Sazka dává tajně do zástavy veškerý svůj majetek

08. března 2011, 14:57 - Profit, TZ
08. března 2011, 14:57

Představenstvo společnosti Sazka uzavírá tajné smlouvy se společností Gladiolus, za kterou údajně stojí E-Invest a Penta. Na základě těchto smluv chce Sazka poskytnout do zástavy veškerý svůj majetek, slibuje nadpoloviční většinu svých akcií a vzdává se vlivu na řízení společnosti.

Foto: Profimedia

Schválení uzavření takových smluv potvrzuje soudu místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek. Vyplývá to z informací uveřejněných v insolvenčním rejstříku. Obavy společnosti KKCG SF se naplnily, a proto dnes opětovně vyzvala soud k vydání předběžného opatření, kterým zabrání takovému jednání a ochrání zájmy všech věřitelů Sazky.

Společnost KKCG Structured Finance, která je člen finanční a investiční skupiny KKCG, dnes opětovně navrhla Městskému soudu v Praze vydat předběžné opatření, kterým společnosti Sazka uloží, aby některé své kroky činil pouze s předchozím písemným souhlasem předběžného insolvenčního správce.

Důvodem k tomuto kroku jsou aktuální informace o rozhodnutích představenstva Sazky. To na pátečním tajném jednání, i přes nesouhlas některých členů představenstva, schválilo uzavření dvou smluv se společností Gladiolus. Na základě jedné má Sazka čerpat úvěr ve výši 2,5 miliard korun. K zajištění tohoto úvěru se Sazka zavazuje poskytnout veškeré své nemovitosti, majetkové podíly ve všech společnostech, dokonce i své logo a slibuje 51 % svých akcií. Sazka se úvěr 2,5 miliardy korun zavazuje splatit už v březnu 2012, tedy v mimořádně krátkém termínu jednoho roku.

Ve druhé, představenstvem Sazky schválené smlouvě o spolupráci se společností Gladiolus, se zavazuje zřídit řídící výbor, ve kterém bude mít Gladiolus většinu zástupců. Tento výbor bude udílet pokyny představenstvu Sazky, které se týkají řízení firmy. Řízení se pokyny řídícího výboru je dokonce vynucováno hrozbou smluvní pokuty přesahující 300 milionů korun. Touto smlouvou se ve své podstatě představenstvo, jako statutární orgán, dobrovolně vzdává možnosti ovlivňovat řízení Sazky.

Jak vyplývá z Insolvenčního rejstříku, o schválení obou smluv informoval předběžného insolvenčního správce přímo místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Jiří Radoch, výkonný ředitel skupiny KKCG zdůrazňuje: „Z informací uveřejněných v insolvenčním rejstříku jasně vyplývá, že představenstvo Sazky, i přes nesouhlas některých členů a bez vědomí předběžného insolvenčního správce, podniká kroky, které jsou v naprostém rozporu s prohlášeními, které Sazka poskytuje soudu i veřejnosti. Jak jinak si vysvětlit, že ještě ani nezačalo nezávislé posuzování nabídek potenciálních investorů a současně jsou se společností, kterou jeden z investorů ovládá, uzavírány jednostranně výhodné smlouvy.“ A dodává: „Jsme přesvědčeni, že takové jednání je v jasném rozporu s insolvenčním zákonem a poškozuje veškeré věřitele Sazky. Naše obavy uvedené v prvním návrhu na předběžné opatření se jednoznačně naplnily. Věříme, že soud bude jednat rychle a předběžným opatřením takovému jednání zabrání!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít