Sbírám céčka

19. března 2010, 14:34 - Vadim Fojtík
19. března 2010, 14:34

Rating Sazky

Mezinárodní ratingová firma Standard & Poors (S&P) v posledních měsících zásobuje šéfa Sazky Aleše Hušáka samými špatnými zprávami. Agentura totiž snížila hlavní úvěrový rating největší tuzemské loterijní firmě ze stupně B minus na stupen CCC plus. V posledních měsících je to již několikátý pokles ratingu od společnosti Standard & Poors.
Rating CCC plus ve volném výkladu znamená, že pokud Sazka bude shánět další peníze, nebude to mít jednoduché, a navíc, pokud se loterijní firmě rozhodne někdo půjčit, bude za to požadovat mnohem vyšší úroky než doposud. Tedy, půjčky Sazce výrazně podraží, což ostatně potvrdil hlavní analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček: „Možnosti refinancování se zhorší. Sazka bude za půjčky více platit.“ David Marek z firmy Patria zase tvrdí, že rating CCC plus má kromě Sazky jen málo dalších firem v Česku. Na dotaz, zda je možné specifikovat, jaké ohodnocení předznamenává krach firmy, sdělil, že rating C. „Nemusí to sice nutně znamenat krach společnosti, ale upozorňuje na velmi vysoké riziko,“ dodal Marek.
Zhoršení ratingu odráží obavy agentury S&P, že Sazka stále nepředstavila konkrétní plán na refinancování svých dluhů. Loterijní firma na výše uvedené téma rokuje s bankami již několik měsíců. Dle informací týdeníku EURO se tato jednání minimálně do konce března pozastavila. Především kvůli tomu, že banky vyčkávají, jak dopadne dubnová volba nového vedení Českého svazu tělesné výchovy. Ten je většinovým akcionářem Sazky. A jak reaguje na zhoršení ratingu samotná firma? „Na činnost společnosti, například na výši úroků emise dluhopisů, nemá nové ratingové hodnocení vliv,“ upozornil v médiích mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund s tím, že v hodnocení se v zásadě neobjevilo nic nového. Zikmund současně konstatoval, že v jednáních s bankovními partnery Sazka v posledních týdnech dosáhla pokroku. „Věříme, že dokončení restrukturalizace se odrazí i ve zlepšení ratingového hodnocení. Umožňuje to i změna výhledu z negativního na vývojový, k němuž agentura přistoupila,“ dodal Zikmund.
Nutno upozornit, že S&P neposlala do Sazky jen špatné zprávy. Agentura, která doposud výhled ratingu hodnotila jako negativní, jej nyní přeřadila do režimu Credit Watch Developing, čímž dává najevo, že další změna může být jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Záležet bude na tom, jaké podmínky si pro další splácení úvěru Sazka vyjedná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít