Šašek provokuje: Harry Potter na olomouckém zastupitelství

05. prosince 2013, 09:43 - šašek
05. prosince 2013, 09:43

Čínská lidová republika zase ukázala světu budoucnost. Svět, v němž si každý bude moci psát, co bude chtít, bez ohledu na autorská práva, licence a jiné kapitalistické restrikce svobody vyjadřování.

Na webu česko-čínské společnosti lze najít přeložený článek o unikátním fenoménu – čínských pirátských knihách o čaroději Harrym Potterovi. Čtení je to fascinující. Najdeme zde názvy jedenácti titulů občas doplněné citacemi.

V díle Harry Potter a leopard přistupující k drakovi se dočteme: „Byl jednou jeden hobit, který ani netušil, jak se vrátit domů. Žil v jedné podzemní noře a nevěděl, odkud pochází a kam směřuje. Nevěděl ani, proč se stal hobitem. Byl to student 5. ročníku Školy čar a kouzel v Bradavicích, Harry Potter.“

Svazek nazvaný Harry Potter a čínští zahraniční studenti ve Škole čar a kouzel v Bradavicích zase nabídne následující zápletku: „Voldemort sílí, proto Brumbál potřebuje posily. Osloví tedy čínskou elitní školu Devíti tajemství, jež vyšle svých šest mladých studentů.“ Další knihy omračují nečekanými spojeními. V Číně seženete třeba knihu Bohatý táta, chudý táta a Harry Potter, která odkazuje na ekonomický bestseller Roberta T. Kiyosakiho.

Šašek si tak říká, jestli by něco podobného nestálo za hřích v tuzemském literárním, historickém a popkulturním klimatu. Mohlo by to začít roztomile rozpustilým dobrodružstvím pod názvem Harry Potter a Bratrstvo kočičí pracky, v němž by se hrdinný čarodějnický učeň utkal s proslulými plantážníky.

Podobně jako v Číně Harry stojí na straně dobra definovaného státní mocí, mohl by se vydat po stopách velkých zlodějů v akčním thrilleru Harry Potter a Tajemství buštěhradského zámku. Případně by Jaroslav Kmenta mohl napsat scénář k adaptaci knihy Harry Potter a Kmotr Mrázek. Skutečným bestsellerem by ale byla až novinka bankéře ČSOB pod názvem Harry Potter řeší Ekonomiku dobra a zla. Tak snad to dobře dopadne a legislativa tuto skvělou budoucnost umožní.


Čtěte další šaškovy provokace:

Šašek provokuje: Repríza Zabíjení soudruha aneb Komunistický underground

Šašek provokuje: Jabko hrušky? ANO!

Šašek provokuje: Volby konečně udělaly jasno

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít