Šašek provokuje: Zčehoven?

29. listopadu 2012, 09:30 - Šašek
29. listopadu 2012, 09:30

V galerii DOX se lze projít po mapě naděje (Výstava Kartografie naděje – pozn. aut.), z děl třicítky umělců tu prý lze načerpat víru, že společenská změna k lepšímu je možná. Slůvko „prý“ mě usvědčuje, že jsem se po mapě naděje zatím neprošel, a jako by mi tedy chybělo právo se k ní vyjadřovat.

Ale pojem „mít právo“ (rozumějme „právo téměř na cokoli“) zvoní vábněji, ba skoro bronzově právě v době, o níž se obecně mluví jako o společenském a politickém marazmu, do kterého (jak se píše na stránkách DOX) dospělo neoliberální směřování. A tak ani já neodolám využít práva vyjádřit se ke společenskému dílu, jehož tvůrci dali zase průchod svému právu na umělecké vyjádření, jímž navíc vybízejí občana, aby i on, anonymně a formou esemeskového haiku, vyjádřil politikům bez zábran, co si myslí o nich a jejich politice.

Tabule se zasedacím pořádkem v parlamentu, jména poslanců a jejich mobilní čísla. Na čestném místě telefon prezidenta. A před tabulí lákavě se houpající mobilní přístroj, z něhož lze politikům psát. Je to jako návštěvní kniha, která právě v galeriích, muzeích či jeskyních neoliberální doby člověku připomíná jeho právo na názor a vyzývá ho, aby ho vyjevil.

Skupina Ztohoven ve své „návštěvní knize“ nadepsané Morální reforma vidí uměleckou podobu „přímé demokracie“. Není tu bohužel prostor k zamyšlení, zda by se neoliberálnímu společenskému marazmu nedalo připsat k dobru, že zavádí umění na zcela nové cesty, ale připomeňme tedy alespoň motto výstavy Kartografie naděje, výrok aktivisty Patricka Reinsborougha: „Není to příběh bitvy, ale bitva o příběh.“

Jenže příběhů je mnoho, často se podobají, každopádně ten velký společenský se skládá ze spousty jednotlivých a skromnějších. Jeden z nich, zde anonymní, se právě oblékl a chystá se na výstavu do DOX, aby tam v naději na morální obrodu napsal Miroslavu Kalouskovi, ať zhebne. Má právo volební, právo na názor i právo na přání.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí


Čtěte také:

Zavolat Klausovi? Žádný problém. Ztohoven zveřejnili čísla politiků

Sebepropagace Ztohoven připomíná hospodské tlachání

ČT nepřímo podpořila i projekt Ztohoven


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít