Sázka na dolar

23. března 2010, 13:14 - Tomáš Kroužel
23. března 2010, 13:14

V současnosti se poprvé začíná vážněji diskutovat o oslabení eura

Obavy o stabilitu veřejných rozpočtů zemí eurozóny vyvolaly v posledních týdnech změnu postoje investorů k euru. Ještě loni většina z nich sázela na pokles dolaru, čímž euro posilovalo. S růstem potíží Portugalska, Irska, Itálie, Řecka a Španělska však nastal obrat a investoři začali eura vyprodávat.

Vágní údaj

Některá média informovala o historicky rekordním objemu vsazeném na pokles eura. Tento údaj je však poměrně vágní a nelze z něj vyvozovat hlubší závěry. Zejména, je-li to signál k obratu – tedy k posílení eura – nebo důvod k pokračování růstu dolaru. Úplné informace o pozicích na daném měnovém páru nelze zjistit, protože měny se primárně obchodují na neburzovních trzích. Obchody s měnami rozvinutých zemí, jako je dolar, euro a jen, se provádějí primárně prostřednictvím obchodní platformy brokerské společnosti ICAP, takzvaný EBS. Měny méně rozvinutých zemí jsou pak kótovány zejména na obchodních terminálech společnosti Reuters. Přehled o uzavřených transakcích proto mají pouze jednotliví obchodníci.
Jedním ze zdrojů, na němž se provedené obchody na vybraných měnách a s tím související pozice podrobně monitorují, je chicagská derivátová burza CME. Obchody s měnami na ní provádějí s využitím futures instrumentů sofistikovanější obchodníci, jako jsou hedgeové fondy.

Informace z Chicaga

Jeden futures kontrakt v kurzu dolaru vůči euru (EURUSD) dosahuje hodnoty 125 tisíc eur. Denní obrat na derivátovém trhu s EURUSD se přitom pohybuje na úrovni 350 tisíc kontraktů – 43,75 miliardy eur. To je velmi dobré. Například EBS totiž uvádí, že denní obrat na všech jím obchodovaných měnových párech přesahuje sto miliard eur. Pozice hlášené CME sice nezahrnují veškeré transakce uzavřené na EURUSD, ale pro ty, kdo chtějí mít lepší představu o situaci na trhu, je tato informace více než dostatečná. Nálada investorů se pak vyvozuje z rozdílu takzvaných dlouhých (nakoupených) a krátkých (prodaných) nekomerčních pozic. A právě o informacích z CME nedávno informovala média.
V historickém srovnání jde o největší otevřenou pozici na oslabení eura proti dolaru (viz Nejvyšší rozdíl). Aktuální výše dosahuje 62 tisíc kontraktů – téměř osmi miliard eur. Nejde však o výjimečnou událost. Mírně nižší hodnoty bylo možné zaznamenat v roce 2008 v souvislosti se splasknutím komoditní bubliny a propadem cen rizikových aktiv. Tehdejší pozice dosáhla hodnoty řádově o deset tisíc kontraktů nižší.
Od podzimu 2009, kdy euro dosáhlo svého vrcholu, vůči dolaru oslabilo o více než deset procent. Pohyb však nelze interpretovat jako sázku na výprodej eura, neboť nejprve se likvidovaly pozice na jeho posilování a až poté se budovaly pozice na oslabení. Zavření pozic na posílení eura tvořilo řádově pět procentních bodů pohybu ceny. A dalších pět procentních bodů šlo na vrub budování pozic na jeho oslabení. Symetrie pohybu jde společně s obratem z původní sázky na oslabení dolaru v řádu +55 tisíc kontraktů ze čtvrtého čtvrtletí 2009 na současných -62 tisíc kontraktů na oslabení eura – pokles z řádově +7 na -8 miliard eur (viz Oslabení eura).

Prostor pro europesimisty

Za dobu zveřejňování pozic na EURUSD CME se na finančních trzích hrálo na oslabení, případně posílení dolaru. Až nyní se začíná poprvé vážněji diskutovat a zároveň sázet na oslabení eura. V tomto ohledu není pozice na oslabení eura nijak extrémní. Když nálada vůči dolaru dosahovala bodu mrazu, pozice na jeho oslabení se rovnaly téměř patnácti miliardám eur (viz Nejvyšší rozdíl)! Europesimisté proto mají prostor pro další výprodeje eur, aniž by se v historickém kontextu vystavovali riziku extrémně vychýleného trhu. V tomto případě by to znamenalo, že většina investorů má vytvořeny pozice na oslabení eura. Výrazné pozice na oslabení eura by znamenaly pouze omezený prostor pro jeho další oslabení s vysokým rizikem obratu trhu.
Uvedená analýza vychází z mechanického srovnání pozic na eurodolarovém trhu. To je pouze jeden ze vstupů, který je vhodné vyhodnocovat před uzavřením dílčí investice. V této souvislosti lze konstatovat, že euro může dále oslabovat. Po jeho desetiprocentním propadu musejí investoři počítat s možností výraznějších korekcí, prostor pro další výprodeje eur v historickém kontextu však stále existuje.

Graf 1:
Nejvyšší rozdíl
Vývoj otevřené pozice kurzu dolaru vůči euru (v mld. eur) a kurzu dolaru vůči euru v letech 1999 až 2010

1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010

-10 -5 0 5 10 15 20
0,7 0,8 0,9 1 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7

Otevřená pozice kurzu dolaru vůči euru (v mld. eur)
Kurz dolaru vůči euru

Pramen: Bloomberg, vlastní propočty

Graf 2:
Oslabení eura
Vývoj otevřené pozice kurzu dolaru vůči euru (v mld. eur) a kurzu dolaru vůči euru od září 2009 do února 2010

Září 2009 Říjen 2009 Listopad 2009 Prosinec 2009 Leden 2010 Únor 2010

-10 -8 -6 -4 -2 0 2 4 6 8
1,35 1,37 1,39 1,41 1,43 1,45 1,47 1,49 1,51 Otevřená pozice kurzu dolaru vůči euru (v mld. eur)
Kurz dolaru vůči euru

Pramen: Bloomberg, vlastní propočty

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít