Šašek provokuje: Vysoká informační

20. června 2013, 13:29 - Šašek
20. června 2013, 13:29

Současná situace kolem jedné slavné realizace vůbec nepoukazuje na selhávání systému, demokracie ani ničeho jiného. Přesto se díky ní jasně vyjevila jedna zásadní pravda. Neumíme se vyznat v přehršli dat, jež se na nás odevšad valí, neumíme je třídit, vyhodnocovat a vůbec si z nich nedokážeme vzít žádnou skutečnou informaci (v původním slova smyslu).

Šašek se v tom všem také nevyzná, protože nedokáže prohlédnout několik desítek profesionálně vytvořených mlh, jež pravdu zahalují.

I tak si ale z realizací ÚOOZ a NSA vzal jedno ponaučení. Díky nim totiž máme v ruce konečný a nezpochybnitelný důkaz, že kterékoli dva lidi na světě lze propojit pomocí maximálně šesti „známých“. O čem se celé dvacáté století jen snilo a spekulovalo, tu konečně máme potvrzené. A co víc, dokonce to není lidí šest, ale možná mnohem méně.

Systém se zdá být následující. Existujete vy, pak váš styčný důstojník na některém ze špiclovacích úřadů, který jen tak pro jistotu sleduje vaše data (a díky Facebooku má intimních údajů hafo a zdarma). Když bude potřeba, zkontaktuje tuto osobu někdo z podobného úřadu ze spřátelené země a má všechno. A samozřejmě ten má zase takto napíchnuté všechny lidi z příslušné země. Vezměte si jakoukoli celebritu a jste od ní daleko jen dvě osoby. Není to krásné?

Tím krása nekončí. Tento systém byl samozřejmě snem všech diktatur. Pohříchu se jim jej nepodařilo docílit, protože vždy se našli odbojáři, kteří s tím nesouhlasili. Nyní se to ale konečně podařilo a George Orwell si nejspíš musí v literárním nebi dost posměšně ťukat na čelo.

Je tu aspekt, o kterém se Orwellovi nemohlo ani zdát a jistě by z něj byl překvapen. Tím je dobrovolnost, s níž jsou obyčejní lidé ochotni podobný systém tolerovat, snad i vědomě podporovat. Hlavně když se „přestane krást“ a „kmotři půjdou bručet“.

Je smutné, že s pokrokem technologií se nepojí pokrok v myšlení lidí. Pak se ale nemáme čemu divit.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí


Čtěte také:

Šašek provokuje: Zrušte tarify neomezeného pindání...pardon, volání

Šašek provokuje: Prevence

Šašek provokuje: Náhlá smrt


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít