátka a laserová tiskárna.
Pro naše bezpečí jsou nové způsoby identifikace nezbytné. Cena za možné zneužití je také značná. Zdá se obtížné stanovit hranici, za kterou už cena za bezpečnost a rizika jsou příliš vysoké. Nebo se bavíme o umělém problému? Průzkumy prováděné v několika zemích odhalily zajímavou skutečnost. Privátních údajů se nechce vzdát sedmdesát procent tázaných. Nicméně státu jsou je ochotni v průměru poskytnout za 100 eur, vědě za dvacet eur, soukromým firmám za šedesát eur. Belgičané chtějí dvakrát tolik co Němci. Zdá se, že peníze jsou jako obvykle na prvním místě. Nebo si myslíme, že už není co chránit, Velký bratr o nás už stejně všechno ví? K osobním údajům stačí přidat satelit koukající až do ložnice a soukromí bude, či spíše je iluzí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít