Šašek provokuje: Hitparáda šokovala. Bizarně, stejně jako už několikrát

04. září 2014, 06:35 - Šašek
04. září 2014, 06:35

Tisková agentura ČTK přinesla včera šokující zprávu, za jejíž úvod by se nemusela stydět ani kdejaká skandinávská detektivka. "V čele tuzemské hitparády je živá nahrávka Stripped, kterou legendární skupina Rolling Stones natočila v roce 1995 a společnost Universal Music vydala v reedici před pěti lety," napsala ČTK.

Nynější zájem o nahrávku si zástupci společnosti neumějí vysvětlit,“ dodala agentura známá svým nadstandardním servisem z kulturních akcí. A rovněž proslulá oblibou slova legendární, což potvrdila také svou aktuální zprávou. Šašek se pokusí záhadu osvětlit.

Už před několika lety se agentura IFPI monitorující prodeje fyzických nosičů rozhodla sice pokračovat v atraktivním sestavování žebříčku nejprodávanějších desek, leč přestala uvádět počty prodaných kusů. Důvod je zjevný – počty vycházely natolik žalostné, že by výsledek byl spíše směšný, než že by o čemkoli vypovídal.

To, co se mezi hudebními publicisty tradovalo jako veřejné tajemství, definitivně potvrdil jeden z „podvodů“. Jedna z dnes už zapomenutých hvězdiček skoupila několik desítek kusů vlastního alba a hned ji to vyneslo mezi top desítku prodaných alb týdne.

Bylo by velmi zábavné představit si Micka Jaggera a Keithe Richardse, jak vyrazili do Česka nakoupit si několik desítek výlisků svého oblíbeného živáku. Ale jinak se aktuální situace odehrála velmi podobně. Pár nahrávek si možná nakoupil nějaký fanklub. Případně dva tři jedinci, kteří viděli záznam koncertu někde na webu nebo na Retro Music TV nebo třeba jen jeho část a zrovna tato verze Wild Horses je natolik bombastická, že bez ní nemohou žít. Ostatně na Amazonu mají tuto desku za poměrně dost peněz – zhruba trojnásobek ceny nové desky se současnou hudbou – a na skladě mají jen pět kusů.

Poučení z toho plynou dvě. Česká hitparáda desek nemá žádnou relevanci. A dobrou detektivku z jejích zákoutí prostě nevytřepete, ani když se budete opravdu hodně snažit.


Čtěte další Šaškovy provokace:

Šašek provokuje...K móři a zase zpět

Šašek provokuje: Spasí Česko generace geniálních pětiletých prcků s telefony?

Šašek provokuje... Koenzym Q10 pro bolístky světa

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít