Sázím na uhlí, energie a nemovitosti

12. prosince 2005, 00:00 - SEAN CARNEY
12. prosince 2005, 00:00

ZDENĚK BAKALA: Uhlobaron Zdeněk Bakala chce rozšířit své impérium. Jeho investiční společnost RPG Industrie, která ovládá OKD, se totiž uchází o polské doly. Aktivity však Bakala neomezuje pouze na nerostné bohatství. Zajímají ho i reality.

ZDENĚK BAKALA: Uhlobaron Zdeněk Bakala chce rozšířit své impérium. Jeho investiční společnost RPG Industrie, která ovládá OKD, se totiž uchází o polské doly. Aktivity však Bakala neomezuje pouze na nerostné bohatství. Zajímají ho i reality. * Investiční firma First Reserve a důlní a marketingová společnost American Metals and Coal International (AMCI) před nedávnem vstoupily do OKD. Ucházely se tyto společnosti o vaší přízeň, nebo jste se je naopak snažili získat? Nešlo o to, že by se jedna strana snažila získat druhou. Před několika měsíci nás seznámil poradce, společnost Morgan Stanley, a časem se ukázalo, že se naše zájmy doplňují. * Pomůže AMCI s exportem a marketingem uhlí z OKD? AMCI je obchodník s uhlím. First Reserve a AMCI spolu v minulosti spolupracovaly na exportu, pracovaly ruku v ruce. * Na jaké trhy hodláte vstoupit a kam až můžete uhlí vyvážet, aby se vám to ještě vyplatilo?

Obchod s uhlím silně závisí na podmínkách na trhu dopravy. Ceny, kapacita přístavů i přepravy se neustále mění, takže na tuto otázku není snadné odpovědět.

* Mohl byste říci alespoň obecně, zda půjde o export v rámci Evropy, nebo dále do světa?

Nelze říci dokonce ani to. Jedná se o velmi složitý obor. Například koksovací pece vyžadují určitou směs uhlí, a může se ukázat, že jednu konkrétní součást takové směsi je nutné dovážet přes půl světa. Ve střední Evropě například existují ocelárny, které dovážejí část uhlí z USA. Ačkoli je zde uhlí dostatek, jde o otázku konkrétní směsi. Je to velmi složitý obor, ve kterém neexistují jednoduché odpovědi. A navíc se podmínky neustále mění.

* First Reserve a AMCI mají v OKD 19procentní podíl. Hodláte získat další investory?

Žádné takové plány nejsou. Máme spoluúčast First Reserve a AMCI, a svůj obchod hodláme budovat na základě těchto vztahů. Možná víte o naší dohodě o případné realizaci dalších uhelných investic v regionu.

* A co vstup na burzu? Jak jsem již mnohokrát řekl, v souladu s naším přehledem investičních příležitostí, v souladu s privatizační politikou v Polsku a v dalších zemích se státní kontrolou uhelného průmyslu analyzujeme několik finančních alternativ. A pokud budeme další kapitál potřebovat, je primární úpis akcií jednou z možností, kterou budeme zkoumat. * Pokud byste se rozhodli, že další kapitál potřebujete, jaké finanční alternativy připadají kromě vydání akcií v úvahu?

Stále velmi atraktivní jsou dluhopisy, přestože začaly stoupat úrokové sazby. Spolu s First Reserve nemáme předem určené žádné finanční struktury, které bychom chtěli používat. Možností je mnoho. Jakmile budeme znát své požadavky, podíváme se na dostupnost kapitálu z různých zdrojů a v určitý okamžik se rozhodneme.

* Co se týče případného vstupu na burzu, nabídnete akcie uhelné společnosti OKD, nebo holdingu? A hodláte akcie nabídnout na pražské burze, nebo někde jinde?

Zatím je příliš brzy na to, abych mohl otázky tohoto typu zodpovědět. Nemohu ani očekávat od našich poradců, vedených společností Morgan Stanley, že nám v tomto směru poradí. Ještě jsme se nerozhodli, jaký segment finančních trhů budeme v budoucnu využívat. Nicméně když už o tom mluvíme, asi víte, že jsem byl jedním ze zakládajících členů představenstva pražské burzy a mám pro ni slabost. Navíc je správné, aby česká společnost podporovala místní akciové trhy.

* Nová polská vláda si chce zachovat nadpoloviční podíl v důlních a energetických společnostech. Jak to ovlivní potenciálního investora, jakým je například RPG? Především asi víte, že uhelný průmysl je zřejmě nejcitlivější průmyslový sektor polské ekonomiky. Je obrovský. Jen pro srovnání, český černouhelný důlní průmysl, který dnes RPG ovládá, vyprodukuje zhruba 13 až 13,5 milionu tun uhlí ročně. Polský černouhelný průmysl vyprodukuje přibližně 100 milionů tun. V evropském uhlí je to dominantní síla. Nejsem schopen uvést přesný počet pracovních míst, ale mnohonásobně převyšuje počet zaměstnanců v sektoru uhelného průmyslu v Česku. Proto se jedná o choulostivou záležitost. V minulosti existovaly nejrůznější privatizační plány, minulá vláda již pro část tohoto majetku přijala privatizační strategii. Jsme přesvědčeni o tom, že současná polská vláda učiní v celé věci racionální rozhodnutí. Nicméně nikam nespěcháme, chápeme komplikovanost této otázky, protože OKD si samy prošly mnoha lety rozsáhlé restrukturalizace. Dnes naše důlní provozy zaměstnávají řekněme 25 tisíc lidí, v roce 1990 to bylo 120 tisíc lidí. Takže chápeme, že polská vláda nemůže dělat pohotová rozhodnutí. * Učinila RPG již v Polsku nějaké předběžné nabídky, například na Katowicki Holding Weglowy (KHW)?

KHW se zaměřuje na jiný typ uhlí, než jaký považují OKD a RPG za svůj strategický směr. Oni se zabývají převážně kotlovým uhlím, zatímco OKD má velmi vysoké procento koksárenského uhlí. A naše strategie je držet se primárně právě této komodity.

* Poslední akvizicí RPG byla Pannonpower v Maďarsku, elektrárna na biomasu a zemní plyn. Jak to zapadá do této strategie?

To nebyla investice OKD, nýbrž investice RPG. Jednalo se o součást diverzifikační strategie, bez vztahu k našim uhelným aktivitám, tedy nezávisle na našem partnerství s First Reserve. RPG je přesvědčena, že ve střední Evropě jsou některé segmenty z hlediska investorů nesmírně atraktivní. Jedná se o uhlí a přírodní zdroje obecně, výrobu energie a nemovitosti. Tyto tři třídy dnes tvoří pilíře investiční strategie RPG.

* Můžete ty nemovitosti trochu konkretizovat, už jste v této oblasti něco podnikli? Když jsme kupovali Karbon Invest, již se jednalo o velmi diverzifikovanou skupinu. Obchod s uhlím představoval nejvýznamnější součást, ale skupina měla aktiva od hliníku až po hotely na Slovensku. Mezi těmito různými aktivy jsou významné obchodní, stejně jako obytné nemovitosti. Reality je třeba spravovat nezávisle na obchodu s uhlím, protože spolu navzájem nesouvisejí. A tak hledáme nemovitosti, abychom vybudovali řádnou realitní společnost. * Jakých komerčních aktiv se to týká? Obchodních budov, kanceláří, průmyslových budov. * Máte nějakou představu o tom, kdy byste chtěli mít tento realitní tým k dispozici?

Do poloviny příštího roku bychom již chtěli fungovat.

* A budou reality investicí RPG, nebo uvažujete o dalších partnerech?

V této chvíli se jedná výhradně o investici RPG.

ZDENĚK BAKALA

Narodil se v únoru 1961 v Opavě. Získal magisterský titul v oboru ekonomie na University of California, Berkeley a titul MBA na Dartmouth University Tuck School of Business. Od roku 2004 předseda představenstva Karbon Investu. V letech 1994 až 2002 výkonný ředitel Patria Finance, k dřívějším zaměstnavatelům patří například Credit Suisse First Boston. Základem Bakalových aktivit je společnost RPG Industrie, která před rokem ovládla Karbon Invest a s ním i její přidruženou černouhelnou společnost OKD. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít