Šašek provokuje: Vykašleme se konečně na Afriku

21. června 2012, 07:41 - Šašek
21. června 2012, 07:41

Češi byli poslední dobou postaveni před spoustu zásadních otázek. Mám si koupit drahé vejce, nebo raději polomrtvou slepici, která ještě nese? Mám se nechat očkovat proti ptačí chřipce? Zkrátka spousta velkých problémů, jen aby nemuseli řešit, zda je pro řízení ministerstva financí lepší být vystudovaným ekonomem nebo chemikem.

Aby toho stresu nebylo málo, přispěchal rezort zahraničních věcí s dalším problémem, který Čechům nedá spát: nejezděte do Egypta, je tam nebezpečno. Samozřejmě má zamini svou pravdu, jíž se snaží eliminovat případné potíže. Cestovky mají také pravdu, protože přece nebudou přicházet o peníze.

A už vůbec byste nepodezřívali ze lží světové komentátory, kteří loni po pádu Mubarakova režimu označili Egypt za demokratický. Slavilo se monstrózně, stejně jako další epizody nejvíc nejúžasnější (řečeno s Forrestem Gumpem) revoluce po roce 2010 – arabského jara.

Co na tom, že realita je jiná? Glorifikací západních komentátorů neotřese nic, hlavně když demokratická nálepka sedí. A nic na tom nezmění ani fakt, že egyptská armáda zrušila cokoli demokratického platícího i za Mubaraka, ani to, že africká lúza si demokracii vykládá krvavě (viz tanečky po procesu s Mubarakem či povolební legrácky).

Celý region je na tom totiž v podstatě stejně jako za kolonialismu. Západ někde v teploučku sedí a kreslí si plány. Pak je uskuteční a čeká, co bude. Pár desetiletí to šlape, ale pak přijde dekolonizace, Západ se stáhne, a místní lidé i elity si najednou s uměle implementovanými vlivy nevědí rady.


Čtěte také:

Šašek provokuje: Největší záhada nehody pana Janouška

Šašek provokuje: Na fotbal s mačetou

Šašek provokuje: Naše poznávací značky


Neměli bychom se na to s prominutím vykašlat? Co takhle Magreb a vlastně celou Afriku přestat peskovat, dotovat, chválit za něco, co je podle měřítek některých lidí správné či naopak špatné? Neměli bychom historicky problematický kontinent nechat, aby si vyšlapal vlastní cestičku, ať už demokratickou nebo jinou? Přece jen i v tom mezidobí tam Češi klidně mohou jezdit na dovolenou dle libosti.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít