Sbírám céčka

19. března 2010, 14:34 - Vadim Fojtík
19. března 2010, 14:34

Rating Sazky

Mezinárodní ratingová firma Standard & Poors (S&P) v posledních měsících zásobuje šéfa Sazky Aleše Hušáka samými špatnými zprávami. Agentura totiž snížila hlavní úvěrový rating největší tuzemské loterijní firmě ze stupně B minus na stupen CCC plus. V posledních měsících je to již několikátý pokles ratingu od společnosti Standard & Poors.
Rating CCC plus ve volném výkladu znamená, že pokud Sazka bude shánět další peníze, nebude to mít jednoduché, a navíc, pokud se loterijní firmě rozhodne někdo půjčit, bude za to požadovat mnohem vyšší úroky než doposud. Tedy, půjčky Sazce výrazně podraží, což ostatně potvrdil hlavní analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček: „Možnosti refinancování se zhorší. Sazka bude za půjčky více platit.“ David Marek z firmy Patria zase tvrdí, že rating CCC plus má kromě Sazky jen málo dalších firem v Česku. Na dotaz, zda je možné specifikovat, jaké ohodnocení předznamenává krach firmy, sdělil, že rating C. „Nemusí to sice nutně znamenat krach společnosti, ale upozorňuje na velmi vysoké riziko,“ dodal Marek.
Zhoršení ratingu odráží obavy agentury S&P, že Sazka stále nepředstavila konkrétní plán na refinancování svých dluhů. Loterijní firma na výše uvedené téma rokuje s bankami již několik měsíců. Dle informací týdeníku EURO se tato jednání minimálně do konce března pozastavila. Především kvůli tomu, že banky vyčkávají, jak dopadne dubnová volba nového vedení Českého svazu tělesné výchovy. Ten je většinovým akcionářem Sazky. A jak reaguje na zhoršení ratingu samotná firma? „Na činnost společnosti, například na výši úroků emise dluhopisů, nemá nové ratingové hodnocení vliv,“ upozornil v médiích mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund s tím, že v hodnocení se v zásadě neobjevilo nic nového. Zikmund současně konstatoval, že v jednáních s bankovními partnery Sazka v posledních týdnech dosáhla pokroku. „Věříme, že dokončení restrukturalizace se odrazí i ve zlepšení ratingového hodnocení. Umožňuje to i změna výhledu z negativního na vývojový, k němuž agentura přistoupila,“ dodal Zikmund.
Nutno upozornit, že S&P neposlala do Sazky jen špatné zprávy. Agentura, která doposud výhled ratingu hodnotila jako negativní, jej nyní přeřadila do režimu Credit Watch Developing, čímž dává najevo, že další změna může být jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Záležet bude na tom, jaké podmínky si pro další splácení úvěru Sazka vyjedná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít