SARS ve světě stále není pod kontrolou

05. května 2003, 00:00 - admin
05. května 2003, 00:00

Přestože Světová zdravotnická organizace před pár týdny oznámila, že akutní syndrom dýchacích cest (SARS) je pod kontrolou, zdá se, že opak je pravdou. Nemoc si v Číně vyžádala 131 a v Hongkongu 133 obětí. SARS je nebezpečnější, než vědci tušili, tvrdí Hospodářské noviny.

Odvolaly se na údaje britského časopisu New Scientist, podle něhož zemře asi deset procent nakažených. Dosud zdravotničtí experti soudili, že nákazu nepřežije přibližně každý dvacátý člověk. Úmrtnost na SARS je tak zhruba čtyřikrát vyšší než u nejnebezpečnějších forem chřipky známých jako španělská či asijská, které lidstvo sužovaly ve 20. století. Právo varovalo před přílišným optimizmem. Vakcína SARS může být vyvinuta během několika měsíců, ale použitelná bude nejdříve za rok. Je třeba provést mnoho bezpečnostních testů, které jsou nezbytné pro nasazení nového léku u lidí. Deník citoval představitele Světové zdravotnické organizace, která tvrdí, že na lék může lidstvo čekat ještě mnohem déle - dva až tři roky. Lidové noviny míní, že SARS léčí Čínu. Všimly si výzvy prezidenta Chu - říkejte lidu pravdu! Deník spekuluje o tom, zda SARS může mít na Čínu podobný ozdravný vliv, jaký měl skandál se zatajováním černobylské havárie na sovětskou společnost. Konstatuje, že aféra se SARS na čínskou generálskou lobby nestačí, ale povinnost říkat pravdu jí může zamotat hlavu. Podobně argumentuje také týdeník Respekt. Epidemie SARS ukázala, že z hlediska krizového managementu stojí dnes Čína zhruba tam, kde se před sedmnácti lety nacházel Sovětský svaz. Utajování negativních skutečností, zablokované informační kanály a především do nebe volající nezodpovědnost vůči vlastním občanům i okolnímu světu jasně dokládají, že ani v Číně nedokázal komunizmus překročit svůj stín. Světová zdravotnická organizace prohlásila minulý týden Vietnam za první zemi, která úspěšně potlačila šíření smrtící chřipky.

Vyzkoušen nový test na SARS

Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) včera odpoledne poprvé vyzkoušela nový test na SARS. „Použili jsme k němu vzorky od dvou pacientek, které byly s podezřením na tuto nemoc hospitalizovány v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Obě jsou už v pořádku doma, smrtícím zápalem plic netrpí. Pouze jsme se zacvičovali v používání nových testů,“ řekla Právu Marie Otavová z uvedené laboratoře. „Test se provádí ve sterilním prostředí ze vzorku výtěru z krku nebo z hlenu a trvá asi dvě hodiny,“ uvedla Otavová. Vysvětlila, že až dosud se vzorky zkoumaly klasickými virologickými metodami pomocí elektronového mikroskopu v sérii testů, v nichž se hledal původce nemoci a na výsledek se čekalo celý den. Nový molekulárně-biologický test trvá dvě hodiny. „Test se odvinul od zjištění, že původcem SARS je virus korona,“ uvedla Otavová. Jednu sadu na 24 vyšetření dostane SZÚ zdarma, další si co nejdříve objedná. Test firmy ARTUS Gmbh. dodává do českých laboratoří společnost Genetika. Podle Jiřího Volfa z této společnosti byl test s úspěchem použit k diagnostice choroby u několika pacientů na univerzitní klinice v Hamburku. SARS si dosud ve světě vyžádal nejméně 318 lidských životů a více než 5000 osob onemocnělo. V ČR bylo s podezřením na tuto nemoc hospitalizováno 23 pacientů, ani u jednoho se nepotvrdila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít