Saša Blau: Děsivé memento

16. dubna 2014, 10:35 - Saša Blau
16. dubna 2014, 10:35

Do vězení, či na pole smrti? pokřikují na turisty s bezelstným úsměvem řidiči tuk-tuků v ulicích metropole Phnompenhu. Zní to děsivě? Inu, ne každé město má to štěstí a má za hlavní turistické lákadlo středověký hrad či chrám. Pokud do tuk-tuku nasednete, čeká vás jízda peklem dějin, během níž ztratíte iluze o lidské rase.

Nejdřív jedeme do věznice. Původně to byla střední škola. Když se ale dostal k moci Pol Pot a jeho hordy Rudých Khmerů, skupina budov obehnaných nevysokou zdí dostala nový účel. Pol Pot v Kambodži zavedl režim inspirovaný komunismem, jehož cílem bylo vytvořit společnost bez sociálních rozdílů. Té se pokoušel dosáhnout tím, že městské obyvatelstvo, které považoval za zkažené, poslal na venkov pracovat rukama. Kdo s jeho režimem nesouhlasil, byl uvězněn v jedné z mnoha věznic. Věznice, která proslula největší brutálností, je Tuol Sleng alias S-21 v Phnompenhu.

Aby v ní člověk skončil, nemusel vyvíjet protistátní činnost. Stačilo nosit brýle, mluvit cizím jazykem, mít univerzitní diplom či vykazovat jiné znaky zkaženosti kapitalismem. Každý vězeň byl před výslechem nejdříve vyfotografován.

Řady černobílých portrétů nyní visí na zdech v bývalých celách. V jejich očích je hrůza. Hrůza z toho, co museli vidět. V letech 1975 až 1979 tu bylo uvězněno asi 17 tisíc lidí. Přežilo jich dvanáct. Ti nebyli naloženi do náklaďáků a odvezeni po hrbolaté cestě za město na popraviště. Mne tou cestou nyní veze tuk-tuk.

Popraviště leží na břehu jezera. Vězně tu vysadili v noci. Uprostřed oploceného tábora je košatý starý strom, na jehož větvích visely reproduktory. Z nich se hrály revoluční písně. Poslední, co vězeň slyšel, byl nadšený zpěv o zářivé budoucnosti a zvuk agregátu, jenž vyráběl elektřinu. Vězni byli popravováni primitivními nástroji – lopatami, sekyrami, kladivy. O kus dál je další strom, ještě děsivější než první. V kůře jeho kmene byly nalezeny zbytky mozkové tkáně novorozeňat…

Před Kambodžany je třeba smeknout, jak vyhlazovací tábor zpřístupnili turistům. Skvělý audioprůvodce s mnoha zastaveními a výpověďmi dozorců, na některých místech je v hlíně stále možné spatřit lidské kosti či zuby. Působivěji by to už asi nešlo. A o účinek tady jde. Aby se historie neopakovala, až vstanou noví polpotové.


Čtěte také:

Boj proti změnám klimatu bude stát Asii stále více, náklady pociťují i globální firmy

Odkud pochází vaše košile? Těžko říct

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít