Saša Blau: Čínské fejsbuky

21. února 2014, 07:27 - Saša Blau
21. února 2014, 07:27

Ta situace se v Číně opakuje s železnou pravidelností. Potkám neznámého člověka, zapovídáme se, a když přijde čas loučení, dotyčný vyndá z kapsy svůj chytrý telefon a chce si mě přidat do přátel na některé ze sociálních sítí. A tím nemyslí Facebook ani Twitter.

Když jsem byl na zaostalém západě, většina lidí používala QQ. Tahle sociální síť s logem tučňáka je nejpoužívanější v celé Číně. Měsíčně ji využije neuvěřitelných 815 milionů uživatelů. Kdykoli si mě chtěl někdo přidat na QQ, musel jsem ho zklamat. Tahle síť je pro cizince, který neumí čínsky, trochu komplikovaná. Je populární i proto, že je v Číně už od roku 1999. „QQ nepoužívám, ale můžeme být přátelé na WeChatu,“ řeknu svému novému známému. O chvíli později už vedle sebe třeseme svými chytrými telefony, což je jeden ze způsobů, jak telefony propojí naše uživatelské účty.

WeChat neboli Weixin, jak mu říkají Číňané, je aplikace pro mobilní telefony vyvinutá před třemi lety. V podstatě jde o kopii veleúspěšné aplikace WhatsApp, která vznikla v roce 2009 v USA. WeChat umožňuje komunikaci pomocí krátkých textových nebo hlasových zpráv, sdílení fotografií a mnoho dalšího. Tyto sítě v Číně mimo jiné přivodily konec SMS zpráv. Všichni si píší přes QQ nebo WeChat, ke kterým jsou neustále připojení pomocí mobilního internetu. WeChat je zatím menší než QQ, měsíčně vykazuje 272 milionů aktivních účtů, ale na rozdíl od staršího QQ jeho uživatelská základna rychle roste. Obě vlastní čínský internetový gigant Tencent. Investiční holding sídlící v Šen-čenu je největší internetovou firmou v Asii, tržbami převyšuje Facebook o několik miliard. Ten je v Číně zakázaný, ale je možné se k němu připojit pomocí VPN.

Sina Weibo, neboli čínský Twitter

A když píšu o sociálních sítích v Číně, nelze nezmínit Sina Weibo neboli čínský Twitter. Platformu, která je mnohými považována za jedno z mála míst, kde Číňané otevřeně prezentují své názory, a která v nejlidnatější zemi světa tak trochu supluje roli svobodného tisku.

Zdá se, že Sina Weibo ztrácí popularitu. Podle státní firmy China Internet Network Information Center klesl počet uživatelů mikroblogovací sítě v loňském roce o devět procent z 308,6 milionu na 280,8 milionu uživatelů. S těmito čísly majitel Weibo, firma Sina Corp, sice nesouhlasí, ale zdá se, že doba se mění. Mladí lidé, pro něž je primární branou do internetu jejich mobilní telefon, používají „telefonovou“ aplikaci WeChat, nikoli Weibo, které bylo vyvinuto pro počítačové uživatele.


Čtěte také:

Facebook kupuje operátora WhatsApp. Celkem za 19 miliard dolarů

Jan Sedlák: Technologie – růst a obavy z budoucnosti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít