Satelit televizním lídrem

26. srpna 2010, 18:56 - Ondřej Hergesell
26. srpna 2010, 18:56

Martinem Kubackim

Letos na jaře satelitní společnost SES Astra úspěšně vypustila novou družici na pozici 23,5 stupně východní délky, která je určena i pro televizní diváky v České a Slovenské republice. Družice firmě umožní navýšit množství uživatelů i vysílaných kanálů a zároveň rozšířit službu internetového připojení přes satelit. „Za posledních pět let jsme v České republice a na Slovensku získali přes jeden a půl milionu zákazníků, z toho jen v Česku milion. Podobně pozitivní vývoj jsme zaznamenali i v okolních zemích regionu. Proto jsme již několik let plánovali navýšit kapacity na geostacionární dráze,“ říká Martin Kubacki, ředitel společnosti Astra pro střední a východní Evropu.

EURO: Kolik stojí vyslání satelitu do kosmu a jaká je jeho životnost? KUBACKI: Cena se mění v závislosti na mnoha faktorech, například použitém typu nosné rakety nebo typu družice. Nicméně je možné říci, že výroba komerčního satelitu stojí přibližně 100 až 120 milionů eur v závislosti na jeho velikosti a způsobu využití. Celkové náklady se pohybují od 250 milionů euro výš, což zahrnuje výrobu satelitu, jeho vypuštění a pojištění. Průměrná životnost satelitu je většinou kolem patnácti let. Opět to závisí na konkrétním typu družice.

EURO: Jak velký region pokryje nový satelit a kolik kanálů umožňuje současně vysílat? KUBACKI: Naše nová družice Astra 3B je určena jak pro diváky ve střední a východní Evropě, tak i v západní části kontinentu. Dokáže zajistit televizní signál v oblasti od Španělska až po Černé moře. Celkově toto kosmické plavidlo nabízí 60 transpondérů, tedy zařízení určených pro přenos rádiových signálů. To v konečném důsledku znamená 400 až 600 televizních stanic. Flotilu družic naší společnosti tvoří 16 satelitů nad Evropou a 44 zařízení celosvětově. Jednotlivé satelity jsou neustále monitorovány, aby byla zajištěna správná pozice na obloze. K jejímu doladění používáme malé trysky umístěné na družici, jež jsou ovládané z řídícího centra v lucemburském Betzdorfu.

EURO: Stále více se hovoří o televizním vysílání ve vysokém rozlišení. Je pro vás jako televizní platformu finančně náročnější vysílání v HD oproti klasickému standardnímu rozlišení? KUBACKI: Vysílací formát HDTV (High definition TV – pozn. red.) zajišťuje vyšší obrazovou kvalitu na televizní obrazovce, kanály v HD kvalitě znamenají obraz s bohatšími barvami a až pětinásobným množství detailů. Nicméně takovéto služby vyžadují i vyšší vysílací kapacitu, tedy i náklady. Oproti přenosu SD (standardní rozlišení) jde zhruba o dvojnásobek až trojnásobek kapacity.

EURO: V Česku chytá televizní signál přes satelity Astry víc než milion domácností. Čím si vysvětlujete takovou úspěšnost? KUBACKI: Výhodou satelitního příjmu digitální televize je jeho dostupnost, naladíte ho opravdu kdekoliv, a kvalita signálu. Datový tok je přes družici nejvyšší. Se stále rostoucí penetrací televizí s vysokým rozlišením vzrůstá i požadavek diváků na obsah v HD rozlišení. Lidé nechtějí sledovat kvalitně jen filmy, ale i běžné televizní pořady. Navíc za příjem veřejnoprávních a základních komerčních stanic nemusí majitelé parabol platit žádný měsíční poplatek, hradí jen jednorázový zřizovací náklad za dekodovací kartu. Jsem přesvědčen, že čím dále bude postupovat digitalizace pozemního televizního vysílání (DVB-T – pozn. red.), bude stále více domácností přecházet na satelit.

EURO: Kolik zákazníků byste tedy chtěli mít v České republice? KUBACKI: V současnosti přijímá televizní signál ze satelitu přibližně 40 procent televizních diváků v Česku, přičemž více než tři čtvrtiny z nich z družic Astra. Podle odhadů by již za dva roky měl být satelit nejvíce využívanou formou příjmu TV signálu v České republice. Naší ambicí tedy je podíl Astry ještě navýšit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít