Sbohem

09. ledna 2009, 18:17 - Luděk Bednář
09. ledna 2009, 18:17

Z úpadku Republikánské strany nelze vinit jen odcházejícího prezidenta George W. Bushe

Americká Republikánská strana je v krizi. V jedné z největších ideových krizí ve svých dějinách. Její jednotlivé frakce – na jedné straně neokonzervativci a na druhé libertariáni, zastánci volného trhu, a stoupenci tradičních hodnot, takzvaní paleokonzervativci – se po porážce Johna McCaina v podzimních prezidentských volbách nedokážou dohodnout na směru, kterým by se strana měla vydat. A je nepochybné, že k tomuto rozštěpení během osmi let ve funkci prezidenta USA přispěl svými politickými rozhodnutími i George W. Bush.
Vsadil totiž na neokonzervativce a jejich politickou agendu, přičemž zcela opomíjel kritické hlasy z ostatních frakcí. Paleokonzervativci Bushovi především vyčítají, že se po teroristickém útoku 11. září 2001 nechal neokonzervativci strhnout k válce v Iráku. Tvrdí, že jeho plán na zavedení demokracie v Iráku vyvolal v této zemi chaos, způsobil vyzbrojování Íránu a poskytl teroristům důvod k získávání stoupenců. Z USA, které byly v minulosti známé umírněným chováním, se dle nich stal agresor, jak tvrdili jejich nepřátelé. Ve Spojených státech amerických pak neúspěšný pokus o osvobození jiných zemí a o šíření demokracie ve světě omezil svobodu Američanů, protože jejich tradice, kulturní návyky, a dokonce platební schopnosti byly podřízeny válečnému úsilí. Konzervativní hnutí, které Bushovi poskytlo útočiště, posvětilo jeho radikalismus, čímž ztratilo duši.
Dle libertariánů Bushova vláda zavrhla zdravou ekonomickou politiku a dala přednost vlastnímu politickému prospěchu. Bush je pro ně jedním z prezidentů, kteří nejvíce utráceli státní peníze. A vadí jim především jeho pokrytectví. Když totiž demokraté vyhlásili zvýšení výdajů na zdravotní pojištění, stal se z něho okamžitě fiskální konzervativec a obvinil je, že usilují o znovuzavedení politiky „zdaňuj a utrácej“, která v minulosti selhala. Sám však nevídaně zadlužil USA, včetně půlbilionového dluhu na válku v Iráku. Libertariány ohromilo, že Bush vyzývá k fiskální odpovědnosti a přitom ji sám nedodržuje.
Libertariáni a paleokonzervativci také kritizují Bushovo vypořádání se s finanční a hypoteční krizí. Dle nich hypoteční krize odhalila těsné propojení americké federální vlády s velkými centry finanční moci. A přinejmenším skoncovala s představou, že vláda a velký byznys jsou nesmiřitelnými nepřáteli.
Za Bushovy vlády sice v USA rostla produktivita práce a hrubý domácí produkt, ale mzdy Američanů ze střední třídy stagnovaly. Federální deficit narostl ze 144,5 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2001 (1,4 procenta HDP) na 962 miliard dolarů v roce 2008 (6,8 procenta HDP). Celkový dluh USA se ve stejném období zvýšil z 5,8 na deset bilionů dolarů, což je 72procentní nárůst. Za prvních sedm let Bushovy vlády obchodní deficit USA narostl z 380 na 759 miliard dolarů – z velké části kvůli závislosti země na dovozu ropy ze zahraničí.
Američtí republikáni vstupují do doby, kdy budou muset vymyslet nový program a nově zorganizovat voličské skupiny, které je budou volit. Bylo by však nesmyslné, kdyby se pravicoví političtí představitelé snažili pokračovat v programu, který by vedl k dalšímu volebnímu vítězství stejně výrazně nekonzervativní Republikánské strany, jakou byla za Bushova vedení. Přesně o to se však dnes pokoušejí neokonzervativci, kteří se snaží stranu posunout ještě více doleva a do politického středu. S tím libertariáni a paleokonzervativci pochopitelně nesouhlasí. A vyvolává to pnutí v Republikánské straně. V následujících bouřlivých letech by se konzervativci měli věnovat hledání lidí, kteří budou oddáni představě, dle níž konzervace tvoří základ konzervatismu. A zaměřit se na ekonomiku, jejímž zájmem je morálně zdravá společnost. Ekonomika, která ničí občanské ctnosti, ztratila smysl.
Za současné zhroucení Republikánské strany by však bylo příliš jednoduché činit odpovědným jen George W. Bushe. Ten pouze udržel při životě krachující systém. Příčiny jeho úpadku je třeba hledat nejen v posledních osmi letech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít