Šašek provokuje: Politici bojují za vyšší sledovanost

13. listopadu 2014, 08:27 - Šašek
13. listopadu 2014, 08:27

Pěna posledních dní vyjevila konečně to, oč všem nově zvoleným zástupcům lidu od ledna 2013 jde. Dostat Českou republiku zpět mezi zajímavé země, o kterých se ve světě mluví, píše a přemýšlí. To se ostatně naposledy povedlo při povodních v roce 2002 a předtím jen 17. listopadu 1989. Bohužel asi nepočítali, že se tak stane právě tím způsobem, ke kterému se česká politika blíží.

Již české publikum a v brzké době jistě i to zahraniční zařadí tuzemskou politiku do kategorie „guilty pleasure“. Doposud se tento termín používal především pro popkulturní artefakty (knihy, hudbu, filmy, seriály) a vystihuje stav, kdy divák (posluchač, čtenář) něco velmi rád sleduje, ale je si vědom pitomosti sledovaného, a proto pociťuje určitý stud. Šašek upřímně hledal a opravdu zatím nikde nenašel, že by se spojení guilty pleasure – tedy něco jako provinilá slast – někdy použilo ve spojení s politickou scénou. A to ani ve spojení s totalitami, které patrně bolí příliš, takže se jejich grotesknost záměrně potlačuje.

Současná česká reprezentace a její nejnovější excesy již zcela naplňují tuto kategorii. A nejde jen o již folklorem promletou prezidentskou kundu, ale tak nějak o všechno, co se děje. A samozřejmě do toho zapadá také nominace šéfa jedné z největších stavebních firem na post ministra dopravy, který do velké míry bude rozhodovat o stavění silnic – což je samozřejmě opak takzvané korupce, protože tento proces přerozdělování veřejných peněz směrem ke Skansce bude zcela transparentní, stejně jako nové státní zakázky pro Agrofert.

Mohlo by se zdát, že guilty pleasure je jev negativní. Ale není tomu tak. Všechny pitomé seriály, které do této kategorie spadají, jsou veleúspěšné. Tedy mají vysokou sledovanost. A přesně o to také této vládě jde. Chce, aby její „aktivity“ měly co největší sledovanost. Díky tomu si totiž málokdo všimne, že kromě posilování vybraných firem se neděje vůbec nic.


Čtěte další Šaškovy provokace:

Šašek provokuje... Povolební zápisník

Šašek provokuje: Už ten ÚSTR zrušte

šašek provokuje: Když se pražská kavárna potkala s pražskou hospodou

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít