Šašek provokuje: Češi, Slované a Arab

25. září 2014, 09:31 - Šašek
25. září 2014, 09:31

„Co se týče země Boleslavovy, tať se na dél prostírá od města Prahy až po město Krakov, což je délka tří neděl cesty. Město Praha zbudováno jest od kamene a vápna i jest největším trhovištěm v zemích slovanských.“

„Rusové a Slované přicházejí tam se svým zbožím z města Krakova a Moslemové, Židé a Turci přicházejí z území tureckého s koupěmi a byzantskými mithkaly i směňují za ně od Slovanů i mouku, bobroviny i jiné kožešiny. Země tato ze všech zemí severních jest nejlepší a potřebami životními nejbohatší.“

Tak lyricky vylíčil zemi Čechů v desátém století arabský básník a geograf al-Bakrí v díle Kniha cest a království. Šašek jen lehce připomíná, že tehdy v Čechách a okolí stěží uměl číst a psát král. A spíš ani ten ne. Islámský stát pod heslem z koránu „inkoust učence svatější krve martyra“ prožíval zlatý věk a byl nejvzdělanější společností světa.

Šašek je vůbec dlouhodobě znechucen z toho, jak se v poslední době ve veřejném prostoru degraduje islámská kultura a vzdělanost a ignoruje fakt, že bez této tradice by všechny současné vědy – a nejen ty – byly výrazně chudší. To se ale vraťme domů.

Al-Bakrího líčení ukazuje, že mocensky a hospodářsky nebyly Češi žádné regionální nuly ani v hluboké historii. Více než tisíciletá tradice vyvrací nesmyslné zahraniční zařazování Česka do kategorie „emerging Europe“, jako bychom teď přibloudili z pripjaťských bažin. Problém spočívá v tom, že Češi roli přirozeného regionálního lídra odmítají. Obávají se, že pokud se v regionu vztyčí, budou pro Západ příliš „východní“, příliš slovanští. Raději si hrajeme na malé Němce a vztekáme se, když nás tak Západ nevidí. Vlastně nás nevidí téměř vůbec. Z nedávné doby se stačí podívat na agendu, kterou Brusel obdařil Věru Jourovou – poslední z posledních.

Češi se před Západem tak nějak ponižují a před Východem povyšují. Země tato jest stále ještě ze všech slovanských zemí nejlepší a nejbohatší. Věčně to ale trvat nemusí.


Čtěte také:

Šašek provokuje: Zeleň v Praze není žádný jednorožec

Šašek provokuje: Hitparáda šokovala. Bizarně, stejně jako už několikrát

Šašek provokuje: Spasí Česko generace geniálních pětiletých prcků s telefony?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít