Šaría na Rýně

05. ledna 2010, 14:39 - Pavel Hanslíček
05. ledna 2010, 14:39

Do konce března se v Mannheimu otevře první islámská banka

Německá finanční scéna zažije v letošním roce zajímavou premiéru. Na zdejší trh se chystá islámská banka Kuveyt Türk Bank, která chce otevřít svou pobočku v průmyslovém městě Mannheim, kde žije početná dvacetitisícová turecká menšina. Takový krok se zdá být více než logický. Vždyť přibližně pět procent obyvatel největší evropské ekonomiky se označuje za muslimy, celkem se jedná o více než čtyři miliony lidí.

Evropská expanze Mannheim se má přitom stát pouze výchozím bodem expanze Kuveyt Türk Bank. Následovat mají pobočky v dalších německých městech a následně i v jiných zemích západní Evropy. „Během tří let chceme v Německu otevřít osm až deset filiálek a v případě úspěchu pokračovat například ve Francii a Nizozemsku,“ potvrdil týdeníku EURO v telefonickém rozhovoru jeden z manažerů připravované mannheimské pobočky pod podmínkou anonymity. Existují důvody domnívat se, že pokus Kuveyt Türk Bank o proniknutí na německý trh bude úspěšný. Banka totiž roste velmi dynamicky na svém domácím trhu v Turecku (viz Turecko – kuvajtský dům), a navíc je většina německých muslimů právě tureckého, případně kurdského původu. Zároveň se asi tři čtvrtiny ze čtyř milionů v Německu žijících vyznavačů islámu cítí být – dle údajů německé Ústřední rady muslimů – úzce svázáno s islámskými tradicemi. A přinejmenším jedna pětina z nich se velmi zajímá o produkty islámského bankovnictví. Již nyní banka vede v Turecku konta pro několik tisíc německých muslimů. „Nebudeme ale jen bankou pro muslimy, ale pro všechny, kteří chtějí své peníze ukládat eticky a transparentně. I v Turecku máme řadu nemuslimských klientů, zejména mezi tureckými Židy, již mají zájem o etické investice,“ říká manažer mannheimské pobočky. Ta by se pro klienty měla otevřít nejpozději koncem března a má zatím jen omezenou licenci pro prodej produktů své zahraniční matky. Filiálka bude tedy fungovat jako zprostředkovatelské místo pro otevírání účtů u turecké banky.

Bez úroků i sexu Zpočátku bude filiálka Kuveyt Türk Bank nabízet hlavně islámsky konformní investice. Teprve v případě úspěchu hodlá banka během dvou let zažádat i o plnou bankovní licenci umožňující poskytování úvěrů a otevírání kont přímo v Německu. Již nyní některé německé bankovní domy nabízejí komunikaci v turečtině, ale pobočka Kuveyt Türk Bank jen s islámskými finančními produkty bude v německých podmínkách novinkou. Vytvoření bankovních služeb odpovídajících právu šaría totiž není vůbec jednoduché, každou z nich musí schválit odborník na islámské náboženství. Zakázané jsou mimo jiné úroky a také investice do erotických služeb, hazardu, výroby vepřového masa, alkoholu, zbraní a firem stojících očividně před bankrotem. Přesto ani pro Němce není islámské bankovnictví novinkou. Například Deutsche Bank má vlastní společnost DWS Noor Islamic Funds nabízející investice v souladu s šaríou na Středním východě a v severní Africe, německá spolková země Sasko-Anhaltsko zase uskutečnila emisi islámských dluhopisů sukuk v hodnotě 140 milionů dolarů. Světový trh islámských finančních produktů má velký potenciál, jeho hodnota dle údajů týdeníku Der Spiegel přesahuje 700 miliard amerických dolarů.

* BOX
Turecko-kuvajtský dům**
Kuveyt Türk Bank vznikla v roce 1989, v Turecku má přes 110 poboček a zaměstnává více než 2200 pracovníků. Její celková aktiva ke konci roku 2008 přesáhla hodnotu 5,7 miliardy tureckých lir (přibližně 70 miliard korun), což znamenalo meziroční nárůst o téměř 50 procent. Razantně se předloni zvýšil i základní kapitál banky, jenž se téměř zdvojnásobil na půl miliardy lir. K růstu banky v minulých letech přispělo i to, že zavedla speciální bankovní produkty pro obchod se zlatem. Hlavním vlastníkem Kuveyt Türk Bank s podílem 62 procent akcií je kuvajtská státní společnost Kuveyt Finance House, jež se v roce 1977 stala vůbec prvním bankovním domem na světě podnikajícím v souladu s islámským právem šaría.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít