Šašek provokuje: Učitelem za semestr a pět tisíc

20. března 2014, 07:41 - šašek
20. března 2014, 07:41

Já vím, že v Česku není zvykem (verbálně) kopat do učitelů, přesto si nemůžu pomoci. Představte si jednoduchou situaci: v zaměstnání vám někdo řekne, že musíte na školení, jinak si v oboru neškrtnete. Například pro takové účetní to je každoroční chleba, protože daňové zákony se mění každoročně. V každém běžném zaměstnání si snad dotyční zahartusí, ale pak sklapnou krovky a na školení vyrazí.

Teď si představte ten šok, když se totéž přihodilo učitelům. Remcali asi tak moc, že na podstoupení onoho školení dostali deset let. Zcela pomiňme, že to je absurdní a že tím společnost jen stvrdila status učitele jako poloboha. To opravdu šílené je, že ani za takovou dobu si spousta učitelů ono školení neudělala. Nyní si tak můžeme přečíst spousty HLP (hlubokých lidských příběhů – pozn. šaš.) zasloužilých učitelů, kteří školení z nějakých záhadných důvodů nemají, ale přesto chtějí učit.

A co že je to likvidační školení? Šašek si dal tu práci, že do Googlu zadal „pedagogické minimum“. Po dvacetivteřinové vyčerpávající činnosti zahrnující dva kliky myší se k tomu dobral: „Délka kurzu pedagogického minima a doplňujících pedagogických studií závisí na konkrétní instituci, která kurz pořádá. Nejčastěji jsou nabízeny kurzy v délce dvaceti až 300 hodin (což odpovídá rozložení od jednoho semestru třeba až do dvou let). Volit lze z prezenční i víkendové formy studia. Krátkodobé kurzy většinou obsáhnou jen teoretické předměty s okrajovým nahlédnutím do praxe, dlouhodobé většinou zahrnují jak předměty teoretické, tak praktické, které někdy bývají doplněny o praxi ve vzdělávací instituci.“

Navíc jsou kurzy pedagogického minima součástí celoživotního vzdělávání, takže tam nehrozí přijímačky ani další omezující faktory. I když, ano. Za kurzy se platí. „Školné se pohybuje od pěti tisíc třeba až do třiceti tisíc korun.“ Ale když to platí pro všechny ostatní, měli by si i učitelé uvědomit, že do udržení pracovní pozice občas musejí investovat i nějaké ty peníze.


Čtěte další Šaškovy provokace:

Šašek provokuje: Mediální šaškárny

Šašek provokuje: Individuální sporty čeká další kolektivizace. Těšme se

Šašek provokuje: Ani Laibachu se dnešek moc nezdá

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít