Sázka na návrat ropy na zem

25. července 2008, 21:13 - Steve LeVine
25. července 2008, 21:13

Morse, ropný názorový disident...

Ed Morse od Lehman Brothers říká, že cenová bublina praskne ještě dřív, než dozní píseň Auld Lang Syne

Kdy se cena ropy dotkne okraje stratosféry? Téměř do jednoho se ropní pozorovatelé z Wall Streetu (muži i ženy) shodují na tom, že tato otázka nemůže být zodpovězena, dokonce ani když cena za barel klesla 15. a 16. července o více než deset amerických dolarů. Příliš mnoho faktorů se opírá o nárůst surové ropy, než abychom mohli jen přemýšlet o dramatickém poklesu cen.
Přesto Edward L. Morse, hlavní energetický ekonom u Lehman Brothers, říká (parafrází Oil Dot-com), že ropná bublina praskne na Nový rok. A nejen to, předpovídá i pád na úroveň kolem 93 dolarů za barel. Pěkná nestoudnost, zveřejnit takové prognózy v době, kdy Goldman Sachs má vizi o 200 dolarech za barel. Na což Morse klidně odvětí, že tento názor dává smysl. „Pokoušíme se udržet na divokém trhu chladnou hlavu,“ říká.
Morse je nejprominentnějším ropným odpůrcem na Wall Streetu. Než před dvěma roky nastoupil u Lehmanů, přednášel o mezinárodní monetární politice na Princetonské univerzitě, byl zástupcem státního sekretáře pro mezinárodní energetickou politiku v Carterově administrativě, spoluzaložil konzultantskou společnost PFC Energy a byl vydavatelem týdeníku Petroleum Intelligence Weekly. „On rád provokuje,“ říká Frank Verrastro, ředitel energetiky v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, který spolu s Morsem sloužil u Cartera. Morse směle předpověděl, že ruská ropa by mohla oslabit saúdskoarabskou hegemonii (špatně) a že nedostatková výrobní kapacita vytáhne ceny nahoru (trefa).
Šestašedesátiletý Morse nabízí několik důvodů, proč být mrzutý. Zaprvé, ropa vždycky podléhala periodickým výkyvům. Proč by se kyvadlo mělo zastavit teď? Zadruhé: Morse si myslí, že čínská průmyslová ekonomika, zaměřená na výkon, se zpomaluje, což povede po skončení léta k „radikálním“ redukcím její ropné poptávky. Zatřetí: Morse předvídá velký nárůst ropných zásob letos na podzim a – dlouhodobě – s tím spojený větší příliv surové ropy, jakmile surovina dorazí z nových podmořské vrtů k producentům ropy v Mexickém zálivu. A konečně, už v roce 2013 bude k dispozici třináct milionů barelů ropy denně z nových rafinérských kapacit, takže složitě zpracovávaná surová ropa bude prodejnější.
Kvůli nesmírně vysokým cenám ropy dostává Morse a jeho tým šťouchance nejen od kolegů, ale i od klientů. Adam Robinson, jeden z Morseových zástupců, říká, že kritici obviňují Lehmanův ropný tým ze „ztráty kontaktu s trhem“. Často je klienti zvou na návštěvu, aby „obhájili svůj pohled na věc,“ říká Robinson. Klienti se prý ptají: „Proč stále věříte tomu, čemu věříte?“

Před rozjetým vlakem

Pokud se někdo řídí Morseovými radami, rozhodně o tom mlčí. Spekulanti si všeobecně „nepřejí, aby lidé věděli, že přicházejí o peníze,“ říká Peter Beutel, ředitel energetické konzultační společnosti Cameron Hanover.
Andy Weissman by mohl vyprávět leccos o psychologii. Energetický konzultant ve Washingtonu nedávno uvěřil tomu, že by ceny mohly padnout, takže krátce před 15. červnem prodával až do druhého dne. Namísto pádu ropa vzrostla 16. června téměř na 140 dolarů za barel. „Nestojím o to stát před rozjetým vlakem,“ říká Weissman.
Jenže Morse se nenechá odradit. Odhaduje, že od ledna 2006 přiteklo do komodit 90 miliard dolarů nové hotovosti díky indexovým fondům, což vychýlilo trhy. Morse má za to, že aktivní investoři, jako jsou hedgeové fondy, brzy zaznamenají nárůst přebytečné ropy a náhle začnou vyprodávat a bublina praskne. Ostatně, s nárůstem signálů recese v USA a vzedmutím amerických ropných dodávek se cena surové ropy v polovině července výrazně stáhla. Podzim by mohl být začátkem Morseem předvídaného poklesu, nebo aspoň přestávkou před dalším růstem. Buď jak buď, Morse provokatér se drží svého.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít