Šašek provokuje: Přeceněná krása Kulaťáku

07. února 2013, 10:53 - Šašek
07. února 2013, 10:53

Víte, co mají společného Eiffelova věž v Paříži a některé domy na Staroměstském náměstí? Předně to, že by si je dneska nikdo netroufl zbourat, protože by se památkáři celého světa spojili a připoutali by se k nim nejsilnějšími řetězy, které by ve skladech Hnutí Duha našli.

Víte, co mají společného Eiffelova věž v Paříži a některé domy na Staroměstském náměstí? Předně to, že by si je dneska nikdo netroufl zbourat, protože by se památkáři celého světa spojili a připoutali by se k nim nejsilnějšími řetězy, které by ve skladech Hnutí Duha našli. Také to, že v době svého vzniku musely tyto budovy podobně smýšlející jedince (žili-li) rozpálit doběla.

O tom, jak Eiffelovka zničila pařížské panorama ,se popsala spousta papírů (naneštěstí ve francouzštině, takže čeští novináři o tom nic moc nevědí). Že dnes krásné nejen renesanční domy a paláce zakryly asi nejhezčí pražskou budovu vůbec, Týnský chrám, si ve 21. století asi žádný památkář není s to uvědomit a bere to jako normální stav, který byl dán Bohem.

I tak působí směšně (a smutně zároveň) aktivita jistých sdružení, která se snaží zakonzervovat na věčné časy pražské Vítězné náměstí, neboli pro Pražáky „Kulaťák“. Nepochybuji ani sekundu, že občanská sdružení konají v dobré víře. Na Kulaťáku se jim líbí tvar, dvouproudý kruhák se hodí, KFC sice není Mekáč, ale aspoň nějaký fast food, a unikátní budově generálního štábu je podobná asi jen stovka budov v Praze (na samotném Kulaťáku tak čtyři).

Co víc, od jara do podzimu se na trávníčcích vysázejí nádherné tulipány, díky nimž se obyvatelé Prahy 6 (a turisté) cítí jako v Nizozemsku. Přiznejme, někdo to asi může považovat za krásu.

Naštěstí existují i lidé s fantazií a tuto krásu chtějí zničit novou budovou. Doufejme, že to nebude nějaká prosklená krychle, ale budova, která celé Praze 6 dodá trochu architektonického napětí i kouzla. Zasloužila by si ji jako sůl. Zakonzervovávat cokoli vzniklého v minulém století vskutku netřeba.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí


Čtěte také:

Šašek provokuje: Chrlení krve

Šašek provokuje: 12/11

Šašek provokuje: Pyrrhovo vítězství Hatebooku aneb Knihy o hnusu a nenávisti


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít