Šašek provokuje: Není střet jako střet

04. prosince 2014, 08:26 - Šašek
04. prosince 2014, 08:26

Hnojivářský magnát a ministr financí znovu poddaným vysvětlil, jak je demokracie špatná. Tentokrát velmi jednoduše a názorně, aby to pochopil i ten poslední volič ANO, naznačil, že politici jsou ve střetu zájmů, když hlasují o vlastních platech.

Ano (nebo ANO?), samozřejmě že to je střet zájmů, stejně jako je střetem zájmů jakékoli hlasování o imunitě zákonodárců (a to i o jejím okleštění), protože se jich to přímo dotýká. A byť si to nejspíš naše neformální hlava státu neuvědomuje, samozřejmě je střetem zájmů hlasování o jakémkoli zákonu, protože poslanci až na velmi drobné výjimky se těmito zákony také musí řídit.

Zásadní problémy jsou v této další drobné a zdánlivě banální babišárně ukryty nejméně dva. Ministr financí, který se ostentativně definuje jako nepolitik, znovu podrývá podstatu zastupitelské demokracie, která se tu již nějaký ten listopad buduje. V tomto dnes nepochopitelně nenáviděném zřízení zástupci lidu rozhodují o našich životech. Berou za to plat a ten musí být nějak vyměřen. Ať už nominálně nebo třeba nějakou odvozeninou od platu soudců či jiných státních úředníků a toto rozhodnutí musí být plně na nich. Každý nápad, který to nějak přechytračí, je deviantní a systém deformující. A smutné je, že jeden z čelných představitelů demokratického zřízení, kterým vicepremiér je, se k takto deviantnímu chování uchyluje.

Druhý problém je daleko zásadnější a s tím prvním nejspíš souvisí, přinejmenším budemeli alespoň mírně paranoidní. Babiš ještě donedávna spojení střet zájmů nepoužíval, byl si vědom, že nejvíc másla (či třeba řepkového oleje) by mohl na své svaté hlavě mít právě on. Takže věrný svému přístupu ke světu přešel do protiútoku.

Postavil se do čela hnutí proti střetu zájmů a samozřejmě to bude právě on, kdo bude definovat, co jím je a co nikoli. Jen pro ukázku, střet zájmu není, když prosadíte zákon, ze kterého by vaše firma mohla mít finanční užitek. A naopak běžná demokratická praxe střetem zájmu je. Je to už okřídlené klišé, ale nelze skončit jinak: Vítejte v Babišstánu.


Čtěte další Šaškovy provokace:

Šašek provokuje: Když se pražská kavárna potkala s pražskou hospodou

Šašek provokuje: Zákazník aneb Lůza odsouzená k oškubání

Šašek provokuje: Soutěž v bezohlednosti má nové šampiony – čtyřkolkáře

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít