Sázkaři se přesouvají na internet

13. listopadu 2009, 10:08 - bre
13. listopadu 2009, 10:08

V České republice je tradice sázení poměrně silná. Jsme stále zvyklí chodit do kamenných sběren sázet na fotbal, hokej a tenis – tyto tři sporty dominují na žebříčku nejvyšších objemů sázek beze změny již několik let.

Walter Pavliš

Autor: Neopublic

S příchodem internetu se však mnohé změnilo. „Zatímco ve většině kamenných sběren musí lidé platit manipulační poplatky, při on-line sázení jim tento náklad odpadá. Mohou sázet v pohodlí domova, v klidu si sázku rozmyslet. Trend je jednoznačný, kursové sázení se pomalu ale jistě přemisťuje na internet,“ říká Walter Pavliš, obchodní ředitel společnosti ecommerce.cz, která systémy pro provoz sázkových a loterijních her dodává. V horizontu dvou, tří let dosáhne odliv lidí z tisíců tradičních kamenných sběren svého vrcholu.

Tomu, že ručně vyplňovaným tiketům pomalu odzvonilo, značně napomohl fakt, že stát v loňském roce kursové on-line sázení v ČR povolil. Do té doby chodili čeští sázkaři buď do kamenných sběren, nebo sázeli „ilegálně“ u firem, které mají oficiální sídlo v daňových rájích jako je Kypr nebo Bahamy. Mezi velké hráče patří například Bwin, Sportsbetting, Bet-at-home a řada dalších. Negativa jsou zřejmá – veškeré zisky plynou do jiné než státní pokladny, o regulaci těchto sázek může stát jenom snít. Příjem z daní sázkových a loterijních firem přitom není pro státní kasu nijak zanedbatelný – na Slovensku odevzdávají společnosti 27% zisku, v tuzemsku ze zisku za kursové sázení 24% zisku. Tržby firem, které se provozováním on-line kasinovych či sázkových a loterijních her na Slovensku zabývají, se pohybují v miliardách slovenských korun. Zanedbatelná není ani možnost regulace. Součástí systémů odpovědného provozovatele je totiž tzv. odpovědné hraní, kde hráč je schopen nastavit si sám limit maximální prohry, nebo může přesně sledovat vývoj svých výher a proher.

S povolením on-line sázení několika českým firmám se zvedla vlna publicity. Marketingové aktivity sázkařských firem měly svůj podíl na tom, že se informace o možnostech on-line sázení donesly lidem „až do domu“. Kromě nových sázkařů získaly české firmy klienty zahraničních „nelegálních“ společností, které žádné povolení státu nemají. „Podmínky pro provozování sázek na Internetu získalo osm českých firem, jako první Sazka, Synot, Fortuna, Chance, a Tipsport. Mezi další patří El Rancho, Bracebridge a Rio Games. „Tyto firmy přináší oproti těm zahraničním výhodu – usnadňují regulaci, platí daně státu, peníze vracejí do sportu a především si ověřují a účinně omezují věk hráčů,“ podotkl Pavliš. Tuzemští provozovatelé sázkových a loterijních her dokonce vypracovali etický kodex, kde české hráče nabádají k zodpovědnému hraní.

Ve chvíli, kdy stát on-line sázky v ČR povolil, přešly tisíce hráčů právě k tuzemským firmám. „České firmy jsou tradičnější, umí sázkaři nabídnout prostředí, které zná a vyhovuje mu. Zahraniční „nelegálové“ ale konkurují atraktivnějšími sázkovými kurzy,“ uvedl Pavliš.

Co budoucnost přinese v oblasti sázení a her se bude samozřejmě odvíjet od legislativního rámce, obecně platí, že lidé si cestičku ke vzrušení a adrenalinu vždy najdou. Provozovatelé kursových sázek se zcela určitě v následujících letech zaměří na tzv. Live betting - tedy sázení naživo. Umožní tipovat a sázet na živé, právě probíhající sportovní utkání. Průlomovým prvkem bude v této oblasti IPTV neboli televize přes internetový protokol. Jde o systém, kde jsou služby digitální televize šířeny prostřednictvím IP protokolu do počítačové sítě. Použití technologií pro počítačové sítě je hlavní rozdíl IPTV od klasického plošného nebo kabelového vysílání. Založení na IP platformě také umožňuje udělat zážitky ze sledování TV interaktivnější a osobnější. Dodavatel například zahrne interaktivního programového průvodce, který divákovi pro jeho spokojenost dovolí vybrat film podle názvu nebo jména herce, nebo funkci obraz v obraze, která mu dovolí přepínat kanály bez opuštění programu, který sleduje. Diváci mohou být schopni vyhledat statistiku hráče, zatímco sledují sportovní přenos, nebo ovládat zaměření kamery. „Tento systém umožní přenést nabídku kursových sázek přímo na televizi. Pro uživatele to bude mnohem zábavnější. Budou například sledovat dostihy a přímo v jejich průběhu sázet na vítěze,“ dodává závěrem Pavliš.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít