Šašci protestují proti nové funkci architektů ve světě

18. dubna 2013, 10:24 - Šašek
18. dubna 2013, 10:24

Byly doby, kdy se svět neobešel bez kvalitního kata, drnomistra či kokotáře. Pravda je, že svět se mění a spousta povolání zaniká. Někdy proto, že lidskou práci nahradí stroj (jako třeba u chytače chleba), jindy prostě proto, že tato práce přestane mít smysl (ponocný).

Ale snad nikdy v dějinách proti obsahu vlastní práce žádní lidé veřejně nevystupovali tak vehementně, až by se o ni dobrovolně nechali připravit. I tím jsou dnešní architekti tak trochu avantgardou světového pokroku, byť šašek doufá, že budou spíše slepou linií vývoje.

Stačí si projít zprávy ČTK za posledních pár týdnů: Architekti nesouhlasí s prosazováním koncertní síně na Štvanici. Architekti navrhli zbourat českobudějovické letní kino. Architekti zase v dopise zaslaném místním úřadům tvrdí, že vztyčení obřího monumentu bude pro město katastrofou. Nesouhlasí, navrhují zbourat, tvrdí.

To jsou aktivity určené architektům? V dobách, kdy po světě běhali kokotáři a prali se s husáky o místo na tržišti, rozhodně ne. Tehdy se ti, které teď nazýváme architekty, podíleli na stavbě domů. Dávali vzniknout něčemu novému. Právě tomu ale dnes brání.

A když se původní náplně činnosti dobrovolně zbavují, musejí vymýšlet náplň novou. Například organizování veřejného prostoru, vymýšlení nejzbytečnějších bulvárů na světě (viz dolní polovina Václavského náměstí) a otravování lidí v centrech (viz zbytečný plán uzavření Smetanova nábřeží pro auta).

Šašek nesouhlasí s takovouto aktivitou. Kecálistů s hloupými „nápady“ je tu dost (šašek se k nim hrdě hlásí). Otázkou zůstává, kde se tito noví architekti berou.

Můžeme vytřepat populární konspirační teorie. Podle první jde o konkurenční boj znesvářených architektonických klik. Podle další se na architekturu (ve smyslu vysoké školy) přihlašují lidé, kteří architekty ve skutečnosti nenávidí a chtějí to takříkajíc rozložit zevnitř. Nejjednodušší vysvětlení ale asi bude v přebujelosti eg vybraných jedinců, kterým se pak dává největší prostor a šašci je pak považují za univerzální hlas.

Je jen na skutečných architektech, aby svou aktivitou vrátili této kdysi vážené profesi původní obsah. Osud topičů parních lokomotiv by si asi nepřáli.

…někdo ty nepříjemné věci říkat musí


Čtěte také:

Šašek provokuje: 2013: The Year of the Führership

Šašek provokuje: Dobrý den, pane Ares(2013)364951

Šašek provokuje: Náhlá smrt


Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít