Sázkaři se přesouvají na internet

13. listopadu 2009, 10:08 - bre
13. listopadu 2009, 10:08

V České republice je tradice sázení poměrně silná. Jsme stále zvyklí chodit do kamenných sběren sázet na fotbal, hokej a tenis – tyto tři sporty dominují na žebříčku nejvyšších objemů sázek beze změny již několik let.

Walter Pavliš

Autor: Neopublic

S příchodem internetu se však mnohé změnilo. „Zatímco ve většině kamenných sběren musí lidé platit manipulační poplatky, při on-line sázení jim tento náklad odpadá. Mohou sázet v pohodlí domova, v klidu si sázku rozmyslet. Trend je jednoznačný, kursové sázení se pomalu ale jistě přemisťuje na internet,“ říká Walter Pavliš, obchodní ředitel společnosti ecommerce.cz, která systémy pro provoz sázkových a loterijních her dodává. V horizontu dvou, tří let dosáhne odliv lidí z tisíců tradičních kamenných sběren svého vrcholu.

Tomu, že ručně vyplňovaným tiketům pomalu odzvonilo, značně napomohl fakt, že stát v loňském roce kursové on-line sázení v ČR povolil. Do té doby chodili čeští sázkaři buď do kamenných sběren, nebo sázeli „ilegálně“ u firem, které mají oficiální sídlo v daňových rájích jako je Kypr nebo Bahamy. Mezi velké hráče patří například Bwin, Sportsbetting, Bet-at-home a řada dalších. Negativa jsou zřejmá – veškeré zisky plynou do jiné než státní pokladny, o regulaci těchto sázek může stát jenom snít. Příjem z daní sázkových a loterijních firem přitom není pro státní kasu nijak zanedbatelný – na Slovensku odevzdávají společnosti 27% zisku, v tuzemsku ze zisku za kursové sázení 24% zisku. Tržby firem, které se provozováním on-line kasinovych či sázkových a loterijních her na Slovensku zabývají, se pohybují v miliardách slovenských korun. Zanedbatelná není ani možnost regulace. Součástí systémů odpovědného provozovatele je totiž tzv. odpovědné hraní, kde hráč je schopen nastavit si sám limit maximální prohry, nebo může přesně sledovat vývoj svých výher a proher.

S povolením on-line sázení několika českým firmám se zvedla vlna publicity. Marketingové aktivity sázkařských firem měly svůj podíl na tom, že se informace o možnostech on-line sázení donesly lidem „až do domu“. Kromě nových sázkařů získaly české firmy klienty zahraničních „nelegálních“ společností, které žádné povolení státu nemají. „Podmínky pro provozování sázek na Internetu získalo osm českých firem, jako první Sazka, Synot, Fortuna, Chance, a Tipsport. Mezi další patří El Rancho, Bracebridge a Rio Games. „Tyto firmy přináší oproti těm zahraničním výhodu – usnadňují regulaci, platí daně státu, peníze vracejí do sportu a především si ověřují a účinně omezují věk hráčů,“ podotkl Pavliš. Tuzemští provozovatelé sázkových a loterijních her dokonce vypracovali etický kodex, kde české hráče nabádají k zodpovědnému hraní.

Ve chvíli, kdy stát on-line sázky v ČR povolil, přešly tisíce hráčů právě k tuzemským firmám. „České firmy jsou tradičnější, umí sázkaři nabídnout prostředí, které zná a vyhovuje mu. Zahraniční „nelegálové“ ale konkurují atraktivnějšími sázkovými kurzy,“ uvedl Pavliš.

Co budoucnost přinese v oblasti sázení a her se bude samozřejmě odvíjet od legislativního rámce, obecně platí, že lidé si cestičku ke vzrušení a adrenalinu vždy najdou. Provozovatelé kursových sázek se zcela určitě v následujících letech zaměří na tzv. Live betting - tedy sázení naživo. Umožní tipovat a sázet na živé, právě probíhající sportovní utkání. Průlomovým prvkem bude v této oblasti IPTV neboli televize přes internetový protokol. Jde o systém, kde jsou služby digitální televize šířeny prostřednictvím IP protokolu do počítačové sítě. Použití technologií pro počítačové sítě je hlavní rozdíl IPTV od klasického plošného nebo kabelového vysílání. Založení na IP platformě také umožňuje udělat zážitky ze sledování TV interaktivnější a osobnější. Dodavatel například zahrne interaktivního programového průvodce, který divákovi pro jeho spokojenost dovolí vybrat film podle názvu nebo jména herce, nebo funkci obraz v obraze, která mu dovolí přepínat kanály bez opuštění programu, který sleduje. Diváci mohou být schopni vyhledat statistiku hráče, zatímco sledují sportovní přenos, nebo ovládat zaměření kamery. „Tento systém umožní přenést nabídku kursových sázek přímo na televizi. Pro uživatele to bude mnohem zábavnější. Budou například sledovat dostihy a přímo v jejich průběhu sázet na vítěze,“ dodává závěrem Pavliš.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít