Sbírám céčka

19. března 2010, 14:34 - Vadim Fojtík
19. března 2010, 14:34

Rating Sazky

Mezinárodní ratingová firma Standard & Poors (S&P) v posledních měsících zásobuje šéfa Sazky Aleše Hušáka samými špatnými zprávami. Agentura totiž snížila hlavní úvěrový rating největší tuzemské loterijní firmě ze stupně B minus na stupen CCC plus. V posledních měsících je to již několikátý pokles ratingu od společnosti Standard & Poors.
Rating CCC plus ve volném výkladu znamená, že pokud Sazka bude shánět další peníze, nebude to mít jednoduché, a navíc, pokud se loterijní firmě rozhodne někdo půjčit, bude za to požadovat mnohem vyšší úroky než doposud. Tedy, půjčky Sazce výrazně podraží, což ostatně potvrdil hlavní analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček: „Možnosti refinancování se zhorší. Sazka bude za půjčky více platit.“ David Marek z firmy Patria zase tvrdí, že rating CCC plus má kromě Sazky jen málo dalších firem v Česku. Na dotaz, zda je možné specifikovat, jaké ohodnocení předznamenává krach firmy, sdělil, že rating C. „Nemusí to sice nutně znamenat krach společnosti, ale upozorňuje na velmi vysoké riziko,“ dodal Marek.
Zhoršení ratingu odráží obavy agentury S&P, že Sazka stále nepředstavila konkrétní plán na refinancování svých dluhů. Loterijní firma na výše uvedené téma rokuje s bankami již několik měsíců. Dle informací týdeníku EURO se tato jednání minimálně do konce března pozastavila. Především kvůli tomu, že banky vyčkávají, jak dopadne dubnová volba nového vedení Českého svazu tělesné výchovy. Ten je většinovým akcionářem Sazky. A jak reaguje na zhoršení ratingu samotná firma? „Na činnost společnosti, například na výši úroků emise dluhopisů, nemá nové ratingové hodnocení vliv,“ upozornil v médiích mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund s tím, že v hodnocení se v zásadě neobjevilo nic nového. Zikmund současně konstatoval, že v jednáních s bankovními partnery Sazka v posledních týdnech dosáhla pokroku. „Věříme, že dokončení restrukturalizace se odrazí i ve zlepšení ratingového hodnocení. Umožňuje to i změna výhledu z negativního na vývojový, k němuž agentura přistoupila,“ dodal Zikmund.
Nutno upozornit, že S&P neposlala do Sazky jen špatné zprávy. Agentura, která doposud výhled ratingu hodnotila jako negativní, jej nyní přeřadila do režimu Credit Watch Developing, čímž dává najevo, že další změna může být jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Záležet bude na tom, jaké podmínky si pro další splácení úvěru Sazka vyjedná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít