Satelit televizním lídrem

26. srpna 2010, 18:56 - Ondřej Hergesell
26. srpna 2010, 18:56

Martinem Kubackim

Letos na jaře satelitní společnost SES Astra úspěšně vypustila novou družici na pozici 23,5 stupně východní délky, která je určena i pro televizní diváky v České a Slovenské republice. Družice firmě umožní navýšit množství uživatelů i vysílaných kanálů a zároveň rozšířit službu internetového připojení přes satelit. „Za posledních pět let jsme v České republice a na Slovensku získali přes jeden a půl milionu zákazníků, z toho jen v Česku milion. Podobně pozitivní vývoj jsme zaznamenali i v okolních zemích regionu. Proto jsme již několik let plánovali navýšit kapacity na geostacionární dráze,“ říká Martin Kubacki, ředitel společnosti Astra pro střední a východní Evropu.

EURO: Kolik stojí vyslání satelitu do kosmu a jaká je jeho životnost? KUBACKI: Cena se mění v závislosti na mnoha faktorech, například použitém typu nosné rakety nebo typu družice. Nicméně je možné říci, že výroba komerčního satelitu stojí přibližně 100 až 120 milionů eur v závislosti na jeho velikosti a způsobu využití. Celkové náklady se pohybují od 250 milionů euro výš, což zahrnuje výrobu satelitu, jeho vypuštění a pojištění. Průměrná životnost satelitu je většinou kolem patnácti let. Opět to závisí na konkrétním typu družice.

EURO: Jak velký region pokryje nový satelit a kolik kanálů umožňuje současně vysílat? KUBACKI: Naše nová družice Astra 3B je určena jak pro diváky ve střední a východní Evropě, tak i v západní části kontinentu. Dokáže zajistit televizní signál v oblasti od Španělska až po Černé moře. Celkově toto kosmické plavidlo nabízí 60 transpondérů, tedy zařízení určených pro přenos rádiových signálů. To v konečném důsledku znamená 400 až 600 televizních stanic. Flotilu družic naší společnosti tvoří 16 satelitů nad Evropou a 44 zařízení celosvětově. Jednotlivé satelity jsou neustále monitorovány, aby byla zajištěna správná pozice na obloze. K jejímu doladění používáme malé trysky umístěné na družici, jež jsou ovládané z řídícího centra v lucemburském Betzdorfu.

EURO: Stále více se hovoří o televizním vysílání ve vysokém rozlišení. Je pro vás jako televizní platformu finančně náročnější vysílání v HD oproti klasickému standardnímu rozlišení? KUBACKI: Vysílací formát HDTV (High definition TV – pozn. red.) zajišťuje vyšší obrazovou kvalitu na televizní obrazovce, kanály v HD kvalitě znamenají obraz s bohatšími barvami a až pětinásobným množství detailů. Nicméně takovéto služby vyžadují i vyšší vysílací kapacitu, tedy i náklady. Oproti přenosu SD (standardní rozlišení) jde zhruba o dvojnásobek až trojnásobek kapacity.

EURO: V Česku chytá televizní signál přes satelity Astry víc než milion domácností. Čím si vysvětlujete takovou úspěšnost? KUBACKI: Výhodou satelitního příjmu digitální televize je jeho dostupnost, naladíte ho opravdu kdekoliv, a kvalita signálu. Datový tok je přes družici nejvyšší. Se stále rostoucí penetrací televizí s vysokým rozlišením vzrůstá i požadavek diváků na obsah v HD rozlišení. Lidé nechtějí sledovat kvalitně jen filmy, ale i běžné televizní pořady. Navíc za příjem veřejnoprávních a základních komerčních stanic nemusí majitelé parabol platit žádný měsíční poplatek, hradí jen jednorázový zřizovací náklad za dekodovací kartu. Jsem přesvědčen, že čím dále bude postupovat digitalizace pozemního televizního vysílání (DVB-T – pozn. red.), bude stále více domácností přecházet na satelit.

EURO: Kolik zákazníků byste tedy chtěli mít v České republice? KUBACKI: V současnosti přijímá televizní signál ze satelitu přibližně 40 procent televizních diváků v Česku, přičemž více než tři čtvrtiny z nich z družic Astra. Podle odhadů by již za dva roky měl být satelit nejvíce využívanou formou příjmu TV signálu v České republice. Naší ambicí tedy je podíl Astry ještě navýšit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít