Šašek provokuje: Předvolební guláš a povolební gastritida

25. října 2012, 09:13 - Šašek
25. října 2012, 09:13

Senátní volby ukázaly jednu zásadní skutečnost. Není to fakt, že obyvatelé České republiky jsou levičáci, protože to se ví již hodně dlouho. Není to ani skutečnost, že se pořád bojí komunistů. Protože podle výsledků krajských voleb tomu tak není. Ukázalo se, že na předvolební guláš nejlépe slyší lidé ze Zlínského kraje.

Jak jinak si totiž lze vysvětlit úspěch Tomia Okamury? Podstata je stále tatáž. Kdysi někdo uvařil na vsi guláš a lidé mu pak hodili hlas, zvolili si ho za starostu nebo do jiné veřejné funkce.

Nyní stačí hřímat jednoduché pravdy a používat sexy rétoriku, až se tomu Zlínští nedokázali ubránit. Rozdíl mezi hovězím gulášem a líbivými hesly o napravení zkaženého systému není žádný. Snad jen tomu guláši se lze ubránit o něco hůře, protože hlad může být nejlepší kuchař. Ale zcela zjevně také nejhorší politický rádce.

Nedávná minulost ukázala, že se takový gulášek může voličům pěkně vymstít, ostatně jen několik skandálů spojených s kdysi atraktivní stranou Věci veřejné i na Zlínsku přivodil nejeden zánět žaludku. Přinejmenším u té desetiny voličů, kteří jí dali svůj hlas v roce 2010.

To u Okamury čekat nelze. Naopak je téměř jisté, že se „obchodník s prádlem pro lolitky“ a „někdejší spolumajitel cestovky pro plyšáky“ do ničeho nezaplete. Nebude se paktovat se záškodníky, protože se nebude paktovat s nikým… A koneckonců nic nezkazí, protože ani nic nebude dělat.

Smutnější je ale trapnost celé zlínské anabáze. Je až příliš zjevné, že Zlín dál obchází Baťův duch. Tamní lidé stále hledají silnou osobnost, veřejně známou a úspěšnou ve světě podnikání. Taková postava pak může pozvednout jejich město, snad Česko… a jednou dokonce celý svět. Jako šašek mám pro ně jednu prosbu: přestaňte to dělat, vzejde z toho jedině zlo.


Čtěte také:

Šašek provokuje: Šašek a královna Komunikace

Šašek provokuje: Konec Erasmu? Už bylo načase

Šašek provokuje: Když nové bydlení, tak v Pekle nebo U skládky

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít